Kilkumiesięczna generalna przebudowa mostu w al. 1000-lecia zapoczątkuje przebudowę całego systemu komunikacji pomiędzy północną a południową częścią miasta. Remonty będą rozłożone na kilka lat.
Koszt modernizacji mostu i dojazdów do niego wyniesie 1,2 mln zł. Aż 900 tys. zł będzie pochodzić z funduszy unijnych, które miasto uzyskało na modernizację i racjonalizację systemu transportowego. Projekt przebudowy mostu przewiduje nie tylko naprawę betonowych belek i wymianę barier i poręczy. Położona zostanie także nowa nawierzchnia. Powstaną też nowe schody i chodniki.
Remont mostu powinien zacząć się w lecie. Potrwa około 2–3 miesięcy. Jeszcze nie rozstrzygnięto, czy podczas remontu ruch będzie odbywać się połówkami mostu. W przyszłym roku kierowców czeka jeszcze jedna zmiana: wtedy rozpocznie się modernizacja całej al. 1000-lecia. Od dworca autobusowego aż do kolejowego zostanie wzmocniona nawierzchnia oraz powstaną chodniki i ścieżki rowerowe.
Sławomir Denisiuk, kierownik zamówień publicznych w Urzędzie Miasta, zapowiada, że dofinansowywana z funduszy unijnych modernizacja systemu transportowego jest przedsięwzięciem zaplanowanym na wiele lat. Niektóre etapy już zostały zrealizowane. Powstały nowe ulice ks. Witolda i Władysława Jagiełły. W zeszłym roku zmodernizowano też al. Jana Pawła II. W styczniu magistrat złożył wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie o dofinansowanie przebudowy al. 1000-
lecia oraz części ul. Zamkowej (od Warszawskiej do Artyleryjskiej).
– Jeśli dostaniemy pieniądze, to w przyszłym roku ruszamy z pracami. Liczymy na to, że w latach 2007–
13 nastąpi taka zmiana w systemie komunikacji, że wyprowadzimy ruch z centrum miasta. Docelowo zamierzamy przenieść też dworzec autobusowy w okolice obecnego PKP, skąd promieniście będą wychodzić ulice – zapowiada Denisiuk.