To ratowanie miejsc pracy. Tak o pomocy przedsiębiorcom mówi Michał Litwiniuk prezydent Białej Podlaskiej. W poniedziałek miejscy radni zajmą się uchwałami w tym zakresie.
– Przygotowaliśmy projekty uchwał o zwolnieniu przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu, od podatku od nieruchomości oraz od opłaty prolongacyjnej na okres 3 miesięcy– precyzuje prezydent. To na jego wniosek w poniedziałek odbędzie sesja rady miasta. Radni mają obradować zdalnie.
Do Powiatowego Urzędu Pracy w Białej Podlaskiej jak dotąd nie wpłynęły wnioski o planowanych zwolnieniach grupowych. Ale na podstawie wniosków zarejestrowanych w CEIDG wiadomo, że od 2 marca w Białej Podlaskiej działalność zawiesiło blisko 100 przedsiębiorców. – Umorzenie czynszu to byłaby największa ulga dla mnie – przyznaje Wojciech Romaniuk, właściciel piwiarni Warka w centrum miasta, wcześniej miejski radny. Wynajmuje lokale od Zakładu Gospodarki Lokalowej. – Od 14 marca mam zamknięty lokal– dodaje. O taką pomoc przedsiębiorcom apelowali też do prezydenta radni z klubu Zjednoczonej Prawicy.
– Pojawiły się nowe instrumenty, które wprowadziła specustawa. Podejmiemy te działania dla ochrony miejsc pracy i dalszego rozwoju miasta, pomimo tego, że są one kosztowne i będą wiązały się z wyrzeczeniami – nie ukrywa Litwiniuk. Zapowiada, że może się to odbić na planowanych inwestycjach.
Zwolnienia z podatku. Dla kogo?
Na co będzie mógł liczyć lokalny biznes? – Po pierwsze zwolnienie z podatku od nieruchomości na okres do 3 miesięcy. Warunek to pogorszenie wskaźnika płynności finansowej– zaznacza prezydent. Wpływy do kasy miasta z tego tytułu to miesięcznie ponad 2 mln zł.
– Oznacza to, że za maksymalnie za okres 3 miesięcy kwota może sięgnąć 7 mln zł . Jesteśmy budżetowo przygotowani do takiego wyzwania– podkreśla Litwniuk. Drugi projekt uchwały, którym zajmą się radni dotyczy zwolnienia z opłaty prolongacyjnej. Jednocześnie, władze miasta przypominają że najemcy lokali z zasobów spółki miejskiej ZGL mogą starać się o zwolnienie z czynszu w ramach obowiązujących przepisów o spółkach handlowych.
– Całkowite zwolnienie na okres 3 miesięcy będzie przysługiwać tym przedsiębiorcom, którzy zawiesili swoją działalność – zaznacza prezydent. Poza tym, spółka ZGL może także zwolnić z opłat za tzw. ogródki gastronomiczne.
– Jeśli chodzi o samo założenie pomocy, to jesteśmy bardzo zadowoleni, że większość propozycji to postulaty z naszego apelu– przyznaje radny Marek Dzyr (Zjednoczona Prawica). – Jedyną wątpliwość budzi kwota. Ciekawi jesteśmy jak została wyliczona i z których dokładnie obszarów zostanie przeniesiona. Dzisiaj najważniejsze jest aby pomoc wdrożyć najszybciej jak się da– zaznacza radny.
O szybkie formy wsparcia do prezydenta apelował też Związek Przedsiębiorców i Pracowników Podlasie z Białej Podlaskiej. – Szybka i adekwatna do rozwoju sytuacji reakcja ze strony samorządu zapobiegnie niewspółmiernie wyższym kosztom społecznym, związanym z załamaniem gospodarczym, bankructwami czy likwidacją stanowisk pracy – co w bezpośredni sposób będzie rzutowało na budżet miasta– uważa z kolei Tadeusz Konaszuk prezes ZPP Podlasie.
Poza tym, zdaniem Konaszuka wydatki samorządu na formy wsparcia dla przedsiębiorców powinny być zrekompensowane ze środków Skarbu Państwa.