Międzyrzec Podlaski chce budować mieszkania z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Samorząd utworzy Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową. Na razie, urzędnicy proszą mieszkańców o wypełnienie ankiet.
– Wielu młodych zaczyna tutaj wracać. Od kilku lat nieprzerwanie powstają u nas bloki. Na przestrzeni roku to ponad 100 nowych mieszkań i wszystkie sprzedają się u nas jak ciepłe bułeczki – mówił niedawno Zbigniew Kot, burmistrz Międzyrzeca. Władze miasta idą więc za ciosem i wraz z Krajowym Zasobem Nieruchomości zamierzają powołać Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową. W efekcie czego mają powstać mieszkania o umiarkowanych czynszach przy ulicy Leśnej.
– Obecnie prowadzimy zaawansowane rozmowy z innymi samorządami, potencjalnymi wspólnikami w planowanej do utworzenia spółce, która zajmie się w przyszłości budową mieszkań na wynajem w standardzie „pod klucz”– tłumaczy Paweł Łysańczuk, zastępca burmistrza. Będą to lokale w pełni wykończone. – Głównym celem tej inicjatywy jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych ludzi pracujących, lecz nie posiadających zdolności kredytowej– dodaje zastępca burmistrza. Prognozowany czynsz szacowany jest na poziomie ok.13 zł/mkw. Do tego należy doliczyć koszty wywozu odpadów oraz mediów. Faktyczna stawka czynszu będzie jednak znana dopiero po wyborze wykonawcy. Poza tym, program daje możliwości skorzystania z tak zwanego Funduszu Dopłat, które samorząd może uzyskać z Banku Gospodarstwa Krajowego.
Na razie, urzędnicy proszą zainteresowanych mieszkańców o wypełnienie ankiety. – Chcemy sprawdzić jak duże jest zapotrzebowanie na takie mieszkania– podkreśla Łysańczuk. Z pytaniami można zapoznać się na stronie internetowej magistratu. Papierowe wersje ankiet należy przekazać do Urzędu Miasta do 4 października lub e–mailem (wzmk@miedzyrzec.pl). Poza tym, zebrane w ten sposób informacje posłużą jako wskazówki przy opracowaniu projektu budowlanego. Pozwolą też ustalić potrzebną strukturę i wielkość mieszkań.
Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe są jednym z elementów Polskiego Ładu. Niektóre samorządy w Polsce już zadeklarowały przystąpienie do programu, przyjmując stosowane uchwały. Założenia są takie, że lokatorzy takie mieszkania najpierw będą wynajmować, a w ramach naliczanego czynszu stopniowo je spłacać. Nabycie mieszkania ma być możliwe po 15 latach.