Wypożyczenie samochodu to wbrew pozorom nie tylko usługa wakacyjna, gdy wybieramy się w daleką podróż i nie chcemy zabierać własnego auta ze sobą. Coraz więcej osób decyduje się dziś w ogóle nie posiadać własnego samochodu, jednak mają prawo jazdy i od czasu do czasu trudno im zastąpić ten wygodny środek transportu inną opcją.
Wynajem auta to także dobre rozwiązanie, gdy własny pojazd ulegnie awarii. Nie każdy ubezpieczyciel oferuje w takiej sytuacji pojazd zastępczy – nie każda taryfa przewiduje taką opcję. To tylko kilka przykładów pokazujących, że wypożyczalnie sprzętu są przydatne i warto wiedzieć, jak z nich skorzystać. A jak to zrobić, by cała operacja przebiegła sprawnie, korzystnie i bezpiecznie?
Co trzeba przygotować?
Nie każdy może wypożyczyć samochód. Żeby to zrobić, trzeba przygotować określone dokumenty:
- dokument tożsamości (prawo jazdy, paszport),
- prawo jazdy.
Konieczność przedstawienia dokumentu tożsamości jest dość oczywista – wypożyczający chce wiedzieć, komu oddaje samochód i czy będzie go w stanie odzyskać. Dlatego nie powinniśmy się oburzać, gdy zostaniemy poproszeni o okazanie dowodu. Niektóre wypożyczalnie mają też specjalne oczekiwania względem prawa jazdy – powinno być wydane rok lub dwa wcześniej. Chodzi o doświadczenie za kierownicą – młody, mało wprawiony kierowca jadący samochodem, którego nie zna, może zwiastować kłopoty. Dlatego właśnie niektóre wypożyczalnie odmawiają świadczenia usług młodym i niedoświadczonym posiadaczom prawa jazdy.
Te dwa dokumenty stanowią w zasadzie wszystko, co trzeba mieć, by wypożyczyć auto. To bardzo proste – warto jednak zastanowić się, z której wypożyczalni skorzystać i jak zabezpieczyć własne interesy.
Samochód – na co zwrócić uwagę?
Wybierając wypożyczalnię, dobrze jest zacząć od sprawdzenia, jak prezentuje swoje usługi w internecie. Wchodząc na stronę Taniwynajemaut.pl sprawdzimy nie tylko lokalizację wypożyczalni, ale także jej ofertę. W bazie znajduje się około 1600 wypożyczalni, wyszukiwanie zestawień jest więc naprawdę efektywne. Czym się kierować, oprócz lokalizacji wypożyczalni? Umowa powinna być czytelna i jasna, a stawki możliwie atrakcyjne. Dobrze, gdy wypożyczalnia ma szeroką ofertę pojazdów oraz rozmaite udogodnienia dla kierowców.
A co zrobić przed samym odbiorem auta? Z pewnością sprawdzić, czy numer VIN i rejestracja zgadzają się z tymi, które mamy na umowie. To pierwszy krok. Następnie warto sprawdzić, choćby w podstawowym stopniu, sprawność techniczną samochodu. Wszelkie rysy na lakierze czy drobne niedogodności powinny być wyszczególnione w umowie. To interes, nie powinniśmy więc ufać i wierzyć „na słowo”. Niezawarta w aneksie umowy rysa na masce może stać się pretekstem do oskarżenia nas o uszkodzenie pojazdu i obniżenie jego wartości. Oczywiście większość wypożyczalni zachowuje się uczciwie wobec klientów, warto jednak zabezpieczyć się przed ewentualnym oszustwem, bardzo dokładnie czytając otrzymane dokumenty. Dobry zwyczaj stanowi też sprawdzanie stanu wyposażenia – jeśli w umowie nie wspomniano, że nie ma radia, trzeba to koniecznie zgłosić. Udowodnienie, że to nie my je zabraliśmy, może być bardzo trudne i kosztować nas niepotrzebny stres.
Ile kosztuje taka usługa?
Stawki wypożyczalni są różne i zależą od wielu czynników. Oblegane, znane i sprawdzone wypożyczalnie przeważnie są droższe. Cena wzrasta też wraz z wartością samochodu. Pojazdy szczególnie wartościowe (istnieją specjalne wypożyczalnie samochodów luksusowych) będą relatywnie droższe od zwykłych aut, które mają za zadanie jedynie bezpiecznie i wygodnie dowieźć nas do celu. Niektóre wypożyczalnie liczą stawkę za godziny, inne za przejechane samochodem kilometry.
Zwykle auto otrzymujemy z pełnym bakiem, a warunkiem umowy jest zwrócenie go dopiero po ponownym zatankowaniu do pełna. Warto porównać kilka ofert, by wybrać możliwie najkorzystniejszą finansowo. Jak porównać ceny? Istnieją dwa sposoby – można wpisać w wyszukiwarkę na przykład „wypożyczalnia samochodów Lublin” i otworzyć kilka podanych linków. Wygodną opcją jest też skorzystanie z podanej wyżej porównywarki i bazy.
Sposób zwrotu auta
Godny uwagi aspekt umowy stanowi też sposób odbioru i zwrotu auta. Nie zawsze dwie wizyty w siedzibie firmy okazują się konieczne. Coraz więcej wypożyczalni umożliwia za dodatkową opłatą odbiór i zwrot samochodu w ustalonym punkcie w mieście lub poza nim. Gdy firma posiada sieć wypożyczalni, zwykle pozwala też na wypożyczenie i oddanie samochodu w innych miastach. To bardzo wygodna możliwość – warto sprawdzić, czy wybrana wypożyczalnia ją oferuje.