Są już wyniki pisemnych matur. Na świadectwach wielu absolwentów od "Kraszewskiego” i "Norwida” najwyższa punktacja.
- Jestem bardzo zadowolony z matury. Z rozszerzonej matematyki miałem 100 proc. dobrych odpowiedzi, z fizyki otrzymałem 93 proc. i z podstawowego angielskiego 98 proc. To pozwoli mi dostać się na Politechnikę Warszawską na elektronikę i telekomunikację.
Jest dobrze! - nie kryje radości Łukasz Kulawczuk, absolwent I LO. Podobnie usatysfakcjonowany jest ze swoich wyników jego kolega Marcin Waniek, który też miał z rozszerzonych egzaminów z matematyki 100 proc. i z angielskiego 85 proc., a z podstawowych: fizyki 97 proc. oraz z informatyki 66 proc. Również "setkę” z matematyki zaliczył Damian Kamecki, który ponadto dobrze wypadł z fizyki i angielskiego.
- Nigdy nie chodziłem na korki! - podkreśla z dumą. Po świadectwo przyszedł wczoraj, jako jeden z nielicznych uczniów w... garniturze.
Jego nauczycielka, Jadwiga Nestorowicz, matematyczka w I LO przyznaje, iż jest zadowolona z tegorocznych wyników. - Maturzyści mieli pewną wiedzę. Jestem z nich zadowolona. Najważniejsze, że dużo uczniów zdało dobrze. Ci, którym się nie powiodło, mają szansę już pod koniec sierpnia zdawania poprawki - zauważa matematyczka.
- Aż siedem osób miało czystą "setkę” z rozszerzonej matematyki, a osiem ponad 95 proc. Trzy osoby miały 100 proc. z rosyjskiego (jedna z podstawowego) i po jednej z historii i wiedzy o społeczeństwie. Średnia całej matury wyniosła 73 proc. a z niemieckiego nawet 98 - wylicza Przemysław Olesiejuk, dyrektor I LO im. Kraszewskiego, który przyznaje, że na 272 osoby zdające w jego liceum maturę, 16 czeka w sierpniu poprawka, bo nie zdały.
W II LO im. E. Plater na 283 zdających poległo siedmiu uczniów. Ale aż kilkunastu uczniów z tej szkoły miało z egzaminu wynik 100 proc. (najwięcej "setek” było z matematyki, angielskiego i polskiego). - Dobrze poszły języki, ich średnia wyniosła 65 proc. Średnia z rosyjskiego osiągnęła aż 90 punktów, dobrze wyszła też chemia - informuje Ryszard Gałązka, dyrektor II LO.
Spośród szkół niepublicznych najlepiej wypadło Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. C. Norwida. Zdali tam wszyscy spośród 39 tegorocznych maturzystów. 100 proc. uzyskały trzy osoby z rozszerzonych języków obcych. Ponad 20 osób miało wynik maturalny: 90 proc.
Nieco gorzej wypadło Akademickie Liceum Ogólnokształcące prowadzone przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Białej Podlaskiej. Tam nie zdała jedna osoba. Najlepszy wynik 95 proc. osiągnął uczeń z jez. niemieckiego. - Nasza średnia wynosi 55,5 punktu - zauważa Hanna Kasprzak, dyrektor liceum przy PWSZ.
- Tak, jak w kraju, również u nas jest około 20 proc. nie zdanych egzaminów - zauważa Anna Żytkowska, wicenaczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta, który nie mógł jeszcze przygotować pełnych zestawień o wszystkich bialskich szkołach.