W poniedziałek ruszył remont targowiska „babski rynek”. Ale świeże produkty można nadal kupić, bo stoiska przeniesiono na parking przy ulicy Bieńkowskiego. – Spotkałem się z wieloma absurdami, ale ten pobił wszystkie – nie kryje zdziwienia radny Bartłomiej Kuczer (Biała Samorządowa).
W poniedziałek Urząd Miasta w komunikacie poinformował o rozpoczęciu prac na lubianym przez mieszkańców targowisku. Można tu dostać świeże produkty żywnościowe, m.in. prosto od rolników. I nadal można je kupić. Bo miasto, na czas inwestycji, przeniosło stoiska na część parkingu przy ulicy Bieńkowskiego.
Handlujący zaakceptowali nową lokalizację. Ale zdziwiła ona niektórych radnych. – Spotkałem się z wieloma absurdami, ale ten pobił wszystkie – przyznaje radny Bartłomiej Kuczer (Biała Samorządowa). – W naszym mieście brakuje miejsc parkingowych, a są one zabierane na głównym parkingu w centrum miasta – nie dowierza radny.
W jego ocenie, rozstawione stoiska zajmują ok. 30 miejsc parkingowych. – Taka decyzja powinna zostać skonsultowana z radnymi– uważa Kuczer. Jego zdaniem, lepszym rozwiązaniem byłoby przeniesienie „babskiego rynku” na plac Rubina lub nawet plac Wolności. – Poza tym, jest jeszcze duża, niezagospodarowana miejska działka przy ulicy Narutowicza – wskazuje radny Białej Samorządowej.
Prezes Zakładu Gospodarki Lokalowej, miejskiej spółki która zajmuje się targowiskami, zapewnia, że ta lokalizacja została uzgodniona z miastem, kupcami i z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. -Obszar tymczasowego targowiska obejmuje około 20 proc. miejsc parkingowych na parkingu oraz przyległą część zieleni. W poniedziałek kupcy skierowali apel do prezydenta o pozostawienie targowiska w tym miejscu- podkreśla Wojciech Chilewicz.
Przypomnijmy, że remontem targowiska zajmuje się bialska firma PNB Pawła Niczyporuka., która wyceniła swoje prace na 7,8 mln zł.
Co się zmieni? Powstaną tu 4 wiaty targowe w kształcie okręgów z 42 stanowiskami handlowymi. Wyposażone będą w blaty i wystawki kaskadowe. Do tego stoły wielofunkcyjne, które jednocześnie mogą stanowić siedziska kina letniego. Natomiast na środku zadaszonej części znajdzie się tzw. stół społeczny, który może pełnić funkcją stolika szachowego. W ubiegłym roku miasto kupiło od spółdzielni Społem pobliski sklep przy ulicy Wąskiej. Powstanie tu hala targowa. Oprócz 15 stanowisk dla handlujących, dawny sklep ma być miejscem wypoczynku, a także służyć jako zaplecze socjalno-sanitarne. Pojawią się też ławki, których teraz brakuje. Zachowane zostaną rosnące tu drzewa.
Babski rynek istnieje od 1987 roku. Modernizacja tego miejsca wpisuje się w większy projekt rewitalizacji.