Według Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, w 2024 roku ponad 400 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską. To cztery razy więcej niż w roku 2023.
Kpt. Dariusz Sienicki, rzecznik Nadbużańskiego Oddziału SG przekazał PAP statystyki dot. Nielegalnej migracji. Wynika z nich, że w 2024 roku tzw. zieloną granicę z Białorusią w województwie lubelskim próbowało przekroczyć aż 465 osób.
Nielegalnymi migrantami byli głównie obywatele Afganistanu, Syrii, Iraku, Iranu, Pakistanu oraz Somalii, Jemenu, Indii, Turkmenistanu, Egiptu i Sudanu. Cudzoziemcy najczęściej przekraczali granicę – którą stanowi rzeka Bug - pontonami, kajakami oraz wpław. Dla porównania w 2023 r. takich przypadków było 114, a w 2022 r. – 101, w 2021 r. – 405.
– W 2024 r. na odcinku polsko-białoruskim przyjęto od cudzoziemców wnioski o ochronę międzynarodową w RP, które obejmowały 602 osoby. Najczęściej składali je obywatele Tadżykistanu i Rosji – podał Sienicki. W 2023 r. dotyczyły 787 osób, a w 2022 r. – 1031 osób.
Takie wnioski składane są już podczas pobytu w Polsce lub przekraczając granicę za pośrednictwem straży granicznej. Taki wniosek może złożyć takie osoba, która przekroczyła granicę nielegalnie. Rozpatrywaniem wniosku zajmuje się Szef Urzędu ds. Cudzoziemców.
Przypominamy, że na granicy polsko-białoruskiej trwa właśnie budowa bariery elektronicznej.
– Na obecnym etapie inwestycji, na polskim brzegu rzeki granicznej Bug oczyszczono teren z drzew oraz krzewów. Na tak przygotowanym obszarze ustawiane są słupy, na których instalowane są kamery oraz montowana jest instalacja zasilająca i transmisyjna – przekazał PAP Sienicki.
Budowa planowo zakończyć ma się w II kwartale tego roku. W jej skład wejdzie m.in. około 1,8 tys. słupów kamerowych, 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz specjalne czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów. Zaplanowano też montaż około 200 km kabli zasilających i tyle samo transmisyjnych.
Źródło: PAP/gab