Czy wiesz, że majonez to jeden z najpopularniejszych sosów w Polsce? Kupuje go ok, 93% Polaków, a rocznie zjadamy nawet łącznie 51 mln litrów! Dzięki swojej kremowej konsystencji pasuje do wielu dań oraz przekąsek. Na półkach sklepowych można znaleźć produkty wielu różnych producentów. Dekoracyjny, sałatkowy, a może wegański – który wybrać? Sprawdź!
Majonez – ulubieniec Polaków nie tylko na Wielkanoc
Wydawało Ci się, że najchętniej wybieranym sosem przez Polaków jest ketchup? Nic bardziej mylnego! Prawdziwym królem wśród dodatków okazuję się majonez dekoracyjny czy też sałatkowy.
Jak wynika z Polskiej Normy Majonezu, ten jajeczny sos powstaje wskutek emulgacji oleju roślinnego w fazie wodnej – bardzo ważne w tym procesie jest również żółtko kurze. Wariant wysokotłuszczowy powinien mieć co najmniej 78,5% tłuszczu, a niskotłuszczowy mniej niż 50,5%. W tym przypadku więcej oznacza lepiej – świadczy to o jakości produktu oraz jego konsystencji. Czytając skład majonezu sałatkowego czy też dekoracyjnego warto unikać dużych ilości cukru, zagęstników, konserwantów oraz zbędnych ulepszaczy smaku.
Tradycyjny majonez przygotowywany samodzielnie w domu powinien mieć w składzie:
- olej rośliny – przeważnie jest to olej rzepakowy lub słonecznikowy,
- surowe żółtko – nadaje jajecznego, głębokiego smaku,
- ocet winny – sprawia, że całość zyskuje kwaśny posmak,
- musztardę – odpowiada za konsystencję i ostry aromat,
- sól i pieprz – przyprawy równoważą smaki oraz je podkręcają.
Oryginalna receptura pochodzi z Francji lub Hiszpanii. Początkowo sos był popularny w Europie. W Stanach Zjednoczonych rozsławił go natomiast Richard Hellmann.
W Polsce majonez cieszy się największym zainteresowaniem szczególnie w okresie Świąt Wielkanocnych, ponieważ jest głównym składnikiem słynnej jarzynowej oraz faszerowanych jajek. Amerykanie dodają ten sos przeważnie do fast foodów. W Europie Zachodniej to dodatek do frytek czy pieczonych warzyw. Szwedzi i Norwegowie nie wyobrażają sobie bez niego grillowanego łososia.
Gęsty majonez dekoracyjny
Chociaż nazwa wskazuje, że ten typ majonezu nadaje się przede wszystkim do dekorowania potraw, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby go jeść. Receptura jest zbliżona do tej oryginalnej. W składzie widać zawsze dużą zawartość tłuszczu. To właśnie dzięki temu jest gęstszy niż majonez sałatkowy, ale wciąż pozostaje kremowy.
Zarówno w domach, jak i punktach gastronomicznych oraz restauracjach chętnie wykorzystywany jest majonez dekoracyjny Fanex. Jego skład to przede wszystkim olej, żółtka jajek i przyprawy. Gęsta struktura sprawia, że sos nie spływa z ciepłych ani zimnych dań. Można go dodawać do kanapek, mięs, sałatek czy past. Dobrze komponuje się również z jajkami na twardo i ziemniakami. Może być także podstawą dla innych sosów np. tysiąca wysp, Remoulada czy andaluzyjskiego.
Kremowy majonez sałatkowy
W przeciwieństwie do majonezu dekoracyjnego wariant sałatkowy jest bardziej wodnisty, a jego struktura nie jest aż tak gęsta. Zawiera również mniej tłuszczu – ok. 50%. Za smak niezmienne odpowiedzialny jest olej, żółtka jaj, ocet oraz musztarda. Wysoko w składzie widnieje również woda.
Majonez sałatkowy Fanex jest dobrze doprawiony, dzięki czemu świetnie komponuje się z mięsami na ciepło oraz wędlinami. Idealnie łączy ze sobą wszystkie składniki potrzebne na sałatkę – całość wręcz rozpływa się w ustach, pozostawiając kremowy posmak. Dla podkręcania aromatu można do niego dodać świeże zioła, przyprawy, a nawet sok z cytryny i tworzyć własne, oryginalne receptury. Z majonezem sałatkowym marki Fanex nawet zwykła kanapka wzbije się na kulinarny wyższy poziom
Receptura majonezu wegańskiego
Dieta wegetariańska oraz wegańska staje się coraz bardziej popularna. Dla jednych to kwestia etyki, a inni natomiast rezygnują z mięsa czy nabiału ze względu na alergie pokarmowe. Chociaż majonez wegański nie ma w swoim składzie żółtek jaj, nie odbiega smakiem ani teksturą od tradycyjnych receptur. Z pewnością jest znacznie lżejszy ze względu na mniejszą zawartość tłuszczu. Do jego produkcji może być wykorzystana:
- aquafaba,
- napój roślinny,
- soczewica,
- łuski słonecznika,
- tofu.
Bazą majonezu wegańskiego marki Fanex jest natomiast biały groch. Konsystencja wciąż pozostaje gładka i aksamitna. Dzięki temu sos może zastąpić tradycyjne warianty bez obawy o pogorszenie smaku potraw lub ulubionej przekąski. Niejeden mięsożerca nie wyczułby różnicy, a nawet śmiało przyznał, że taki majonez jest znacznie lepszy!