- Prace nad rekonstrukcją pałacu są kontynuowane - zapewnia zarząd Fundacji Fundusz Rewitalizacji z Gdyni, która na początku września podpisała list intencyjny z władzami Białej Podlaskiej. Fundacja chce odbudować tu XVII-wieczny Pałac Radziwiłłów
W połowie października fundacja opublikowała w sieci architektoniczną wizualizację pałacu Radziwiłłów. Na jakim etapie prace są teraz?
– Obecnie koncentrujemy się na przygotowaniach do konkursów związanych z dotacjami na nasz projekt – przyznaje Maciej Bąk, prezes zarządu gdyńskiej fundacji, w radzie której zasiada m.in. twórca SKOK senator Grzegorz Bierecki. Fundacji chodzi m.in. o dofinansowania z RPO woj. lubelskiego. Bo wartość inwestycji szacowana jest na ok. 30–40 mln zł.
– Otrzymaliśmy już wytyczne konserwatorskie od bialskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Zgodnie z przewidywaniami, wytyczne zobowiązują nas do odtworzenia wyglądu historycznego zewnętrznego pałacu po jego przekształceniach dokonanych w połowie XVIII w. – precyzuje Maciej Bąk. – Prace projektowe muszą być poprzedzone badaniami archeologicznymi i architektonicznymi. Konieczne jest wykonanie ekspertyzy konstrukcyjnej i mikologicznej zachowanych fundamentów pałacu – dodaje prezes zarządu.
Docelowo obiekt ma pełnić funkcje hotelowo-konferencyjne. Ale miejsce mają tu też znaleźć instytucje kulturalne i oświatowe. Według wstępnych założeń fundacji, do dyspozycji będzie tu 8 tys. mkw. powierzchni. Pracę znalazłoby tu nawet 40 osób. Dla istniejącej od 2014 roku fundacji będzie to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie. Samorząd, jak zapewnia prezydent Dariusz Stefaniuk, nie będzie uczestniczył w finansowaniu inwestycji. Miasto będzie mogło jedynie wydzierżawić działkę, pod warunkiem, że obiekt będzie ogólnodostępny. Gdyńska fundacja zakłada, że pałac będzie gotowy do 2020 roku.
Rezydencja magnacka Radziwiłłów w Białej była jedną z najwybitniejszych realizacji architektonicznych XVII wieku na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Sam pałac ostatecznie rozebrano jednak w 1883 roku. Na miejscu zachowały się m.in. brama wjazdowa, wieża, oficyny czy kaplica zamkowa.