Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

22 kwietnia 2016 r.
6:51

Nowy zarząd ma pomysł na stadninę w Janowie. Więcej dla turystów. Zwiedzenie, nauka jazdy, pokazy

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
W 16 stajniach stadnina ma 295 koni czystej krwi arabskiej i 111 angloarabów
W 16 stajniach stadnina ma 295 koni czystej krwi arabskiej i 111 angloarabów

Nowy zarząd stadniny w Janowie Podlaskim chce wykorzystać jej turystyczny potencjał. Jak? Będzie zwiedzanie z przewodnikiem, nauka jazdy konnej, przejażdżki bryczkami czy pokazy koni dla turystów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W strukturze placówki powstał właśnie dział turystyczny, którego do tej pory tu nie było. Natomiast w jednym z budynków znajdzie się punkt informacji turystycznej. - To działania naturalne, a nie rewolucja. To nowa gałąź działalności, która nie koliduje z naszymi innymi działaniami – przekonuje Marek Skomorowski, od dwóch miesięcy p.o. prezesa. – Jak dotąd przychody z turystyki były znikome.

W 2015 roku z tego tytułu do kasy wpłynęło 12 tys. zł – precyzuje Skomorowski. Jego zdaniem potencjał miejsca i jego infrastruktura nie są wykorzystywane. – A w sezonie, podczas weekendów przez stadninę przewija się do tysiąca osób – zaznacza. 

Obecnie w 16 stajniach stadnina ma 295 koni czystej krwi arabskiej i 111 angloarabów. Do tego 1680 hektarów terenu. Jak zarząd chce wykorzystać ten potencjał? – Będzie możliwość zwiedzenia z przewodnikiem. Zarówno dla grup szkolnych czy firm, jak i dla osób indywidualnych, również obcokrajowców. Przed wejściem każdy będzie musiał zapoznać się z regulaminem – zapowiada Marek Skomorowski. Wejście będzie płatne. Cennik pojawi się wkrótce na nowej stronie janowskiej stadniny – www.skjanow.pl. Przy obiekcie powstaną też nowe miejsca parkingowe.

Chętni będą mogli skorzystać z nauki jazdy konnej. W planach także przejazdy wozami i bryczkami. – Będziemy także organizować pokazy koni dla turystów. Ludzie zobaczą jak wygląda pokaz trenowania koni, jak one się wtedy zachowają. Jeżeli będzie zainteresowanie, to o pracy z końmi opowiedzą nasi masztalerze czy koniuszy –opowiada szef stadniny. Placówka może też organizować imprezy sportowe związane branżą końską. – W ten sposób chcemy zwiększyć przychody z turystyki i wykorzystać bazę którą mamy. Jest tutaj hala za ponad 5 mln zł, z dużym zapleczem socjalnym i pokazowym.

A wykorzystywana jest tylko kilka razy w roku - zauważa z kolei Karolina Zabłotna menedżer ds. turystyki i promocji w stadninie. Zdaniem zarządu, przy placówce brakuje też stałej wystawy muzealnej.

– Stadnina przez wiele lat zgromadziła liczne trofea, ma bogaty dorobek. Warto to pokazać ludziom – przekonuje Skomorowski. 

Istotną rolę będzie ogrywać strona www.skjanow.pl która docelowo ma stać się platformą ze zintegrowaną ofertą turystyczną gminy. - Zaczynamy od zera. Bo poprzednią stronę dla stadniny prowadziła firma prywatna. Nie zgodziła się aby sprzedać nam domenę ani jej zawartość. Dlatego wszystko musimy sami wytworzyć – przyznaje Zabłotna. Oprócz naukowych publikacji o koniach i ich rodowodach, strona posłuży jako informator turystyczny m.in. z bazą noclegową. Nie zabraknie też nowinek technologicznych, np. webcamer, czyli transmisji online na żywo ze stajni. - Wychodzimy z kompleksową ofertą. Koordynujemy te działania, ale współpracujemy z naszymi sąsiadami, którzy zapewniają turystom bazę noclegową – tłumaczy menedżer.

Kolejnym ukłonem w stronę turystów ma być infolinia. – W związku z tym, że zależy nam na kompleksowej obsłudze chcemy infolinią objąć nie tylko stadninę, ale również miejsca gdzie można zarezerwować nocleg czy wybrać się na obiad – zaznacza Karolina Zabłotna. – Pomysł infolinii czy platformy jest dobry. W pierwszej kolejności turyści udają się do stadniny, później szukają noclegu. Nasz dworek znajduje się 3 kilometry od stadniny. Jak ktoś szuka komfortu, ciszy i spokoju, to u nas.

Czekamy na dalsze szczegóły ze stadniny – mówi Peter Zuzek właściciel Dworku nad Bugiem w miejscowości Bubel-Granna. Największe obłożenie turystów dworek odnotowuje podczas sierpniowych Dni Konia Arabskiego. – Mamy nadzieję, że w tym roku również się odbędą – dodaje Zuzek.

Pomysł podoba się też władzom gminy. - To dobre rozwiązania, które możemy wspierać organizacyjnie czy technicznie – zapewnia Jacek Hura wójt gminy Janów Podlaski. – Nauka jazdy konnej czy przejażdżki bryczkami to poszerzenie oferty. To może przyciągnąć więcej turystów – uważa wójt. Z kolei, zdaniem prof. Krystyny Chmiel z PSW w Białej Podlaskiej wszystko zależy od proporcji. – Pomysł nie jest głupi, ale nie może być na pierwszym planie. Poza tym, nie jest to rewolucja, bo turystyka, np. zwiedzanie z przewodnikiem czy nauka jazdy konnej w stadninie była, ale na mniejszą skalę – komentuje Chmiel, która zasiada również w powołanej przez ministerstwo rolnictwa Radzie ds. Hodowli Koni. 

Turystyka ma być także szansę na aktywizację pracowników stadniny. – Nie chcemy zwiększać zatrudnienia. Będziemy bazować na naszych instruktorach. To będzie dla nich dodatkowe wynagrodzenie. To oni będą mogli udzielać nauki jazdy konnej czy opowiadać turystom o codziennej pracy z końmi – podkreśla p.o. prezesa. Czy na tym turystycznym biznesie nie ucierpią konie? - Bezpieczeństwo koni i ludzi to podstawa. Zdarza się, że turyści wchodzą bez nadzoru w różne miejsca. Dlatego chcemy, aby ruch na terenie stadniny odbywał się w sposób kontrolowany – zaznacza szefostwo spółki.

Nowością będą też cykliczne mini-aukcje otwarte dla wszystkich chętnych. Najbliższa odbędzie się w sobotę o godz. 12:00. – Wystawiamy 19 koni. Chcemy aby były to aukcje publiczne. Jak wiemy hipika w Polsce się rozwija, a ludzie wciąż nie wiedzą, że araba można kupić już za kilka tysięcy złotych. Nie trzeba mieć milionów – podsumowuje Marek Skomorowski.

Pozostałe informacje

A ja palę faję…
Giełda Staroci w Lublinie
galeria

A ja palę faję…

…a konkretnie Popularne  i Giewonty, a nawet radzieckie papierosy Orbita. Tak, to nieprawdopodobne, ale na jednym ze stoisk sprzedawczyni oferowała stare polskie i radzieckie papierosy, w oryginalnych, zamkniętych opakowaniach.

Wielkie serce, puste konto

Wielkie serce, puste konto

66-latka z gminy Milanów straciła ponad 11 tys. złotych po tym, jak wypełniła formularz zgłoszeniowy dotyczący inwestycji finansowej, która miała pomóc ludziom potrzebującym. Kobieta dokonała wpłaty i oczekiwała na weryfikację.

Prawie komplet kibiców obejrzał porażkę Motoru z Cracovią
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Prawie komplet kibiców obejrzał porażkę Motoru z Cracovią

Czwarty raz z rzędu wszystkie bilety na domowy mecz Motoru zostały wyprzedane. Tym razem 14777 osób obejrzało spotkanie beniaminka z Lublina przeciwko Cracovii. Niestety, tym razem kibice opuszczali stadion rozczarowani, bo punkty pojechały do Krakowa. Sprawdźcie nasze fotki z meczu.

Każda seria ma swój koniec. Górnik Łęczna zaledwie zremisował w Opolu z Odrą

Każda seria ma swój koniec. Górnik Łęczna zaledwie zremisował w Opolu z Odrą

Koniec zwycięskiej passy Górnika Łęczna. W niedzielę podopieczni trenera Pavola Stano nie zdołali strzelić gola Odrze Opole na jej terenie i wracają na Lubelszczyznę bogatsi o tylko jeden punkt

Pola zwyciężyła w międzynarodowym konkursie skierowanym dla dzieci z implantacją ślimakową

Pola z Lublina udoskonala implanty ślimakowe – i zdobywa świat

Dla 9-letniej Poli z Lublina implanty ślimakowe nie mają żadnych tajemnic. W ostatnim czasie dziewczynka wymyśliła jak je ulepszyć, przez co zdobyła uznanie w międzynarodowym konkursie.

ilustracyjne

Czeka nas kolejna noc przymrozków

W nocy z sobotę na niedzielę na termometrach można było zobaczyć temperatury na minusie. Niestety, dzisiaj może być podobnie.

zdjęcie ilustracyjne

Policjant po służbie zatrzymał złodzieja alkoholu. 33-latek zapłacił mandat

Nerwowe zachowanie 33-latka zwróciło uwagę policjanta z wydziału kryminalnego, który po służbie zauważył mężczyznę ukrywającego alkohol. Okazało się, że towar został skradziony ze sklepu. Sprawca został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych.

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

64-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj padł ofiarą brutalnego rozboju. Sprawcą okazał się jego 50-letni znajomy, który w przeszłości był już karany za podobne przestępstwa. Mężczyzna został zatrzymany przez policję i tymczasowo aresztowany.

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Ulica Tomasza Zana w Lublinie od lat domaga się remontu. Właśnie została wydana pozytywna decyzja środowiskowa. To oznacza, że już niedługo może ruszyć cały proces przebudowy. Kiedy dokładnie?

Wielkie testowanie w Helium Club
Foto
galeria

Wielkie testowanie w Helium Club

Co tydzień w Helium Club odbywają się imprezy, które przyciągają tłumy. Kusi ich dobra muzyka, atmosfera i temat przewodni imprezy. Ostatnio odbyła się impreza - Taste The Music. Jak zwykle była to niezapomniana noc. Jeśli nie wierzycie, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin.

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach
Foto
galeria

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach

Wiele ostatnio się mówi o przywróceniu blasku Trybunałowi Koronnemu w Lublinie, który jest symbolem Starego Miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Lublinie. Zobaczmy, jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd Trybunału Koronnego w Lublinie.

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Ulica Nałęczowska w Lublinie czeka na duże zmiany. W rejonie skrzyżowania z Aleją Kraśnicką planowana jest budowa nowoczesnego kompleksu z wysokimi wieżowcami, przestrzeniami usługowymi i placem miejskim. Inwestorzy podkreślają, że projekt odpowiada na realne potrzeby miasta i będzie korzystny dla jego rozwoju. Decydować będzie Rada Miasta.

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!