Zamiast tradycyjnej kliszy pacjenci otrzymają cyfrowy zapis prześwietlenia rentgenowskiego. Ale supernowoczesny sprzęt RTG to nie wszystko. Za unijne pieniądze kupiono też m.in. aparaturę do wykrywania i leczenia chorób układu krążenia oraz nowotworów.
Dzięki unijnemu programowi wartości ponad 4,47 mln zł możliwe było m.in. ucyfrowienie pracowni RTG. Dotarł tam nowy sprzęt, w tym m.in. aparat RTG z wysuwanym ramieniem i mammograf, konsole diagnostyczne, panel do bloku operacyjnego i system komputerowy z odpowiednim oprogramowaniem do obróbki zdjęć.
W środę testowano nowy system. Pozwolił na wyeliminowanie tradycyjnych klisz RTG. Lek. med. Andrzej Duda, kierownik działu diagnostyki obrazowej, przyznaje, że ten postęp oznacza nie tylko poprawę jakości wykonywanych prześwietleń, ale też zmniejsza koszty i ma ogromny wpływ na ekologię.
– Wyeliminowane zostały odczynniki szkodliwe dla środowiska. Teraz wysokiej jakości cyfrowy obraz trafi bezpośrednio na blok operacyjny. Mamy też możliwość przesyłania za pośrednictwem Internetu zdjęć z prześwietleń do klinik i konsultowania diagnozy z profesorami – wyjaśnia Duda. Dodaje, że w jego zakładzie nakłady sięgnęły prawie 1,4 mln zł.
Dariusz Oleński, dyrektor szpitala, podkreśla, że dzięki programowi jest już możliwe wszczepianie w Białej Podlaskiej stymulatorów serca.
– Wszczepiono już ponad 80 stymulatorów. Uruchomiliśmy poradnię stymulatorową. Cieszę się, że fundusz zdrowia uwzględnił nasze nowe możliwości. Po negocjacjach o około 40 proc. wzrósł kontrakt na oddziale kardiologicznym – mówi Oleński. Dodaje, że znaczący postęp nastąpił też na oddziale urologicznym, gdzie dzięki unijnym dotacjom została zakupiona specjalistyczna aparatura do kruszenia kamieni nerkowych.
– Jestem wdzięczny naszym specjalistom przygotowującym kontrakty oraz lekarzom, którzy przeszli przeszkolenia i podjęli się nowych obowiązków – zaznacza Oleński.