Oryginalny artystyczny "Kalendarz międzyrzecki” ukazał się dzięki inicjatywie księgarni Anny i Zbigniewa Tichoruków, która stała się zarazem wydawcą tej pozycji.
Dzięki temu teraz mogły bowiem ukazać się grafiki, które przed prawie dwudziestoma laty powstały podczas pleneru Łosickiego Zespołu Aukcyjnego Starostwo ŁZA "S” w Międzyrzecu Podlaskim. Na początku lat osiemdziesiątych w Łosicach miejscowy artysta i pedagog Romuald III Mikoszewski pod pretekstem walki o ratowanie zabytkowego dworku zwanego "starostwem” zaszczepił wśród nauczycieli, głównie plastyki, ideę umiłowania regionu. Spontanicznie narodził się ruch dokumentowania w postaci grafik (sprzedawanych na aukcjach) urokliwych kapliczek, kościołów, dworków i innych zabytków. W telewizyjnej publicystyce był on określany jako rewelacyjny.
Właśnie "Kalendarz Międzyrzecki 2003” zawiera prace Mirosławy Chodorowskiej, Ryszarda Chojeckiego, Marty Chwesińskiej, Stanisława Gawrysiaka, Elżbiety Jurko, Romualdów III i IV Mikoszewskich, Heleny Tyszko, Barbary Wrzosek i Barbary Wyczółkowskiej. Wzbogacają je dostosowane do poszczególnych miesięcy wiersze Ryszarda i Krystyny Kornackich.
Dziś o godz. 17.30 w księgarni "AZ” w Międzyrzecu Podlaskim (Lubelska 13) zacznie się uroczysta promocja "Kalendarza Międzyrzeckiego 2003” i nowego "Rocznika Międzyrzeckiego” (tom XXXIII). Wprowadzenie wygłosi Ryszard Turyk, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim. Potem zacznie się spotkanie z autorami artykułów, wierszy i grafik.