Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

12 kwietnia 2022 r.
6:37

Lubelskie. Wiadomo, że strzał padł z bliska. Policja szuka zabójcy wilka [drastyczne zdjęcia]

143 2 A A
Przestrzelonego wilka znalazł na polu w pobliżu drogi Wisznice-Sławatycze fotograf przyrody Grzegorz Wegiera
Przestrzelonego wilka znalazł na polu w pobliżu drogi Wisznice-Sławatycze fotograf przyrody Grzegorz Wegiera (fot. Konrad Kiryła)

Miał 5-6 lat. Ktoś, kto do niego strzelał, zrobił to z niewielkiej odległości. Wilk nie miał szans na przeżycie: pocisk przeszył ciało rozrywając płuca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na truchło natrafił Grzegorz Wegiera, mieszkaniec wsi Ratajewicze w powiecie bialskim.

– Zajmuję się fotografowaniem przyrody i często chodzę po okolicznych lasach – mówi Dziennikowi. – Od dwóch lat w pobliżu miejsca zamieszkania obserwuję moją - jak to określam - grupę rodzinną wilków: waderę, basiora (samica i samiec – red.) i troje młodych z poprzedniego miotu. Ale w sobotę wybrałem się do lasu w pobliżu wsi Lipniki (przy drodze Wisznice-Sławatycze – red.), na poszukiwania zrzutów poroża jeleni. Zamiast poroża znalazłem truchło tego wilka. Na 100 proc. został zastrzelony.

A tego robić nie wolno - od 1998 roku wilki są w Polsce pod ścisłą ochroną.

Polowań nie było

Wegiera dodaje, że w pobliżu, około 250 metrów dalej, znajduje się ambona myśliwska. Podejrzewa, że to właśnie z niej padł strzał. – Naprawdę się zdenerwowałem, gdy zobaczyłem ogromną ranę postrzałową, a jeszcze bardziej się zdenerwuję, jeśli się okaże, że to będzie mój wilk – nie ukrywa.

Wilk zginął około 2 tygodnie wcześniej, bo ciało nosiło ślady częściowego rozkładu. Ale wciąż był dobrze widoczny ślad po pocisku. Dlatego przyrodnik wezwał na miejsce policję z Wisznic i członków stowarzyszenia „Z Szarym za Płotem”. Policyjny technik dokonał oględzin miejsca, ale – jak ustaliliśmy – pocisku nie odnaleziono.

Wilka zbadał już dr hab. Roman Gula, profesor Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie, który również był na miejscu i zabrał ciało na sekcję. – Wilk został zastrzelony z bliskiej odległości. Kula rozerwała płuca i wilk padł tuż po strzale. Raport w najbliższych dniach prześlemy policji – mówi.

Teren, na którym znaleziono wilka, podlega pod Koło Łowieckie nr 12 „Ogar” z Białej Podlaskiej. Ale jego prezes Jerzy Jakubiuk zarzeka się, że ani w marcu, ani w kwietniu koło nie prowadziło żadnych polowań.

Jednocześnie deklaruje współpracę z policją i organami ścigania w wyjaśnieniu tej sprawy.

Wilki giną, sprawców brak

Praktyka pokazuje jednak, że przypadki doprowadzenie sprawców podobnych przestępstw przed wymiar sprawiedliwości należą do rzadkości. Naukowcy zajmujący się ochroną gatunkową tych drapieżników podają, że w latach 2002-2020 odnaleziono 54 nielegalnie zastrzelone wilki, przy czym większość (69 proc.) w ciągu zaledwie czterech lat (2017-2020).

Prof. Gula zwraca uwagę, że liczebność wilków w Polsce wzrasta i obecnie jest to już ponad 2000 osobników.

– Zajmują około 60 tys. km kw., czyli około 1/5 terenu Polski. Ten gatunek jest ważny nie tylko ze względów regulacyjnych dla ssaków kopytnych, ale także dla innych zwierząt, przede wszystkim stwarzając niszę dla padlinożerców – dodaje prof. Gula.

Jak przyznaje, przypadki, że sprawcy odstrzałów lub łapania wilków we wnyki są karani, należą do rzadkości. Bo zabicie zwierzęcia chronionego musi również doprowadzić do znacznej szkody w środowisku, a to trudno z kolei udowodnić przed sądem.

(fot. Konrad Kiryła)

Spostrzeżenie to potwierdza Eliza Gehrke ze stowarzyszenia „Z Szarym za Płotem”. – Najczęściej podobne sprawy są umarzane z powodu niewykrycia sprawcy, ale my mimo to nie odpuszczamy. Trzeba łamanie prawa pokazywać i piętnować, jest to jedna z idei naszego Stowarzyszenia – mówi działaczka.

Wraz z Kosym zginęły jego młode

Jedną z najgłośniejszych spraw ostatnich lat było zabicie Kosego z Roztoczańskiego Parku Narodowego. Był najbardziej znanym wilkiem w parku, bo miał założoną obrożę telemetryczną. Był samcem-alfa i jego zastrzelenie spowodowało, że jego młode (samica zginęła miesiąc wcześniej) miały zerowe szanse na przeżycie.

Sprawa ta o tyle zakończyła się swego rodzaju sukcesem, że Prokuraturze Okręgowej w Zamościu udało się postawić zarzuty i skierować do sądu akt oskarżenia przeciwko 42-latkowi z powiatu biłgorajskiego. Kosy zginął od myśliwskiego sztucera w 2019 r. na polach sąsiadujących z RPN w okolicy miejscowości Żurawnica, na terenie obwodu dzierżawionego przez Koło Łowieckie nr 59 „Słonka”.

Odbyła się już pierwsza rozprawa. Oskarżony odmówił składania wyjaśnień, nie przyznaje się do winy. Grozi mu do 5 lat więzienia, m.in. za złamanie ustawy o ochronie zwierząt.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium