Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

21 czerwca 2016 r.
21:33

Nowy Jedwabny Szlak. Jak Biała Podlaska skorzysta na współpracy z Chinami?

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Nie tylko Małaszewicze, ale również Biała Podlaska widzi dla siebie szansę w Nowym Jedwabnym Szlaku. Władze miasta uczestniczyły w poniedziałkowym  IV Forum Regionalnym Polska-Chiny w Warszawie (fot. UM Biała Podlaska)
Nie tylko Małaszewicze, ale również Biała Podlaska widzi dla siebie szansę w Nowym Jedwabnym Szlaku. Władze miasta uczestniczyły w poniedziałkowym IV Forum Regionalnym Polska-Chiny w Warszawie (fot. UM Biała Podlaska)

Nowy Jedwabny Szlak, który był jednym z kluczowych tematów wizyty prezydenta Chin w Polsce, to szansa dla przygranicznych Małaszewicz. Ale chce na tym skorzystać również Biała Podlaska.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Europa Środkowo-Wschodnia jest obszarem kluczowym dla inicjatywy Nowego Jedwabnego Szlaku. Tu kończą się szlaki komunikacyjne, które mają obsługiwać handel między Europą i Azją. Docelowo szlak ma mieć w naszym regionie kilka odnóg. Planowana jest m.in. nowa trasa kolejowa z portów greckich przez Bałkany – tłumaczy Jakub Jakóbowski z Ośrodka Studiów Wschodnich w Warszawie.

– W początkowej fazie przewagę zyskują jednak istniejące już połączenia, np. przebiegające przez terminal w Małaszewiczach, gdzie docierają towary transportowane lądem przez Kazachstan, Rosję i Białoruś. Z chińskim projektem wiązane są duże nadzieje na redukcję deficytu handlowego z Chinami – dodaje Jakóbowski.

I w przypadku Małaszewicz, ten potencjał polsko-chińskiej współpracy dostrzegła już grupa PKP Cargo. – W wolnym obszarze celnym w Małaszewiczach posiadamy tereny inwestycyjne o powierzchni ok. 40 hektarów. Można tam wybudować wiele frontów przeładunkowych we współpracy ze strategicznymi partnerami. Zarząd Centrum Logistycznego Małaszewicze opracował już podzieloną na etapy koncepcję zagospodarowania tego terenu. Sporządzono również szacunkowy kosztorys nakładów inwestycyjnych – potwierdza Michał Wyciślik z biura prasowego PKP Cargo.

W pierwszym etapie ma powstać nowa hala do obsługi ładunków za ok. 25 mln zł. – Obecnie obsługujemy tygodniowo ok. 20 pociągów kursujących między Chinami a Polską. Praktycznie wszystkie kontenery przywożone koleją do Europy z Chin przejeżdżają przez centrum logistyczne w Małaszewiczach. Tam następuje przeładunek na wagony normalnotorowe, którymi kontenery mogą bezpośrednio dojechać np. do Niemiec, Holandii, Czech lub Austrii – dodaje Michał Wyciślik.

W poniedziałek prezydenci Polski i Chin podpisali oświadczenie o strategicznym partnerstwie, do tego szereg dwustronnych dokumentów. Polskim władzom zależy, aby wzmocnić eksport do Chin.

– Polska jest zdeterminowana wykorzystywać swój potencjał transportowy, dzięki któremu może być przyjazną bramą na euro-azjatyckich szlakach transportowych. Dzięki m.in. terminalowi w Małaszewiczach możemy być postrzegani przez Chiny jako kluczowy partner w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz węzeł transportowy w wymianie towarowej Chin z Europą – mówi nam Elżbieta Kisil, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Ten potencjał gospodarczy w relacjach polsko-chińskich widzą też władze Białej Podlaskiej, zwłaszcza w kontekście planowanej na lotnisku podstrefy ekonomicznej. – W sprawie inwestowania w podstrefie spotykamy się z różnymi firmami. Są to przedsiębiorstwa z Azji, Afryki oraz Europy, w tym z Polski. Branże to głównie transport, logistyka oraz lotnictwo. Jednymi z potencjalnych inwestorów są Chińczycy. To bardzo ważny kierunek dla naszego kraju. Widać ożywienie stosunków z Państwem Środka – mówi Dariusz Stefaniuk, prezydent Białej Podlaskiej, który wraz ze swoim zastępcą Adamem Chodzińskim uczestniczył w poniedziałkowym IV Forum Regionalnym Polska-Chiny.

Jeszcze o krok dalej idzie Aleksandra Jankowska, prezes Pomorskiej Specjalnej Stery Ekonomicznej, której częścią będzie bialska podstrefa. – Strefa swoimi działaniami kształtuje gospodarkę nie tylko regionów, w których działa, lecz wychodzi naprzeciw inicjatywom łączącym kraje i kontynenty. Prowadząc politykę spójną z działaniami rządu polskiego będziemy dążyć do rozwoju suchego portu przeładunkowego w Białej Podlaskiej – podkreśla Aleksandra Jankowska prezes PSSE. – Port, przeznaczony do współpracy polsko-chińskiej, będzie integralną częścią systemu transportowego na przecięciu dwóch ważnych szlaków komunikacyjnych – Via Carpatia, łączącego Europę Północną z basenem Morza Śródziemnego, oraz Jedwabnego Szlaku, przebiegającego z Białorusi i wkraczającego do Unii Europejskiej przez Polskę – stwierdza na koniec prezes PSSE.

Zwiększyć eksport

W ubiegłym roku  wartość polskiego eksportu żywności do Chin wyniosła 127 mln euro, a plan jest taki, żeby mocno wzrosła. Mają to ułatwić podpisane w poniedziałek umowy handlowe i porozumienia. Chodzi zwłaszcza o handel jabłkami, wieprzowiną i drobiem.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium