Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

8 sierpnia 2019 r.
17:30

Aktywiści LGBT w Białej Podlaskiej. Akademię zabezpieczała policja

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Organizatorzy rozdawali m.in. ulotki o LGBT i napoje
Organizatorzy rozdawali m.in. ulotki o LGBT i napoje (fot. E.Burda)

– Wiemy że ten region jest twardym elektoratem PiS-u , ale to nie oznacza, że nie żyją tu geje czy lesbijki – mówił w Białej Podlaskiej Mateusz Sulwiński z grupy Stonewall. W czwartek do miasta dotarła Letnia Akademia Równości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jesteśmy tu po to, by rozmawiać z mieszkańcami o problemach i postulatach społeczności LGBT, czyli lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych– podkreśla Sulwiński, któremu towarzyszyła jeszcze grupa aktywistów. – Zauważyliśmy że w przestrzeni publicznej jest duży poziom dezinformacji na ten temat. Gubi się przy tym to, że jesteśmy po prostu ludźmi, obywatelami tego kraju i chcielibyśmy mieć takie prawa jak inni – zaznacza działacz z grupy Stonewall, która wspólnie z marką Sprite organizuje tę akcję. – Chcemy obalić szkodliwe mity – dodaje Sulwiński.

 Mieszkańcy mogli dostać ulotki, przypinki czy napoje. Ze wszystkich stron na placu Wolności widać było policjantów, ale komenda nie podała nam informacji, ilu funkcjonariuszy zabezpieczało to wydarzenie.

– Nam to w Białej Podlaskiej potrzebne jest mniej więcej, jak świni siodło. Uważam za śmieszne demonstrowanie tego, co każdy robi w swojej sypialni. Ma prawo robić z kim chce i nic nam do tego pod warunkiem, że nie narzucają nam swojego stylu życia – podkreśla Krystyna Chmiel, którą spotkaliśmy na placu Wolności. –. Niezdrowe prądy z zachodu do nas przychodzą i jak zwykle naśladujemy to co najgorsze – uważa mieszkanka Białej Podlaskiej.

Środowisko LGBT walczy m.in. o prawo do formalizacji związków. – Jest to na przykład potrzebne do spraw związanych z dziedziczeniem. Zresztą, z badań wynika, że w Polsce jest 100 tys. dzieci wychowujących się w rodzinach jednopłciowych, więc te rodziny są i żyją wśród nas – przekonuje Sulwiński. – A inna kwestia, że jak mój partner trafi do szpitala, to nie mogę nawet zasięgnąć informacji medycznej – zwraca uwagę działacz LGBT.

Prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk wyjaśnia, że organizatorzy Akademii nie musieli mieć pozwolenia. – Nasza rola ogranicza się do kwestii zapewnienia bezpieczeństwa zgromadzeniu. Warto jednak uszanować prawo różnych grup społecznych do prezentowania swoich poglądów. Zachowujemy się tutaj w zgodzie z obowiązującym prawem – przekonuje prezydent.

Tymczasem, klub radnych Zjednoczonej Prawicy uważa że „to kolejna prowokacja polityczna przed jesiennymi wyborami”. „Cała akcja LAR, czyli marsze równości, to zaplanowana szersza akcja wymierzona w konserwatywne społeczeństwo. Nie zaglądamy nikomu do sypialni i zaglądać nie zamierzamy, nie dyskryminujemy mniejszości, ale sprzeciwiamy się natrętnej propagandzie obliczonej na korzyść polityczną i walkę o „nowe społeczeństwo”, o społeczeństwo bez tożsamości narodowej, tradycyjnego patriotyzmu, Kościoła, bez moralnych norm” – piszą w oświadczeniu radni.

 – Taka akcja jest w naszym mieście potrzebna. Bo przecież tu też mieszkają różni ludzie. A tyle się mówi o równości – uważa Irmina spod Białej Podlaskiej. – Miasto powinno być bardziej otwarte, bo komentarze w sieci dotyczące wydarzenia sprawiają, że osoby LGBT mogą czuć się nieswojo, a nawet zagrożone – mówi Irmina.

W Białej Podlaskiej cała akcja przebiegła bez większych interwencji. Jeden z mieszkańców kierował obelgi wobec organizatorów, ale policja go uciszyła. – Nie żyjemy w próżni, wiedzieliśmy że ten region to twardy elektorat PiS, ale to nie oznacza, że nie żyją tutaj geje czy lesbijki. Jesteśmy tutaj przede wszystkim dla nich – stwierdza Mateusz Sulwiński.

Na mapie Akademii znalazły się jeszcze Ostrów Wielkopolski, Świdnica, Sandomierz, Mrągowo, Grudziądz oraz Kołobrzeg, miasta gdzie nie ma marszów równości.

W Ostrowie Wielkopolskim grupa najprawdopodobniej narodowców rzuciła w aktywistów petardą. Nikomu nic się nie stało.

 

(fot. E.Burda)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Weronika Sosnowska (zdjęcie jeszcze z czasów pracy w stadninie Michałów)

Bez politycznej przeszłości, za to z doświadczeniem w hodowli. 33-letnia nowa szefowa stadniny

Weronika Sosnowska, dotychczas główna hodowczyni została nową szefową stadniny w Janowie Podlaskim. Stanowisko obejmuje po rezygnacji Leszka Świętochowskiego.

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium