Niedługo dowiemy się, co do Bugu wpuszczają Białorusini i Ukraińcy. Jutro zaczyna się międzynarodowa akcja poboru wody, ścieków i osadów z rzeki Bug i jej dopływów.
Wspólny pobór wód będzie dotyczyć granicznego odcinka Bugu od Kryłowa do Popowa oraz dopływów z lewej i prawej strony, m.in. Sołokiji, Huczwy, Uherki, Wodawski, Krzny, Czapelki i Nurca.
Mieczysław Burdzicki, zastępca dyrektora bialskiej Delegatury Woje-
wódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska poinformował nas, że wspomniany projekt jest realizowany już od 1997 r. jednocześnie przez Polskę, Ukrainę i Białoruś. W naszym kraju realizuje go Instytut Ochrony Środowiska ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W krajach sąsiednich zaś finansuje akcję fundusz europejski TACIS.
Projekt ma dostosować system monitoringu rzek w Polsce do wymagań określonych w dyrektywach UE. Będzie podstawą do przygotowania monitoringu innych rzek w Polsce. Chodzi o to, aby w Polsce Ukrainie i Białorusi stosowano podobne zasady badania wód, by wyniki były porównywalne. Obecnie realizowana jest faza tzw. przygotowawcza. Do 2003 r. ma zostać wykonany etap wdrożeniowy i oceny.
Za tydzień planowany jest po stronie białoruskiej objazd zlewni Bug. TACIS ma także niebawem zorganizować warsztaty naukowe poświęcone wymianie informacji o badaniu wód.