Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

17 marca 2009 r.
20:15
Edytuj ten wpis

Mniej grzeją, ale więcej zapłacą

0 0 A A

W przyszłym miesiącu Zakład Usług Komunalnych podnosi opłaty za energię cieplną. Podwyżka to 27 procent. Użytkownicy skazani na monopolistę zapowiadają protesty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Najbardziej podwyżkę odczują emeryci i renciści. Wiele osób ma np. 800 zł miesięcznie, więc liczą się z każdą złotówką - mówi Elżbieta Matejczyk, która mieszka w bloku na osiedlu Polna. Do tej pory pani Elżbieta płaciła miesięcznie blisko 300 złotych czynszu i w tę kwotę było wliczone prawie 140 złotych za centralne ogrzewanie. Od kwietnia zapłaci o około 30 złotych więcej.

- Podwyżka jest olbrzymia. Denerwuje ludzi, bo dla przeciętnego mieszkańca jest ona niezrozumiała - mówi Mieczysław Bielski, mieszkający w jednym z najstarszych domów Spółdzielni Mieszkaniowej w Parczewie. - Wcześniej nie było takich drastycznych podwyżek, a monopolista, jakim jest Zakład Usług Komunalnych, w ogóle nie zwraca uwagi na nasze portfele - dodaje Bielski.

Bielski, jako jeden z najstarszych spółdzielców wraz z prezesem parczewskiej spółdzielni Mirosławem Naumiukiem oraz kilkoma zarządcami wspólnot mieszkaniowych i dyrekcją szpitala wystąpili do burmistrza Parczewa.

Chodzi o wysokie podwyżki cen ciepła. Protestujący powołują się na stawki w innych miastach regionu, gdzie przedsiębiorstwa zajmujące się energetyką cieplną wprowadziły podwyżki sięgające około 16 procent.

- Olbrzymia podwyżka jest wprowadzana, kiedy już kończy się sezon grzewczy. Obawiamy się, że w naszej spółdzielni będzie przybywać ludzi, którzy przestaną płacić czynsz - przewiduje prezes Mirosław Naumiuk i pokazuje tabele, z których wynika, że cena ciepła w Parczewie jest aż o 23 proc. wyższa niż w Radzyniu Podlaskim i o około 20 proc. wyższa niż w Lubartowie i ponad 15 proc. wyższa niż we Włodawie.

Zbigniew Izdebski, prezes ZUK, wyjaśnia, że do tej podwyżki jego spółka komunalna przygotowywała się od dawna. 30 stycznia Urząd Regulacji Energetyki Cieplnej zatwierdził dla ZUK nową taryfę dla ciepła.

- Wprowadzenie nowych cen odkładaliśmy od dawna. Wcześniej tylko dokonywaliśmy niewielkich korekt związanych z cenami opału. Teraz też na nowe stawki ma wpływ podwyżka cen opału i energii elektrycznej, choć po modernizacji kotłowni oszczędzamy na prądzie - tłumaczy Izdebski, który dodaje, że na sytuację finansową spółki wpływają też liczne inwestycje.

- Musimy zabiegać o nowych klientów, gdyż dotychczasowi po ociepleniu budynków zużywają mniej ciepła.

Paweł Kędracki, parczewski burmistrz, też twierdzi, że o podwyżce decydował rachunek ekonomiczny.

- Nie mogę działać na szkodę spółki komunalnej. W małym mieście nie ma możliwości cięcia kosztów, jak w większym ośrodku. W kotłowni musi być pełna wielozmianowa obsada. Sami przerażeni jesteśmy tym wzrostem. Urząd Regulacji Energetyki jednak zatwierdził tę taryfę - przyznaje burmistrz.

Protestujący odbiorcy oczekują, że burmistrz odpowie na ich pisemny protest.

Pozostałe informacje

Iga Świątek po raz czwarty wygrała turniej French Open

Godzinka gry wystarczyła, Iga Świątek wygrała Rolanda Garrosa po raz czwarty

Nie było niespodzianki w finałowym meczu wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa. Iga Świątek, jak w większości poprzednich spotkań nie dała szans rywalce. W sobotę rozbiła Włoszkę Jasmine Paolini 6:2, 6:1.

Eko Piknik nad Zalewem Zembrzyckim. Przyjemne z pożytecznym
Zdjęcia
galeria

Eko Piknik nad Zalewem Zembrzyckim. Przyjemne z pożytecznym

Eko Piknik już po raz czwarty zagościł na Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim. Uczestnicy najpierw wspólnie posprzątali okolicę, a następnie brali udział w grach, zabawach i pokazach.

Lewart Lubartów w sobotę zapewnił sobie awans do III ligi

Lewart Lubartów wraca do III ligi!

Lewart nie zmarnował szansy. W sobotę drużyna Grzegorza Białka pokonała Huragan Międzyrzec Podlaski 3:0 i na kolejkę przed zakończeniem rozgrywek zapewniła sobie awans do III ligi. Ostatni raz na tym poziomie zespół z Lubartowa występował w sezonie 2020/2021.

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Sprzed siedziby starostwa powiatowego w Puławach na 35-km rowerową wycieczkę w niedzielę wyruszą setki miłośników dwóch kółek. W programie ognisko, grill i losowanie upominików. Cel - zalew za Matygami i rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Start o godzinie 9.

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu
Zdjęcia
galeria

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu

Za nami I Turniej Charytatywny o Puchar Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej. W zmaganiach, w których dział wzięli studenci lubelskich uczelni: PL, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Przyrodniczego nie chodziło o laury i zwycięstwo, ale pomoc potrzebującym, podopiecznym lubelskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

W maju w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie realizowany był m.in. projekt „Mamy Kreatywne Mamy”. W ramach projektu odbyły się zajęcia coachingowe, które przyniosły sporą dawkę wzruszeń i refleksji, a także spotkanie z Jolantą Dywańską, podczas którego poruszone zostały zagadnienia związane z pracą zawodową.

Biblioteka z Włodawy walczy o tytuł najlepszej w kraju. Na pewno na niego zasługuje

Jeszcze tylko przez niespełna dwa tygodnie potrwa ogólnopolski konkurs na najlepszą bibliotekę w kraju, organizowany przez portal granice.pl. Spore szanse na zwycięstwo ma Miejska Biblioteka Publiczna z Włodawy.

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami
Wideo

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami

Niemal kilogram substancji odurzających: amfetaminę, marihuanę, mefedron i tabletki ecstasy znaleźli policjanci w mieszkaniu i piwnicy 35-latka z Kraśnika. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do aresztu. Grozi mu kara do 10 lat więzienia, a w warunkach recydywy może zostać zwiększona o połowę.

Dziś w nocy warto spojrzeć w niebo. Co zobaczymy tuż przed i po północy?

Dziś w nocy warto spojrzeć w niebo. Co zobaczymy tuż przed i po północy?

Szykuje nam się sobotnia noc z kosmicznym atrakcjami nad Polską. Dziś na niebie zobaczymy kolejny kosmiczny pociąg, wystrzelony przez amerykańskiego miliardera!

QS World University Rankings 2025. Politechnika Lubelska w światowej czołówce!

QS World University Rankings 2025. Politechnika Lubelska w światowej czołówce!

Politechnika Lubelska to jedyna uczelnia z Lubelskiego, która znalazła się w najnowszym rankingu QS World University Rankings 2025, jednym z czterech najważniejszych globalnych rankingów uczelnianych. W tegorocznym zestawieniu PL uplasowała się w grupie 1201-1400 najlepszych uczelni na świecie. W skali kraju zajęła 20. miejsce.

Okolice Kraśnika to kilometry atrakcyjnych i nieodkrytych szlaków rowerowych
Dużo zdjęć
galeria

Szykują raj dla cyklistów. Już dziś odkryj rowerem Kraśnik i okolice

Już niebawem Kraśnik może być mekka dla rowerzystów. A to za sprawą projektu „Rowerowe Roztocze”, który ma zrealizować Roztoczański Związek Powiatowo-Gminny. Nowe drogi pieszo-rowerowe mają połączyć Kraśnik ze Zwierzyńcem, sercem Roztocza.

Pokrzywdzona nigdy wcześniej nie wykonywała tego typu transakcji.

Chciała zainwestować w kryptowaluty – padła ofiarą "mężczyzny z zasadami"

Najpierw ją zauroczył, a później wykorzystał niewiedzę. W ten sposób kobieta straciła 430 tys. zł.

W ten weekend głośno o polityce się nie rozmawia. Trwa cisza wyborcza

W ten weekend głośno o polityce się nie rozmawia. Trwa cisza wyborcza

Od północy w całym kraju trwa się cisza wyborcza. Za jej naruszenie grożą surowe kary

To już 8. edycja konkursu organizowana przez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lublinie.
galeria

Młodość w trzeźwości daje możliwości

O tym, że alkohol szkodzi, wiedzą już najmłodsi. Swoje spostrzeżenia przelali na papier.

Czekali prawie rok i już za chwilę będą ćwiczyć na nowych boiskach

Czekali prawie rok i już za chwilę będą ćwiczyć na nowych boiskach

Już wkrótce uczniowie ze szkoły przy ul. Rzeckiego będą ćwiczyć na dworze. Zakończyła się przebudowa zewnętrznych boisk i bieżni.

Zdaniem gminy – wykonanie tej drogi było istotne zarówno z punktu widzenia infrastruktury drogowej jak i bezpieczeństwa mieszkańców

Betonozowe pobojowisko, czy potrzebna inwestycja? Spór o drogę w Starym Uścimowie

Na trasie parku krajobrazowego zostały wycięte 200-letnie drzewa, a w ich miejsce wylany asfalt. – To nieodwracalna decyzja dla przyszłych pokoleń – twierdzą mieszkańcy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium