Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

20 sierpnia 2001 r.
16:50
Edytuj ten wpis

Las w pewne ręce

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jak pan minister ocenia swój rekonesans po bialskich lasach?
- Lasy bialskie są bardzo ładne...
Czy nie warto jednak poświęcić ich za tysiące miejsc pracy?
- My nie zajmujemy się opłacalnością inwestycji. To jest kwestia władz lokalnych. Naszym problemem jest udostępnienie inwestorowi ok. 1700 ha lasów, które są własnością Skarbu Państwa, za które odpowiada minister środowiska. Przed paroma dniami do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych wpłynął wniosek wojewody o zmianę przeznaczenia gruntów i minister poprosił mnie bym przyjrzał się sprawie. Mieliśmy okazję rozmawiać z władzami lokalnymi. Są pełne entuzjazmu. Musimy jednak tę sprawę rozpoznać pod kątem interesów Skarbu Państwa i przyrody. Przekazanie lasów inwestorowi w takiej dużej skali byłoby ewenementem. Dotąd przekazuje się po kilkanaście hektarów rocznie, głównie na inwestycje drogowe.
Bialska inwestycja wymaga dużo więcej...
- Ustawa o lasach ma rygorystyczne zapisy. Nawet premier nie może stosować odstępstw. Musimy poznać stanowisko osób odpowiedzialnych za te lasy, nadleśniczego i dyrektora regionalnego. Zapytamy jaką rolę pełnią w produkcji leśnej i zachowaniu zasobów przyrody. Czy jest istotnie konieczne przekazanie inwestorowi całego obszaru, czy wystarczy fragmentami, które sukcesywnie można byłoby zagospodarować. W Stalowej Woli kiedyś wybudowano fabrykę w lesie, który nie ucierpiał przy budowie.
Kiedy można oczekiwać decyzji w sprawie lasów?
- Wniosek wojewody lubelskiego dotarł do nas niedawno. Będziemy starali się rozpoznać sprawę jak najszybciej i wyjaśnić nasze wątpliwości. Na decyzję mamy 30 dni, chyba że w grę wchodzą dodatkowe badania i dowody. Musimy mieć pełną jasność w sprawie.
Skarb Państwa jest jednakże reprezentowany w spółce Port Lotniczy Biała Podlaska, która ma się zajmować wykorzystaniem lotniska...
- Na razie Skarb Państwa nic nie zarobił. Lotnisko wymaga całkowitej przebudowy, łącznie z pasami i nawierzchnią. Trudno mi oceniać, czy w Białej Podlaskiej jest potrzebny aquapark, tor Formuły I, uniwersytet itp. Na świecie, jak widziałem, inwestycje takie robi się etapami. Z punktu widzenia gospodarzy lasu i mających dbać o pewne zasoby przyrodnicze kraju i ich trwałość chcielibyśmy i byłoby wygodniej, gdyby tereny były przekazywane inwestorowi kawałkami i gdyby od razu po zajęciu gruntu zalesiał on odpowiednie inne obszary. Mielibyśmy wtedy większe poczucie ekwiwalentności. W tej chwili tego nie widzimy. W momencie, w którym będzie dochodzić do finalizacji jakichkolwiek zobowiązań finansowych, niezbędne czynności będą wykonane. Na pewno nie oddamy lasu w niepewne ręce.
Szkoda, że podczas wizyty pana ministra zabrakło przedstawiciela inwestorów.
- Inwestor nie jest tu stroną. Nas interesuje kwestia przekazania tego lasu. Powstają jednak pytania. Czy rzeczywiście pole golfowe musi powstać na terenach leśnych. Widzimy wiele terenów pozostających poza produkcją rolną. Bialskie lasy na mocy ustawy są lasami ochronnymi, gdyż znajdują się przy mieście liczącym powyżej 50 tys. mieszkańców i w promieniu do 10 km od jego granic. Tu muszą zaistnieć szczególne wydarzenia, które pozwolą ministrowi zatwierdzić taką decyzję, jaką Lasy Państwowe mu przedstawią lub zmienić decyzję. W grę wchodzi duży obszar leśny, duży majątek Skarbu Państwa, kwestie przyrodnicze i sprawa leśnego zaplecza dla miasta. Nie jesteśmy przeciwko tej inwestycji. Być może jest ona tak ważna i istotna dla terenu, że warto będzie poświęcić ileś hektarów lasów na te cele.
Czy nie powinno być agencji rządowej, która by wspomagała i prowadziła koordynację, kiedy zdarzają się takie inwestycje wartości 2-3 mld USD?
- Jest Agencja Wspierania Inwestycji Zagranicznych. Znajduje się ona w gestii Ministerstwa Gospodarki. Bialska inwestycja jednak ma przebiegać poza władzami centralnymi. W grę wchodzi dogadywanie się między gminami a inwestorem. Władze państwowe są jedynie od tego aby sprawdzić czy wszystko jest zgodne z prawem.
Czy ministerstwo będzie domagać się jakichś ekspertyz przed podjęciem decyzji co do odlesiania terenów leśnych przeznaczanych pod budowę portu cargo?
- Być może tak.
Czy zatem realny będzie termin podjęcia decyzji już po wyborach parlamentarnych?
- Bez względu na to, kto zostanie ministrem środowiska, będzie mieć określone procedury i ich nie przeskoczy

Pozostałe informacje

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwykły spacer przerodził się w policyjną interwencję. Przekonali się o tym funkcjonariusze z krasnostawskiej policji, którzy usłyszeli wołanie o pomoc.

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE
KONKURS

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na konferencję dotyczącą jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Wieczorem zaplanowany jest koncert Michała Szczygła. Dla naszych Czytelników mamy konkurs, w którym do wygrania są wejściówki.

Jechał wężykiem po zakupy

Jechał wężykiem po zakupy

44- latek jechał po zakupy kompletnie pijany. W organizmie miał 2 promile alkoholu. W jego zatrzymaniu pomógł sygnał od świadka.

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców
galeria

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców

39 utalentowanych sportowców odebrało powołania do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie na rok 2025.

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

Bombowa komedia
teatr
29 listopada 2024, 18:00

Bombowa komedia

„La Bombe” to naprawdę bombowa komedia: gwiazdorska obsada, zmysłowa sceneria i kostiumy, a do tego francuska muzyka oraz sceny, które bawią do łez! Spektakl będzie wystawiony w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskim Centrum Kongresowym UP.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024
rolnik roku 2024
galeria

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu
film

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu

W dzisiejszym Dziennikowym Lustrze gościć będziemy wyjątkową kobietę, która z sukcesem łączy życie zawodowe z prywatnym. Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, mama, żona, kobieta pracująca, a także zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. Choć lista jej obowiązków i inicjatyw jest imponująca, to serca młodych i starszych Lublinian skradła dzięki pracy nad projektem dzięki którymu Lublin zyskał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 oraz tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jak wyglądała życiowa droga Pani Beaty? Jakie były jej marzenia z dzieciństwa? Czy była zbuntowaną nastolatką? Jak godzi życie zawodowe z rodziną? Jakie wartości wyznaje w życiu? Na te i inne pytania odpowie w rozmowie z Katarzyną Nastaj.

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym
film

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym

Podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ENERGACamerimage w Toruniu, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie otrzymał nagrodę specjalną w kategorii spotów reklamowych trwających do 3 minut. W wyróżnionym filmie królował nowy budynek dworca w Lublinie.

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje
Chełm

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje

Takiego budżetu miasto i powiat Chełm jeszcze nie miało. Na same tylko inwestycje w 2025 chełmski Ratusz chce przeznaczyć 466 mln zł, a wszystkie wydatki otrą się o miliard. W noworocznych planach nie zabraknie nowych dróg, remontów ulic, wymiany lamp, czy zakupu wodorowych autobusów. Chełmian czeka więc pracowity rok.

Julia Szeremeta nie powalczy o złoty medal mistrzostw Polski

Julia Szeremeta nie wystąpi na mistrzostwach Polski w boksie. „Powody zdrowotne”

W dniach 1-7 grudnia Wałbrzych będzie gospodarzem mistrzostw Polski w boksie. Wydawało się, że właśnie tam po raz pierwszy od występu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w ringu pojawi się Julia Szeremeta. Zawodniczka Paco Lublin poinformowała jednak, że musi zrezygnować ze startu.

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny
galeria

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny

Łącznie w województwie lubelskim wykryto już 25 ognisk wścieklizny. Nie są to już tylko lisy i jenoty, ale także sarna, krowa, czy psy. Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny zapowiada wprowadzenie odstrzału sanitarnego.

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Janusz Palikot został skazany za reklamowanie alkoholu w internecie. Ma zapłacić grzywnę w wysokości 450 tysięcy złotych. Ale to nie koniec jego kłopotów.

Jednym z obiektów należących do OSiR jest m.in. Kryta Pływalnia na os. Zamoyskiego. Tutaj, podobnie jak np. przy wejściu na siłownię czy lodowisko można liczyć na zniżki

Komu i ile taniej? Zrobili porządek w regulaminie obiektów OSiR

Zniżki były i pozostaną, często na niezmienionym lub porównywalnym poziomie. Ale wcześniej część z nich zapisywano tylko w cennikach, teraz są uporządkowane i uwzględnione w regulaminie dotyczącym funkcjonowania i udostępniania obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!