Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

1 kwietnia 2022 r.
18:44

Licealiści z Białej Podlaskiej poznawali historie Żydów. "Młodzież się wciągnęła"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
19 0 A A
Młodzież z bialskiego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego spotkała się niedawno z izraelską dziennikarką i reżyserką Hilą. Jej dziadkowie urodzili się w Białej Podlaskiej
Młodzież z bialskiego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego spotkała się niedawno z izraelską dziennikarką i reżyserką Hilą. Jej dziadkowie urodzili się w Białej Podlaskiej (fot. ALO )

– Na początku nie wiedzieliśmy nawet, czy takie ślady znajdziemy – mówią uczniowie z bialskiego liceum, którzy właśnie zostali nagrodzeni za swój projekt w programie „Szkoła Dialogu”. Młodzież poznawała historie Żydów mieszkających kiedyś w Białej Podlaskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Namówiła ich do tego Sylwia Tyburska, nauczycielka języka angielskiego. – To był czas głębokiej pandemii i lockdownu. Szukałam projektu, który dałby nam szansę popracować razem, trochę zdalnie, a trochę na powietrzu – opowiada wychowawczyni klasy III B Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego, z którą wzięła udział w programie Szkoły Dialogu. Młodzi z całej Polski mają szansę odkrywać rolę, jaką Żydzi odgrywali w ich miastach. Uczniowie z Białej Podlaskiej zostali właśnie docenieni przez organizatorów i staną się „twarzą” kolejnej edycji tego programu.

– W pierwszym momencie nie wiedziałam nawet, czy znajdziemy ślady ludności żydowskiej w naszej miejscowości, ale po jednej historii zaczęły się pojawiać kolejne – tłumaczy nauczycielka. Na przykład w maju ubiegłego roku młodzieży udało się spotkać z żydowską rodziny Torenhajmów, która odwiedziła miasto nad Krzną. – Byliśmy z nimi na kirkucie przy ulicach Nowej i Dolnej. Wysłuchaliśmy ich historii – zaznacza Tyburska. A jeszcze wcześniej uczniowie uczestniczyli w warsztatach z ekspertami z Forum Dialogu. – Młodzież się wciągnęła, niektórzy bardzo emocjonalnie do tego podeszli. Mieliśmy sporo wycieczek po mieście śladami dawnych zdjęć z Żydami – opowiada nauczycielka.

Jej uczniowie przygotowali mapę Białej Podlaskiej z uwzględnieniem żydowskich akcentów, m.in. dawnego getta czy żydowskiego szpitala. – Dowiedziałem się na przykład, że kilka ulic od placu Wolności, a więc od centrum miasta, były egzekucje na ludności żydowskiej, nawet w biały dzień. A w tym miejscu nie ma nawet żadnego znaku o tej historii – nie może uwierzyć Sebastian. Młodzież zdziwiło też, że niewiele o Żydach można dowiedzieć się choćby w miejskim punkcie informacji turystycznej. – A przecież przed wojną ta ludność stanowiła dwie trzecie populacji Białej Podlaskiej – zaznacza Sebastian.

Niedawno młodzi spotkali się z Hilą Timor Aszur, izraelską reżyserką filmów dokumentalnych, pisarką i dziennikarką, która niedawno wydała swoją książkę „Skórka od chleba”. Opisuje w niej historię swoich przodków, którzy mieszkali przy ulicy Sadowej w Białej Podlaskiej.

– Uczniowie zadawali mi mnóstwo pytań. To był dla mnie zaszczyt o tym opowiadać – wyznaje nam pani Hila, z którą udało nam się skontaktować. – To, co mnie szczególnie zaskakuje to fakt, że 12 lat temu, gdy miałam spotkanie w Białej Podlaskiej w innej szkole z młodzieżą, to wówczas klasa nie wiedziała nic o historii bialskich Żydów. A teraz mogłam już opowiadać więcej szczegółowych rzeczy m.in. które pochodzą z mojej książki. Głównie o moich dziadkach, którzy urodzili w Białej Podlaskiej – tłumaczy izraelska reżyserka. O projekcie bialskiej młodzieży zamierza również napisać w izraelskiej prasie.

Tymczasem młodym ludziom pomysłów nie brakuje. – Zastanawiamy się nad oprowadzeniem innych uczniów po mieście i pokazywaniem miejsc związanych z żydowską historią – precyzują. Z kolei 22 kwietnia planują wykład o historii bialskich Żydów w swoim liceum. Spotkanie odbędzie się 22 kwietnia o godz. 10.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Bez zaskoczenia w hali MOSiR. Polski Cukier AZS UMCS ani razu nie przegrywał z Energą Toruń, a ostatecznie pokonał rywalki 88:78.

Wyleczą zęby w busie

Wyleczą zęby w busie

Bus z dentystą na podkładzie znów zaparkuje w województwie lubelskim. Dzieci i młodzież mogą skorzystać w nim z bezpłatnego leczenia.

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin był blisko awansu do finałowego biegu, ale w półfinale przytrafił mu się defekt

zdj ilustracyjne

Zdrowie jest dla nich ważne – rusza Olimpiada Zdrowia PCK

Polski Czerwony Krzyż zaprasza do udziału w XXII edycji Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką. Wydarzenie ma na celu promowanie zdrowego stylu życia i zaangażowanie młodych liderów zdrowia w działania prospołeczne.

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Niespodzianki w Chełmie nie było. Tamtejszy ChKS, czyli zdecydowany lider tabeli zrobił swoje i w niedzielę zanotował szesnastce zwycięstwo w szesnastym ligowym spotkaniu tego sezonu. Tym razem drużyna trenera Krzysztofa Andrzejewskiego pokonała 3:0 ostatni w tabeli SMS PZPS Spała.

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Miasto szykuje się do remontu ulicy Zana. Trwa oczekiwanie na decyzję środowiskową. A kiedy zaczną się prace?

Paweł Wąsek jest obecnie najlepszym Polakiem w Turnieju Czterech Skoczni i Pucharze Świata

Skoki narciarskie. Świetny występ Pawła Wąska podczas kwalifikacji w Bischofshofen

73. Turniej Czterech Skoczni nieuchronnie zbliża się do końca. W niedzielę odbyły się kwalifikacje do ostatniego z konkursów, który na skoczni w Bischofshofen zaplanowano w Święto Trzech Króli. Zawody wygrał Stefan Kraft, a tuż za podium znalazł się Paweł Wąsek

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie
Zdjęcia
galeria

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie

W nocy z czwartku na piątek, około godziny 1:00, na trasie S17 w Rykach doszło do groźnego zdarzenia. Na drogę niespodziewanie wbiegł łoś, co skończyło się zderzeniem dwóch samochodów.

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): W Stargardzie zagraliśmy jeden z najlepszych meczów w sezonie

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): W Stargardzie zagraliśmy jeden z najlepszych meczów w sezonie

PGE Start Lublin jest zdecydowanie na fali. Czerwono-czarni w sobotę pokonali na wyjeździe PGE Spójnię i zbliżyli się do występu w finałowym turnieju Pucharu Polski. Jak „energetyczne derby” oceniają przedstawiciele obu drużyn?

Tłum na pokazie przedpremierowym "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" w kinie Bajka. Na sali zabrakło miejsc
galeria

Tłum na pokazie przedpremierowym "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" w kinie Bajka. Na sali zabrakło miejsc

Noworoczne Kino Rodzinne to pierwsze z wydarzeń dla rodzin, które na 2025 rok zaplanowało miasto Lublin. 5 stycznia, najmłodsi mieszkańcy Lublina wraz z rodzicami lub dziadkami mogli nieodpłatnie wybrać się na przedpremierowy pokaz filmu w Kinie Bajka

Ręce nie bolą, ale serce boli. Opinie po meczu PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin

Ręce nie bolą, ale serce boli. Opinie po meczu PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin

Wielkie emocje w Bełchatowie. Gospodarze, czyli PGE GiEK Skra prowadzili z faworyzowaną Bogdanką LUK Lublin 2:0. Ostatecznie dopisali do swojego konta tylko jeden punkt. Goście w tie-breaku wygrali 15:13 i 3:2 w całym spotkaniu. Jak obie ekipy oceniają zawody?

Coraz bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto nadal czeka na oferty

Coraz bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto nadal czeka na oferty

Miasto Lublin wraz z początkiem października ubiegłego roku ogłosiło przetarg na modernizację jednej z kluczowych ulic miasta, która obejmie także przebudowę mostów nad Bystrzycą. Sprawdzamy na jakim etapie jest zapowiadany remont al. Unii Lubelskiej.

Nową dyrektorką placówki została Marzena Brzezicka (na zdj. w bieli)

Zamkowe muzeum z dyrektorką. Zaczyna własny rozdział

W czwartek, 2 stycznia, akt powołania na stanowisko dyrektora Muzeum Zamek w Janowcu z rąk marszałka Jarosława Stawiarskiego otrzymała Marzena Brzezicka. Od nowego roku, zgodnie z decyzją władz wojewódzkich, placówka pozostaje niezależną instytucją kultury.

Remont kładki dawno skończony. Na ulicy ciągle są pozostałości

Remont kładki dawno skończony. Na ulicy ciągle są pozostałości

Kładka nad ulicą Filaretów w Lublinie remontowana była przez kilka miesięcy. Jeden z naszych Czytelników zwrócił uwagę na to, że pomimo skończonego we wrześniu remontu, na ulicy nadal zauważyć można jego pozostałości. Chodzi o czerwone pasy. Po co one są i dlaczego nie zniknęły po skończeniu prac?

Unikali kary, a jednak wpadli w ręce policji

Unikali kary, a jednak wpadli w ręce policji

Jednym z zadań policjantów jest doprowadzanie do aresztu osób, które uchylają się od obowiązku odbycia kary więzienia. W ubiegłym tygodniu zamojscy policjanci doprowadzili do zakładu karnego aż czterech poszukiwanych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium