Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

22 kwietnia 2016 r.
6:51

Nowy zarząd ma pomysł na stadninę w Janowie. Więcej dla turystów. Zwiedzenie, nauka jazdy, pokazy

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 26 A A
W 16 stajniach stadnina ma 295 koni czystej krwi arabskiej i 111 angloarabów
W 16 stajniach stadnina ma 295 koni czystej krwi arabskiej i 111 angloarabów

Nowy zarząd stadniny w Janowie Podlaskim chce wykorzystać jej turystyczny potencjał. Jak? Będzie zwiedzanie z przewodnikiem, nauka jazdy konnej, przejażdżki bryczkami czy pokazy koni dla turystów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W strukturze placówki powstał właśnie dział turystyczny, którego do tej pory tu nie było. Natomiast w jednym z budynków znajdzie się punkt informacji turystycznej. - To działania naturalne, a nie rewolucja. To nowa gałąź działalności, która nie koliduje z naszymi innymi działaniami – przekonuje Marek Skomorowski, od dwóch miesięcy p.o. prezesa. – Jak dotąd przychody z turystyki były znikome.

W 2015 roku z tego tytułu do kasy wpłynęło 12 tys. zł – precyzuje Skomorowski. Jego zdaniem potencjał miejsca i jego infrastruktura nie są wykorzystywane. – A w sezonie, podczas weekendów przez stadninę przewija się do tysiąca osób – zaznacza. 

Obecnie w 16 stajniach stadnina ma 295 koni czystej krwi arabskiej i 111 angloarabów. Do tego 1680 hektarów terenu. Jak zarząd chce wykorzystać ten potencjał? – Będzie możliwość zwiedzenia z przewodnikiem. Zarówno dla grup szkolnych czy firm, jak i dla osób indywidualnych, również obcokrajowców. Przed wejściem każdy będzie musiał zapoznać się z regulaminem – zapowiada Marek Skomorowski. Wejście będzie płatne. Cennik pojawi się wkrótce na nowej stronie janowskiej stadniny – www.skjanow.pl. Przy obiekcie powstaną też nowe miejsca parkingowe.

Chętni będą mogli skorzystać z nauki jazdy konnej. W planach także przejazdy wozami i bryczkami. – Będziemy także organizować pokazy koni dla turystów. Ludzie zobaczą jak wygląda pokaz trenowania koni, jak one się wtedy zachowają. Jeżeli będzie zainteresowanie, to o pracy z końmi opowiedzą nasi masztalerze czy koniuszy –opowiada szef stadniny. Placówka może też organizować imprezy sportowe związane branżą końską. – W ten sposób chcemy zwiększyć przychody z turystyki i wykorzystać bazę którą mamy. Jest tutaj hala za ponad 5 mln zł, z dużym zapleczem socjalnym i pokazowym.

A wykorzystywana jest tylko kilka razy w roku - zauważa z kolei Karolina Zabłotna menedżer ds. turystyki i promocji w stadninie. Zdaniem zarządu, przy placówce brakuje też stałej wystawy muzealnej.

– Stadnina przez wiele lat zgromadziła liczne trofea, ma bogaty dorobek. Warto to pokazać ludziom – przekonuje Skomorowski. 

Istotną rolę będzie ogrywać strona www.skjanow.pl która docelowo ma stać się platformą ze zintegrowaną ofertą turystyczną gminy. - Zaczynamy od zera. Bo poprzednią stronę dla stadniny prowadziła firma prywatna. Nie zgodziła się aby sprzedać nam domenę ani jej zawartość. Dlatego wszystko musimy sami wytworzyć – przyznaje Zabłotna. Oprócz naukowych publikacji o koniach i ich rodowodach, strona posłuży jako informator turystyczny m.in. z bazą noclegową. Nie zabraknie też nowinek technologicznych, np. webcamer, czyli transmisji online na żywo ze stajni. - Wychodzimy z kompleksową ofertą. Koordynujemy te działania, ale współpracujemy z naszymi sąsiadami, którzy zapewniają turystom bazę noclegową – tłumaczy menedżer.

Kolejnym ukłonem w stronę turystów ma być infolinia. – W związku z tym, że zależy nam na kompleksowej obsłudze chcemy infolinią objąć nie tylko stadninę, ale również miejsca gdzie można zarezerwować nocleg czy wybrać się na obiad – zaznacza Karolina Zabłotna. – Pomysł infolinii czy platformy jest dobry. W pierwszej kolejności turyści udają się do stadniny, później szukają noclegu. Nasz dworek znajduje się 3 kilometry od stadniny. Jak ktoś szuka komfortu, ciszy i spokoju, to u nas.

Czekamy na dalsze szczegóły ze stadniny – mówi Peter Zuzek właściciel Dworku nad Bugiem w miejscowości Bubel-Granna. Największe obłożenie turystów dworek odnotowuje podczas sierpniowych Dni Konia Arabskiego. – Mamy nadzieję, że w tym roku również się odbędą – dodaje Zuzek.

Pomysł podoba się też władzom gminy. - To dobre rozwiązania, które możemy wspierać organizacyjnie czy technicznie – zapewnia Jacek Hura wójt gminy Janów Podlaski. – Nauka jazdy konnej czy przejażdżki bryczkami to poszerzenie oferty. To może przyciągnąć więcej turystów – uważa wójt. Z kolei, zdaniem prof. Krystyny Chmiel z PSW w Białej Podlaskiej wszystko zależy od proporcji. – Pomysł nie jest głupi, ale nie może być na pierwszym planie. Poza tym, nie jest to rewolucja, bo turystyka, np. zwiedzanie z przewodnikiem czy nauka jazdy konnej w stadninie była, ale na mniejszą skalę – komentuje Chmiel, która zasiada również w powołanej przez ministerstwo rolnictwa Radzie ds. Hodowli Koni. 

Turystyka ma być także szansę na aktywizację pracowników stadniny. – Nie chcemy zwiększać zatrudnienia. Będziemy bazować na naszych instruktorach. To będzie dla nich dodatkowe wynagrodzenie. To oni będą mogli udzielać nauki jazdy konnej czy opowiadać turystom o codziennej pracy z końmi – podkreśla p.o. prezesa. Czy na tym turystycznym biznesie nie ucierpią konie? - Bezpieczeństwo koni i ludzi to podstawa. Zdarza się, że turyści wchodzą bez nadzoru w różne miejsca. Dlatego chcemy, aby ruch na terenie stadniny odbywał się w sposób kontrolowany – zaznacza szefostwo spółki.

Nowością będą też cykliczne mini-aukcje otwarte dla wszystkich chętnych. Najbliższa odbędzie się w sobotę o godz. 12:00. – Wystawiamy 19 koni. Chcemy aby były to aukcje publiczne. Jak wiemy hipika w Polsce się rozwija, a ludzie wciąż nie wiedzą, że araba można kupić już za kilka tysięcy złotych. Nie trzeba mieć milionów – podsumowuje Marek Skomorowski.

Pozostałe informacje

Debiut Wilfredo Leona i znowu pięć setów. Bogdanka LUK Lublin ograła Trefla Gdańsk
ZDJĘCIA
galeria

Debiut Wilfredo Leona i znowu pięć setów. Bogdanka LUK Lublin ograła Trefla Gdańsk

W drugiej kolejce Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefla Gdańsk 3:2. W drużynie gospodarzy zadebiutował Wilfredo Leon.

Na pomoc powodzianom. Ponad 600 terytorialsów z Lublina wyruszyło na Dolny Śląsk
Zdjęcia
galeria

Na pomoc powodzianom. Ponad 600 terytorialsów z Lublina wyruszyło na Dolny Śląsk

W piątek wieczorem (20 września) z jednostki wojskowej na Majdanku w Lublinie z pomocą dla powodzian wyruszyło kolejnych 600 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Będą wspierać mieszkańców powiatu kłodzkiego w usuwaniu skutków powodzi. W sumie na południu kraju w pomoc zaangażowanych jest już ponad 900 terytorialsów z Lubelszczyzny.

Polski Cukier Start lepszy od GTK Gliwice. W finale Memoriału Zdzisława Niedzieli zagrają z Dzikami

Polski Cukier Start lepszy od GTK Gliwice. W finale Memoriału Zdzisława Niedzieli zagrają z Dzikami

Polski Cukier Start rozpoczął Memoriał Zdzisława Niedzieli od zwycięstwa. Lublinianie po emocjonującym pokonali GTK Gliwice 78:73.

Krwiobus stanie w sobotę przed marketem. Oddasz krew – otrzymasz niespodziankę

Krwiobus stanie w sobotę przed marketem. Oddasz krew – otrzymasz niespodziankę

Biedronka, największa sieć handlowa w kraju przyłącza się do akcji "Oddaj krew, ratuj życie" organizowanej przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Już jutro (21 września) w godzinach 10:00-14:00 krwiobus - mobilny punkt poboru krwi stanie przed wejściem do sklepu przy ulicy Jana Pawła II 23 .

Do lubelskiej kliniki trafiły segregatory onkorodzica

Do lubelskiej kliniki trafiły segregatory onkorodzica

Do lubelskiego szpitala dziecięcego trafiły wyjątkowe segregatory. To kompendium wiedzy i wsparcie dla rodziców dzieci z chorobami nowotworowymi.

Jacek Drozd, prezes zarządu PGE Dystrybucja
ZŁOTA SETKA

Jacek Drozd, prezes zarządu PGE Dystrybucja: Nasza sieć napędza gospodarkę

PGE Dystrybucja S.A. została zwycięzcą rankingu głównego oraz kategorii: duża firma, nakłady inwestycyjne, usługi, zysk brutto i zysk netto w 28. edycji „Złotej Setki” Dziennika Wschodniego, najstarszego i najbardziej prestiżowego ranking biznesowego w naszym regionie. - Sieć linii, którymi dystrybuujemy energię do swoich klientów, obejmuje swoim zasięgiem ponad 40 proc. obszaru kraju. Zapewniamy stabilne dostawy prądu do blisko 6 milionów odbiorców. To ogromna odpowiedzialność. Nieustannie, niezależnie od pory roku, realizujemy nałożoną na nas misję – mówi w rozmowie z naszą redakcją Jacek Drozd, prezes zarządu PGE Dystrybucja.

Zalane domy przy ulicy Ciepłej w Lublinie
foto
galeria

Lublin pod wodą. Wielka powódź w 1947 roku

Dolny Śląsk walczy ze skutkami powodzi, która w ubiegłym tygodniu boleśnie doświadczyła region. Pod wodą znalazły się takie miasta jak: Kłodzko, Głuchołazy, Lądek Zdrój czy Lewin Kłodzki. Zniszczone domy, zerwane mosty i drogi. W przeszłości powodzie nie oszczędzały także Lublina. Przypominamy wielką powódź z marca 1947 r.

Dyskutują o opiece nad najmłodszymi. Fakty i mity dotyczące karmienia piersią
Nasz patronat

Dyskutują o opiece nad najmłodszymi. Fakty i mity dotyczące karmienia piersią

Bank mleka kobiecego, fakty i mity na temat karmienia piersią, opieka okołoporodowa czy kangurowanie. Trwa ogólnopolska konferencja „Wielopłaszczyznowa opieka nad noworodkiem i niemowlęciem”.

Test wojskowego jelcza 4x4
motoDW.
film

Test wojskowego jelcza 4x4

Tego pojazdu zazdroszczą nam mundurowi z całego świata. Z żołnierzami przetestowaliśmy wojskowego jelcz 4x4. Doskonała maszyna. Sprawdziliśmy także, co dzieje się na budowie Lubelskiego Lipca ’80.

Znamy datę pogrzebu tragicznie zmarłego boksera Paco

Znamy datę pogrzebu tragicznie zmarłego boksera Paco

26 września w kaplicy cmentarnej przy ulicy Droga Męczenników Majdanka w Lublinie odbędzie się pogrzeb Dawida Litke, lubelskiego pięściarza, który zginął w ubiegły weekend w wypadku samochodowym w Toruniu.

Działki leżą w pobliżu bazy MZK
BIAŁA PODLASKA

To będzie 21. próba. Czy miejskie działki w końcu uda się sprzedać?

To będzie 21. próba sprzedaży miejskich działek przy ulicy Brzegowej. O ich zbycie wielokrotnie apelował do radnych prezydent Michał Litwiniuk (PO). W poprzedniej kadencji bezskutecznie.

Naukowcy z UMCS wśród najbardziej cytowanych ludzi nauki na świecie

Naukowcy z UMCS wśród najbardziej cytowanych ludzi nauki na świecie

19 byłych i obecnych pracowników Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej znalazło się wśród najczęściej cytowanych naukowców na świecie w 2023 roku w rankingu opublikowanym przez wydawnictwo Elsevier.

Blisko 25 metrów długości i dwa przeguby. Niezwykły autobus na testach w Lublinie

Blisko 25 metrów długości i dwa przeguby. Niezwykły autobus na testach w Lublinie

Długi na 25 metrów, elektryczny i podwójnie przegubowy. To autobus marki Solaris, który od czwartku 19 września mieszkańcy Lublina mogą spotkać na ulicach miasta. W mieście pojawił się za sprawą trwającego Europejskiego Tygodnia Mobilności.

Górnik Łęczna przegrał dwa ostatnie mecze

Górnik Łęczna kontra Kotwica Kołobrzeg. Szybko wrócić do wygrywania

Kotwica Kołobrzeg będzie kolejnym rywalem Górnika Łęczna. Zielono-czarni z dwunastym zespołem w tabeli zagrają w sobotę na wyjeździe i spróbują się podnieść po dwóch porażkach z rzędu. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19.35. Mecz będzie można obejrzeć w internecie, na portalu sport.tvp.pl.

Czy zazdrość może popchnąć do popełnienia takiego przestępstwa? Policja ustala szczegóły i szuka sprawcy. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Zniszczone auta to zranione serca. Policja szuka sprawcy

Zabytkowy pojazd stracił swój blask, po tym jak ktoś postanowił przerysować jego cały bok. Właściciel prosi o pomoc w ustaleniu sprawcy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium