Drogowcy rozstrzygają kolejne przetargi na budowę autostrady A2 we wschodniej Polsce. A mieszkańcy z powiatu bialskiego bombardują gminy pytaniami o wykupy nieruchomości. – To jest dobry moment, aby zrobić porządek w papierach – radzą władze gminy Biała Podlaska.
Na mapach widać, że moje gospodarstwo jest blisko planowanej trasy, ale żadnego pisma jeszcze nie otrzymałem. Nie wiem czego się spodziewać, czy mi dom wyburzą? – przyznaje mieszkaniec wsi Swory w gminie Biała Podlaska.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podzieliła trasę A2 z Siedlec do Białej Podlaskiej na cztery mniejsze odcinki. Jeden z nich przebiegać będzie w pobliżu Swór właśnie. – Budowa rodzi wiele pytań i wątpliwości, bo przecież w znacznej części przebiega przez naszą gminę – zauważyła podczas ostatniej sesji Agnieszka Sęczyk (PSL), radna gminy Biała Podlaska. – Czy znany jest harmonogram tych prac? Kiedy mieszkańcy mogą spodziewać się wykupu nieruchomości?
Urzędnicy odpowiadają, że tak zwana „specustawa drogowa” reguluje sprawę wykupu gruntów.
– Gdy wyłoniona w przetargu firma przygotuje projekt, nastąpi etap podziału nieruchomości. A następnie projektant występuje do wojewody lubelskiego o wydanie decyzji w ramach właśnie tzw. „specustawy” – tłumaczy Adam Olesiejuk, zastępca wójta gminy Biała Podlaska. – W jednej decyzji mamy pozwolenie na budowę i wywłaszczenie gruntów. Gdy wojewoda to podpisze, to grunty stają się własnością Skarbu Państwa – zaznacza Olesiejuk.
Jego zdaniem ten proces ruszy najwcześniej w przyszłym roku. – Teraz jest dobry moment, aby wyprostować swoje dokumentacje, bo na tej podstawie będą kierowane pisma w sprawie autostrady. Mówię o właścicielach nieruchomości – radzi zastępca wójta.
Co należy zrobić? Na przykład sprawdzić jakie adresy widnieją w ewidencji gruntów.
– Ważne też, by oczyścić swoje hipoteki, zdjąć wpisy o kredycie – dodaje Olesiejuk. Do gminy już od jakiegoś czasu trafia wiele pytań w sprawie autostrady.
– Mieszkańcy pytają przede wszystkim o wykupy gruntów – przyznają urzędnicy.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad potwierdza, że decyzja ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) przesądza ostatecznie, które nieruchomości zostaną przejęte na cele drogowe. – O wszczęciu postępowania o wydanie decyzji ZRID wojewoda zawiadamia właścicieli wszystkich nieruchomości objętych tą decyzją, a zawiadomienia są kierowane na adresy właścicieli ujawnione w ewidencji gruntów i budynków prowadzonej przez starostę powiatowego – zaznacza Małgorzata Tarnowska, główny specjalista z GDDKiA.
Za nieruchomości niezbędne do realizacji inwestycji drogowej, jest ustalane odszkodowanie. – Decyzje o ustaleniu wysokości odszkodowania będzie wydawał wojewoda. Powinno być ono ustalone 60 dni od dnia wydania decyzji ZRID.
GDDKiA podaje numer kontaktowy, pod którym zainteresowani właściciele nieruchomości mogą uzyskać informacje (22 2092419). Oszacowanie wartości nieruchomości jest zgodne z obowiązującymi w danym roku cenami rynkowymi.
Przypomnijmy, że kilka tygodni temu GDDKiA rozstrzygnęła przetarg na projekt i budowę 14-kilometrowego odcinka A2 pomiędzy wsią Swory a Białą Podlaska. Firma Polaqua zrealizuje to zadanie za prawie 470 mln złotych.