Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

Dzisiaj
10:45

Stwardnienie rozsiane - objawy i leczenie

0 0 A A

Stwardnienie rozsiane to choroba układu nerwowego, która dotyka ponad 50 tysięcy Polaków. Każdego roku dochodzi do 1300-2100 nowych przypadków. Najczęściej dotyka młodych dorosłych między 20. a 40. rokiem życia. Kobiety chorują na SM średnio 3 razy częściej niż mężczyźni. Choroba prowadzi do uszkodzenia osłonek mielinowych. To zaburza przekazywanie impulsów nerwowych. Objawy stwardnienia rozsianego mogą być różne i nasilać się z czasem. Mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ale dzięki postępom w medycynie, są metody leczenia. Te metody pomagają spowolnić postępowanie choroby. Poprawiają też jakość życia pacjentów. Czytaj dalej i dowiedz się więcej o przyczynach, objawach oraz terapii i rehabilitacji stwardnienia rozsianego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czym jest stwardnienie rozsiane?

Stwardnienie rozsiane to choroba ośrodkowego układu nerwowego. Jest to zapalna choroba o podłożu autoimmunologicznym. Przyczyny tej choroby nie są jeszcze dokładnie znane.

Uważa się, że genetyka, środowisko i odporność mają tu znaczenie. Choroba atakuje osłonki mielinowe w mózgu i rdzeniu kręgowym. To prowadzi do zaburzeń przewodzenia impulsów nerwowych.

Objawy to osłabienie mięśni, problemy z czuciem i widzeniem. Może też wystąpić zaburzenie koordynacji ruchowej.

Wyróżnia się trzy główne postaci SM:

  • Rzutowo-remisyjną (RRMS) - charakteryzuje się okresami zaostrzeń objawów (rzutów) oraz remisji, podczas których objawy częściowo lub całkowicie ustępują.
  • Pierwotnie postępującą (PPMS) - objawy narastają stopniowo od początku choroby, bez wyraźnych rzutów i remisji.
  • Wtórnie postępującą (SPMS) - rozwija się u części pacjentów z RRMS, u których po pewnym czasie dochodzi do stałego postępu niepełnosprawności.

Przebieg choroby jest trudny do przewidzenia. Może się znacznie różnić u poszczególnych pacjentów. W Polsce rocznie otrzymuje ją około 2,5 tysiąca osób.

Głównie to dotyczy osób w wieku między 20 a 40 rokiem życia. Kobiety są lekko przeważające. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie są kluczowe. Mają one znaczący wpływ na spowolnienie postępu choroby i poprawę jakości życia.

Objawy stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane dotyka 2,3 mln osób na świecie. W Polsce jest to około 50 tysięcy osób. Objawy SM zależą od uszkodzeń w układzie nerwowym. Najczęściej dotyka to osób między 20. a 30. rokiem życia.

Zaburzenia czucia, jak mrowienie czy drętwienie, to częste objawy. Osoby chore skarżą się także na osłabienie mięśni. Problemy z widzeniem, jak podwójne widzenie, również są typowe.

Zaburzenia poznawcze, takie jak trudności z pamięcią, to kolejne objawy. Aż 80% chorych ma problemy z pęcherzem moczowym. Silna potrzeba oddawania moczu i parcie to częste skargi.

Problemy z jelitami, jak zaparcia czy biegunki, również występują. Objawy SM mogą mieć charakter nawracający lub narastający. Zaburzenia słuchu, napady padaczkowe, to tylko niektóre z nich.

Inne częste objawy SM to:

  • przewlekłe zmęczenie
  • dziwne odczucia skórne
  • ból i skurcze mięśni
  • spowolnione myślenie
  • problemy emocjonalne (depresja, wahania nastroju)
  • dysfunkcje seksualne

Wczesne rozpoznanie i leczenie są kluczowe. Dlatego ważna jest świadomość symptomów SM. Konsultacja z lekarzem w przypadku objawów jest niezbędna.

Diagnozowanie stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane (SM) dotyka głównie młodych dorosłych. Zazwyczaj diagnozowane jest między 20. a 40. rokiem życia. Rozpoznanie opiera się na badaniu objawów, neurologicznym badaniu i wynikach dodatkowych testów.

Rezonans magnetyczny (MRI) jest kluczowy. Pozwala on na zobaczenie ognisk demielinizacyjnych w mózgu i rdzeniu kręgowym.

Badanie neurologiczne sprawdza siłę mięśni, koordynację i czucie. Ważne jest także badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Prążki oligoklonalne w tym płynie są charakterystyczne dla SM.

W diagnostyce SM pomocne są badania potencjałów wywołanych. Badają one funkcjonowanie szlaków nerwowych. Do nich należą:

  • Wzrokowe potencjały wywołane (VEP)
  • Słuchowe potencjały wywołane (BAEP)
  • Somatosensoryczne potencjały wywołane (SSEP)

Ze względu na różnorodność objawów, SM często wymaga różnicowania z innymi chorobami. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie są kluczowe. Dzięki temu można poprawić rokowanie i jakość życia chorego.

Leczenie stwardnienia rozsianego

Wg. badań i analiz przeprowadzonych przez klinikę MedCan Clinics, leczenie stwardnienia rozsianego (SM) jest skomplikowane. Obejmuje zarówno terapię immunomodulującą, jak i leczenie objawowe. W Polsce choruje na SM około 50 tys. osób. Każdego roku dochodzi do 1600-1750 nowych przypadków.

Pacjenci na SM muszą czekać na leczenie około 15 miesięcy. W Polsce leczeniem objętych jest tylko 38-40% chorych na SM.

W leczeniu rzutów SM kluczowe są glikokortykosteroidy. Ich zadaniem jest zmniejszenie objawów i skrócenie czasu zaostrzenia. Terapia immunomodulująca, z użyciem leków jak interferon beta czy octan glatirameru, ma na celu spowolnienie postępu choroby.

W Polsce dostępne są programy lekowe I i II linii. Jednak dostęp do nich jest utrudniony ze względu na rygorystyczne kryteria kwalifikacji.

Rehabilitacja jest ważnym elementem leczenia SM. Pomaga utrzymać sprawność fizyczną i zapobiegać powikłaniom. Powinna być dostosowana do potrzeb pacjenta i zawierać ćwiczenia na siłę mięśni, równowagę i koordynację.

Leczenie objawowe skupia się na łagodzeniu dolegliwości, jak spastyczność mięśni czy ból. Pomaga to pacjentom czuć się lepiej.

W Polsce pacjenci z postacią wtórnie postępującą SM mają trudności z terapią. Nie ma refundacji leków dla tej grupy. Sekcja SM i Neuroimmunologii PTN pracuje nad poprawą dostępu do terapii i zmianą zasad leczenia SM w Polsce.

Wniosek

Stwardnienie rozsiane wymaga kompleksowego podejścia. To obejmuje leczenie farmakologiczne, rehabilitację i wsparcie psychologiczne. Wczesna diagnoza i odpowiednia terapia znacząco poprawiają jakość życia.

Nowoczesne metody leczenia, jak terapie immunomodulujące, dają nadzieję. Mogą spowolnić postęp choroby i zmniejszyć jej objawy.

Wsparcie od rodziny, przyjaciół i organizacji to klucz do walki z SM. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i dbałość o zdrowie psychiczne są bardzo ważne. Edukacja na temat SM pomaga chorym i ich bliskim lepiej zrozumieć chorobę.

Choć SM to choroba przewlekła, postęp medycyny daje nadzieję. Nowe badania i szeroka współpraca mogą poprawić życie chorych. Ważne, aby osoby z SM miały kompleksową opiekę i wsparcie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nazywam się Paweł Krajewski i mam 23 lata. Moje życie od samego początku nie było łatwe – były wzloty i upadki. Moja historia z chorobą rozpoczęła się, gdy miałem 4 lata - pisze na portalu zrzutka.pl młody człowiek

Brakuje już tak niewiele. Młody człowiek zbiera na wózek inwalidzki

Potrzeba mu 19 tys. zł. Ma już ponad 18. Zbiórka potrwa jeszcze kilkanaście dni. Wystarczą niewielkie wpłaty, by pomóc wychowankowi szkoły Stowarzyszenia „Krok za krokiem”, utytułowanemu zawodnikowi klubu Akson w zakupie nowego wózka inwalidzkiego.

KPR Padwa Zamość liczy na wygraną

Padwa Zamość ma problemy kadrowe, ale liczy na kolejne zwycięstwo.

KPR Padwa Zamość podejmie Sandra Spa Pogoń Szczecin, a AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się na wyjeździe z Olimpią MEDEX Piekary Śląskie. Pierwsze spotkanie w hali OSiR w sobotę o godzinie 15, drugie cztery godziny później

Uniwersytet Medyczny ma nowych doktorów
Lublin
galeria

Uniwersytet Medyczny ma nowych doktorów

W sumie 80 osób oficjalnie rozpoczęło nowy etap kariery zawodowej. Uniwersytet Medyczny nadał stopnie doktorów i doktorów habilitowanych.

Firma w Danii – Porady ekspertów z biura rachunkowego Radner dla polskich przedsiębiorców.

Firma w Danii – Porady ekspertów z biura rachunkowego Radner dla polskich przedsiębiorców.

Dania, znana z wysokiego poziomu życia, innowacyjności i stabilnej gospodarki, staje się atrakcyjnym celem dla przedsiębiorców z całego świata. Wśród nich coraz większą grupę stanowią Polacy, którzy decydują się założyć własny biznes w tym kraju. Eksperci z firmy Radner podkreślają, że Dania może być idealnym miejscem na rozwój firmy – zarówno pod względem gospodarczym, jak i warunków pracy. Poniżej znajdziesz informacje na temat tego, jak założyć firmę w Danii oraz jakie są kluczowe korzyści i wyzwania związane z prowadzeniem działalności gospodarczej na duńskim rynku.

Jaka pogoda czeka nas w weekend?
Pogoda
film

Jaka pogoda czeka nas w weekend?

Jakie temperatury czekają nas w ten weekend? Czy możemy spodziewać się przymrozów i opadów śniegu? A może jesienno- zimowa aura zrobi sobie na chwilę wolne? Zobaczcie w naszej prognozie pogody, którą przedstawi Agnieszka Wójcik. Prognozę przygotowała mgr Anna Brzozowska-Junak z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS

Roman Szymański rozpoczyna trzecią setkę swoich gier w Starcie Lublin

Roman Szymański zadomowił się w Lublinie. W barwach Startu zagrał już 200 meczów

Kiedy myśli się o Starcie Lublin, to Roman Szymański jest pierwszym skojarzeniem. 33-letni center znalazł w Lublinie swoje miejsce na ziemi – dla czerwono-czarnych gra od 2017 r. A w niedzielę przy okazji meczu z Kingiem Szczecin rozpocznie trzecią setkę meczów dla tego klubu.

Teren PEC-u

Kotłownia nie działa od ponad dekady. PEC ma już plany rozbiórkowe

Kotłownia przy ulicy 11 Listopada w Łukowie nie działa już od 2011 roku. Radny Łukasz Bober zastanawia się, jak PEC zamierza zagospodarować ten teren. Sam ma już pewną propozycję.

Dużo zieleni, blisko centrum, mało wysiłku - lepsze od ogrodów przy domach jednorodzinnych są mieszkania z zielonymi tarasami kilka minut od centrum Lublina

Dużo zieleni, blisko centrum, mało wysiłku - lepsze od ogrodów przy domach jednorodzinnych są mieszkania z zielonymi tarasami kilka minut od centrum Lublina

W miejskim zgiełku coraz więcej osób poszukuje własnej oazy zieleni – miejsca, gdzie można odetchnąć, odpocząć i oderwać się od codziennych obowiązków. Mieszkania z zielonymi tarasami od LUK Deweloper oferują idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą cieszyć się naturą bez konieczności opuszczania centrum miasta. Zielone tarasy, wyposażone w trwałe płytki na wspornikach oraz balustrady ze szkła, zapewniają komfort i estetykę. To miejsce, gdzie można odpocząć od zgiełku, jednocześnie korzystając z nowoczesnych udogodnień kilka minut od serca Lublina.

Nowoczesna myjnia samochodowa bezdotykowa – wygoda i oszczędność dla każdego kierowcy

Nowoczesna myjnia samochodowa bezdotykowa – wygoda i oszczędność dla każdego kierowcy

Każdy właściciel samochodu doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważne jest utrzymanie pojazdu w czystości. Myjnia bezdotykowa to rozwiązanie, które pozwala na szybkie i skuteczne usunięcie zabrudzeń bez ryzyka uszkodzenia lakieru. To wygodna opcja dla osób, które chcą mieć pełną kontrolę nad procesem mycia, nie rezygnując z wysokiej jakości. Sprawdź, czym różni się myjnia bezdotykowa od tradycyjnych rozwiązań i dlaczego zyskuje tak dużą popularność?

Stwardnienie rozsiane - objawy i leczenie

Stwardnienie rozsiane - objawy i leczenie

Stwardnienie rozsiane to choroba układu nerwowego, która dotyka ponad 50 tysięcy Polaków. Każdego roku dochodzi do 1300-2100 nowych przypadków. Najczęściej dotyka młodych dorosłych między 20. a 40. rokiem życia. Kobiety chorują na SM średnio 3 razy częściej niż mężczyźni. Choroba prowadzi do uszkodzenia osłonek mielinowych. To zaburza przekazywanie impulsów nerwowych. Objawy stwardnienia rozsianego mogą być różne i nasilać się z czasem. Mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ale dzięki postępom w medycynie, są metody leczenia. Te metody pomagają spowolnić postępowanie choroby. Poprawiają też jakość życia pacjentów. Czytaj dalej i dowiedz się więcej o przyczynach, objawach oraz terapii i rehabilitacji stwardnienia rozsianego.

 Azoty liczą na kolejne zwycięstwo w lidze

Azoty Puławy wracają do gry i chcą pokonać Chrobrego Głogów

Po trzech tygodniach przerwy Azoty Puławy wracają do ligowej rywalizacji. W sobotę o godzinie 15 w hali w Puławach zmierzą się z Chrobrym Głogów.

ul.Lubomelska/ul.Czechowska lata 70-te autor J.Miroslaw zrodlo teatrnn.pl .Jestem pewny ze kazdy mieszkaniec doskonale pamieta kiosk pana Jaremka . Wszystkie dzieci z okolicy kupowaly w tym kiosku lizaki koguciki ,cieple lody i niezapomniane precle a dorosla meska czesc mieszkancow kuflowe piwo .Byc moze ktos sie rozpozna na tym rewelacyjnym zdjeciu. w tle PSK-4 ul;Jaczewskiego - pisze Cezary Redecki, ekspert moderator w grupie Stary Czechów na FB
galeria

Czechów rósł razem ze spółdzielnią (ZDJĘCIA)

- Trudno dziś sobie wyobrazić, że pół wieku temu na terenie dwóch wielkich dzielnic Lublina: Czechowa Południowego i Czechowa Północnego, panował wiejski krajobraz. Lublin przeżywał wówczas dramatyczny niedobór mieszkań i by temu zaradzić, w listopadzie 1974 r., zawiązała się Spółdzielnia Mieszkaniowa "Czechów" - tak władze miasta nawiązywały do zacnego jubileuszu.

Mieszkanie „pod klucz”. Ile to kosztuje?

Mieszkanie „pod klucz”. Ile to kosztuje?

Rosnące koszty życia oraz cen materiałów budowlanych zmuszają firmy wykończeniowo-remontowe do podniesienia cen usług. Ile obecnie kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Siatkarze Bogdanki LUK Lublin chcą się szybko podnieść po porażce w Częstochowie

Bogdanka LUK Lublin kontra PSG Stal Nysa. Kibice liczą na rehabilitację

Po porażce w Częstochowie Bogdanka LUK Lublin spróbuje rozpocząć nową serię zwycięstw przed własną publicznością. W sobotę drużyna Massimo Bottiego zmierzy się w hali Globus z PSG Stal Nysa (godz. 17.30).

Wieczór z muzyką Led Zeppelin
koncert
17 listopada 2024, 19:00

Wieczór z muzyką Led Zeppelin

W niedzielę (17 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt przywołany zostanie duch Led Zeppelin, a to za sprawą zespołu Zeppelinians, który wykona takie klasyki jak: „Stairway to Heaven”, „Whole Lotta Love” czy „Kashmir”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium