Klub europejski, warsztaty dziennikarskie, przedsiębiorczość, astronomia - to tylko kilka zajęć pozalekcyjnych, z których od września będą mogli skorzystać uczniowie
- Od sierpnia działa u nas kawiarenka internetowa - mówi Joanna Kędziera z sekretariatu Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Białej Podlaskiej. - Uczniowie oswajają się z komputerem, uczą się szukać informacji w sieci - oczywiście wszystko pod okiem nauczyciela - dodaje. Zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek i wtorek od godziny 8 do 18.
Dyrektorzy szkół pomyśleli też o amatorach sportu i aktywnego spędzania czasu. Gimnazjum nr 2 przygotowało dla dzieci zajęcia na basenie pod hasłem "Bezpieczna kąpiel”. - Mój syn panicznie boi się wody. Mam nadzieję, że te zajęcia pomogą mu przełamać lęk. Chciałabym, aby nauczył się pływać, tym bardziej, że często jeździmy nad jezioro - mówi pani Katarzyna, mama 12-letniego Tomka.
Z kolei I LO zamierza zorganizować ogólnoszkolne biegi przełajowe, m.in. na terenie Parku Radziłowskiego. To wszystko jeszcze latem. A po wakacjach… - Każda szkoła opracowała plan kilku zajęć pozalekcyjnych. Dzieci i młodzież będą mogły skorzystać z tych, które im najbardziej odpowiadają. Oferta skierowana jest zarówno do dzieci, które pochodzą z rodzin patologicznych, mają problemy z nauką, ale i takich, które mają dobre oceny i chciałyby rozwijać swoje talenty - tłumaczy Bogusława Chmiel, pracownica Wydziału Edukacji Urzędu Miasta.
Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Są organizowane w ramach programu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży. Tuż przed wakacjami Biała Podlaska wygrała konkurs ogłoszony przez lubelskiego kuratora oświaty i otrzymała na ten cel ponad 350 tys. zł - najwyższą w naszym województwie.
Spotkania pozalekcyjne będą się odbywały do listopada w każdej bialskiej szkole. Weźmie w nich udział około 3 tys. 800 uczniów. - Będą to zajęcia rozwijające wiedzę i umiejętności; zainteresowania, zamiłowania i uzdolnienia; zajęcia o charakterze psychologiczno-pedagogicznym; dodatkowe zajęcia wyrównawcze; sportowo-rekreacyjne oraz takie, które zachęcą i przygotują do aktywności edukacyjnej i zawodowej - wylicza Chmiel.
Najmłodsi będą mogli się zapisać do koła odkrywców tajemnic przyrody, czy klubu europejskiego. Uczniowie gimnazjów - np. na warsztaty dziennikarskie, plastyczne, sportowe. A licealiści - na zajęcia z przedsiębiorczości, do koła literacko-teatralnego i miłośników sztuki czy też na zajęcia z astronomii. To tylko niektóre propozycje. Każda szkoła opracowała własne.