Zespół zamkowo – parkowy Radziwiłłów w Białej Podlaskiej odzyskał blask. Ostatni etap prac związany z przebudową układu drogowego w tym miejscu właśnie się zakończył.
Sporo się zmieniło.
– Ważnym celem prac było odtworzenie wyjątkowych umocnień staroholenderskich, kompleksu ziemnych obwarowań obronnych, które wyznaczały zewnętrzne granice rezydencji – podkreśla prezydent Michał Litwiniuk. Ale w związku z tym, w parku trzeba było wyciąć 73 drzew, bo „przeszkadzały” w odbudowie fortyfikacji. Miasto zapewniało, że posadzi nowe.
Ten etap inwestycji obejmował też budowę bramy koszarskiej.
– To historyczny wjazd na teren założenia. Powstał też plac szutrowy przy amfiteatrze – dodaje prezydent. Sam amfiteatr również został przebudowany. Obiekt zyskał przede wszystkim zadaszanie.
Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku zakończyła się modernizacja Muzeum Południowego Podlasia, które ma tam swoją siedzibę. Po gruntownym remoncie, muzeum zyskało więcej powierzchni wystawienniczej. Wejście znajduje się teraz od strony dawnej bramy wjazdowej. Całość prac w parku kosztowała 26 mln zł, z czego 17 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Po modernizacji obowiązuje zakaz wjazdu do parku. Władze miasta tłumaczyły, że wynika to z rewitalizacji i nowej koncepcji tego miejsca, które ma służyć przede wszystkim odpoczynkowi. Jednak działa tu kilka instytucji, m.in. muzeum, biblioteka, szkoła muzyczna oraz oddział NFZ. Radni Zjednoczonej Prawicy wnioskowali o poluzowanie zakazów, ale ich propozycja nie zyskała przychylności większości rady. Tymczasowe miejsca parkingowe magistrat zorganizował od zachodniej strony parku za bramą koszarską. To utwardzony teren na około 60 pojazdów oddany do czasu wybudowania docelowego dużego parkingu na 200 pojazdów.
– Park stał się wizytówką miasta. Bardzo lubimy tam przychodzić z dziećmi. Mamy nadzieję, że po takim wysiłku finansowym, jakim niewątpliwie było upiększenie tego terenu, przyjdzie czas na inne konkrety – podkreśla pan Grzegorz, mieszkaniec Białej Podlaskiej.
Rezydencja magnacka Radziwiłłów była jedną z najwybitniejszych realizacji architektonicznych XVII wieku na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zespół to przykład nowożytnej rezydencji magnackiej łączącej walory reprezentacyjne z cechami obronnymi, nazywanej palazzo in fortezza.