- Zdecydowaliśmy się na to przedsięwzięcie biorąc pod uwagę ambicje wielu ludzi, pragnących mieć indywidualne domki z ładnym otoczeniem. Absolwenci tego kierunku będą mogli podejmować pracę w firmach zajmujących się projektowaniem, zakładaniem i pielęgnowaniem obiektów architektury krajobrazu. Będą mogli także prowadzić działalność na własny rachunek.
• Czy nowy profil kształcenia wymusi zmiany organizacyjne w placówce?
- W Milanowie utworzone ma być policealne studium zawodowe kształcące techników architektury krajobrazu, wchodzące w skład obecnego Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Gdy powstanie nowy kierunek nauki, zajdzie potrzeba zmiany nazwy naszej placówki. Wówczas byłby to zespół szkół, składający się z policealnego studium zawodowego i dwóch liceów ogólnokształcących - dla młodzieży i dorosłych.
• Jak długo prowadzony będzie nabór do szkoły policealnej?
- Dokumenty przyjmowane będą do 20 lipca. Przewidujemy zorganizowanie jednej 30-osobowej klasy. Nauka trwać będzie 2 lata.
• A kto finansować ma działalność nowej szkoły?
- Od września do grudnia tego roku fundusze na ten cel pochodzić będą z jednoprocentowej rezerwy budżetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, natomiast później z subwencji oświatowej. W rachubę nie wchodzi żadne czesne.
• Nowy kierunek nauki zobowiązuje także do zapewnienia odpowiedniej kadry dydaktycznej...
- Część zajęć edukacyjnych prowadzić będą obecni nauczyciele, przedmioty zawodowe powierzone zostaną nowej kadrze z niezbędnymi kwalifikacjami. W grę wchodzi nawet współpraca ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, której rektorem jest prof. Tomasz Borecki, absolwent naszego liceum z 1967 roku.