Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Praca

21 lutego 2020 r.
12:44

Barometr zawodów 2020 w Lubelskiem: Jaką szkołę wybrać, gdzie najłatwiej znaleźć pracę?

Tylko w siedmiu powiatach województwa lubelskiego mieszka wystarczająca liczba kierowców autobusów
Tylko w siedmiu powiatach województwa lubelskiego mieszka wystarczająca liczba kierowców autobusów

Tomaszów Lubelski jest w naszym województwie miejscem, w którym prace znajdzie największa liczba specjalistów. Z opublikowanego właśnie "Barometru zawodów 2020" przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dowiedzieć można się nie tylko, jaką szkołę warto wybrać by bez problemu znaleźć po niej pracę, ale także gdzie szukać zatrudnienia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do niedawna tytuł magistra był powodem do dumy, ale teraz jego otrzymanie nie gwarantuje znalezienia pracy. W samym tylko Lublinie mamy za dużo jest archiwistów i muzealników, bibliotekoznawców i bibliotekarzy, filologów i tłumaczy.

Kłopot ze znalezieniem zatrudnienia na całej Lubelszczyźnie mają sekretarki i asystentki, dekoratorzy wnętrz, konserwatorzy zabytków, pracownicy administracyjni oraz pracownicy biur podróży. Zatrudnienia nie znajdą też architekci krajobrazu, których najwięcej mieszka w powiecie krasnostawskim i zamojskim.

Tylko w sześciu powiatach naszego województwa pracuje odpowiednia liczba ekonomistów. W pozostałych jest ich zdecydowanie zbyt wielu, by każdy mógł znaleźć zatrudnienie w zawodzie. Podobnie jest z pedagogami. Pracy nie znajdą też wykwalifikowani dziennikarze, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy. Zbyt wielu specjalistów tych branż mieszka zwłaszcza w Chełmie. W powiecie hrubieszowskim i kraśnickim za dużo jest już nawet prawników.

Medycyna to jest coś

Jeśli wybierać studia, które mają dać pracę, to najlepiej szukać w branży IT oraz w przedmiotach medycznych: niemal wszędzie potrzebni są lekarze. Brak ich w ponad połowie powiatów województwa lubelskiego.

Do pracy nie zachęca nawet możliwość otrzymania bonu na zasiedlenie, jaki oferuje powiat opolski. Najbardziej poszukiwani są oczywiście specjaliści, którzy wybierają jednak prace w dużych ośrodkach miejskich lub emigracje zarobkową.

Ratownicy medyczni poszukiwani są na wschodzie i na południu województwa. W kilku powiatach brakuje też magistrów farmacji i fizjoterapeutów z wykształceniem wyższym.

Tylko w powiecie ryckim i puławskim mieszka i pracuje wystarczająca liczba pielęgniarek i położnych. Pozostałe powiaty usilnie ich poszukują. Chętnych brak, bo od zawodu odstrasza zmianowa praca i niskie zarobki. Z tych powodów osoby po studiach wolą wyjechać do pracy na zachód.

W samym tylko Lublinie jest za dużo m.in. bibliotekoznawców i bibliotekarzy (fot. Pixabay)

Technikum lekiem na całe zło

W tym roku przedsiębiorcy będą mieć spore trudności ze znalezieniem odpowiednich pracowników z wykształceniem średnim i zawodowym. Na liście prac deficytowych znajduje się ponad 30 zawodów. To miedzy innymi kucharze, piekarze, i - przede wszystkim - pracownicy branży budowlanej i mechaników samochodowych. Brakuje też fryzjerów.

Ale po kolei.

W powiatach lubelskim, tomaszowskim, świdnickim i kraśnickim brak betoniarzy i zbrojarzy. Ten zawód wykonują w większości już tylko osoby starsze. Młodzi nie garną się do zawodu wskazując, że to ciężka praca, która nie daje satysfakcjonującego wynagrodzenia. Niskie wynagrodzenie i zatrudnienie "na czarno" to główne powody dla których brakuje też brukarzy oraz cieśli i stolarzy budowlanych. Młodzi ludzie nie są zainteresowani też wykonywaniem zawodu dekarza lub blacharza budowlanego. Nie chcą ciężko pracować i często wyjeżdżać w delegacje lub codziennie daleko dojeżdżać do pracy.

W wielu powiatach naszego województwa brakuje kucharzy (fot. Pixabay)

Zarabiają więcej niż ja

– Szkolnictwo zawodowe odbudowuje swoją pozycję – uważa Aleksander Błaszczak, wicedyrektor Branżowej Szkoły Budownictwa I Stopnia działającej w ramach Zespołu Szkół Budowlanych. – Wszystko dlatego, że praktycznie wszyscy nasi absolwenci mają pracę. Wiele osób pozakładało własne firmy i po 2-3 latach zarabiają więcej, niż ja po 33 latach pracy razem z dodatkiem funkcyjnym.

Niemal w całym województwie brakuje też blacharzy i lakierników samochodowych. Główne powody to brak fachowców w tym zawodzie i brak zainteresowania podjęciem pracy przez młode osoby. Z tego samego powodu brakuje diagnostów samochodowych. Kłopotów ze znalezieniem pracy nie będą mieli elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy. To także zwody deficytowe niemalże w całym naszym regionie.

W niemal wszystkich powiatach województwa lubelskiego brak jest samodzielnych księgowych.

Nie zjesz bułki i się nie ostrzyżesz

W połowie województwa brakuje też piekarzy i cukierników. Wszystko dlatego, że młodzi ludzie nie chcą podejmować pracy w wyuczonym zawodzie.

Powodem są zbyt niskie zarobki oraz praca w godzinach nocnych. To oraz praca w weekendy i nienormowany czas pracy sprawia, że zatrudnienia w zawodzie nie szukają też kucharze. A to właśnie w tej branży większość absolwentów szkół gastronomicznych przyznaje, że wybór szkoły był w ich przypadku nietrafiony.

Podobnie w przypadku fryzjerów. Ich także brakuje w ponad połowie powiatów województwa lubelskiego.

– Powody są różne. Wiele osób liczy na etat, a salony nie chcą go dawać. To praca, w której konieczne jest założenie własnej działalności gospodarczej i ponoszenie kosztów z tym związanych – mówi Marta Majewska, fryzjer i nauczyciel zawodu z Zamościa.– Młodzi ludzie nie chcą nabywać praktyki, bo boją się wysokich wymagań właścicieli salonów. Ci z dużych miast boją się dużej konkurencyjności na rynku, a fryzjerstwo to zawód, w którym szkolić trzeba się przez całe życie. Osoby, które chciałyby wrócić po kilku latach przerwy do zawodu nie mogą tego zrobić ze względu na brak aktualnej wiedzy.

Fryzjerów brakuje w ponad połowie powiatów naszego województwa (fot. Pixabay)

Powiat tomaszowski zaprasza!

Przeglądając mapy powiatów naszego województwa i przypisane im deficyty zawodów szybko można dojść do wniosku, że miejscem w którym poszukiwana jest największa liczba fachowców, to powiat tomaszowski.

Bardzo często zdarza się, że specjaliści jakiejś branży poszukiwani są tylko tam. Tak jest na przykład w przypadku analityków, testerów i operatorów systemów teleinformatycznych lub architektów i urbanistów (a zbyt dużo jest ich w powiecie lubartowskim). Inżynierowie środowiska z powiatu krasnostawskiego powinni się przenieść właśnie tam. To samo dotyczy inżynierów mechaników z powiatu zamojskiego. Powiat tomaszowski szuka też między innymi:

* kamieniarzy

* kierowników budowy

* grafików komputerowych

* instruktorów rekreacji i sportu

* kierowników ds. produkcji

* operatorów aparatury medycznej

* pracowników ochrony fizycznej

* pracowników usług pogrzebowych

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach

Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie
ZDJĘCIA / WIDEO
galeria
film

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie

Uczniowie z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

Wesele w SERCU
foto
galeria

Wesele w SERCU

To było najbardziej nietypowe wesele w klubie SERCE, a to dlatego ponieważ DJ Bossy postanowił zmienić stan cywilny. Powiedział zdecydowane "Nie" imprezowemu życiu. Z tej okazji zapłakane fanki, jak też koledzy i koleżanki zorganizowali młodej parze imprezę, jakiej SERCE nie widziało, czyli wesele na całego. Były oczepiny, był tort, był ksiądz i co ważnej największe weselne hity. Zobaczcie, co się działo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium