![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Urząd Marszałkowski konsultuje podział województwa na obwody łowieckie. Uwagi można zgłaszać do 9 kwietnia. Tymczasem, posłowie poparli już nowelizację prawa łowieckiego, która daje sejmikom więcej czasu na podjęcie stosownych uchwał.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Na mocy obecnie obowiązującej ustawy prawo łowieckie (z 2018 roku) podziały województw na obwody łowieckie oraz umowy dzierżawy obwodów łowieckich zachowują ważność do 31 marca tego roku. O obawach związanych z brakiem nowej uchwały w województwie lubelskim mówił nam w lutym Roman Laszuk, łowczy okręgowy z Białej Podlaskiej.
– Może to rodzić pewne zagrożenia. Po pierwsze, od 1 kwietnia przy braku wyznaczonych obwodów łowieckich nie możemy wykonywać gospodarki łowieckiej, czyli polować, dotyczy to również odstrzału dzików w związku ze zwalczaniem ASF – tłumaczył Laszuk. Poza tym koła nie będą władne do szacowania szkód łowieckich i wypłaty odszkodowań. – To obarczyłoby Skarb Państwa – stwierdził łowczy.
Obecnie uchwał w tej sprawie nie podjęły cztery samorządy: mazowiecki, łódzki, śląski i lubelski.
– Na obecnym etapie prac, projekt uchwały został zamieszczony na stronie internetowej urzędu w ramach konsultacji – zaznacza Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka. Uwagi można zgłaszać do 9 kwietnia. Rzecznik tłumaczy, że „złożoność procesu legislacyjnego przygotowania projektu uchwały oraz konieczność uzyskania zgody ministra właściwego do spraw środowiska na utworzenie dwóch obwodów łowieckich o powierzchni mniejszej niż trzy tysiące hektarów przyczyniły się do wydłużenia prac nad opracowaniem projektu przedmiotowej uchwały”. – Po rozpatrzeniu uwag, projekt uchwały zostanie skierowany pod obrady sejmiku Województwa Lubelskiego – dodaje Małecki.
Ale jednocześnie w sejmie trwały prace nad nowelizacją prawa łowieckiego, na mocy której sejmiki miałyby czas na podjęcie stosownych uchwał do końca tego roku. – Wiemy, że województwa łódzkie, lubelskie i śląskie podejmą uchwały, ale marszałek mazowiecki nas poinformował wręcz pisemnie, że nie będzie tego robił – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka na posiedzeniu połączonych komisji w Senacie.
– W związku z tym, czy tego chcemy czy nie, to w ciągu roku prawdopodobnie jeśli będziemy obserwowali, że nie postępują prace na terenie województwa mazowieckiego, to w ustawie Prawo łowieckie zostanie taka sankcja wprowadzona, polegająca na tym, że to marszałek płaci za wszystkie szkody i je wycenia – powiedział wiceminister.
Nowelizację ustawy poparł już Sejm. Jak czytamy w uzasadnieniu jest celem „jest zapewnienie ciągłości prowadzenia przez dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich gospodarki łowieckiej, szacowania szkód łowieckich w uprawach i płodach rolnych oraz wypłaty należnych z tego tytułu odszkodowań, jak również podejmowania działań na rzecz walki z afrykańskim pomorem świń”.
Nowelizacja ma wejść w życie od 31 marca. Termin jest nieprzypadkowi, łowiecki rok gospodarczy trwa od 1 kwietnia do 31 marca.
![e-Wydanie](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/public/dziennikwschodni.pl/e-wydanie-artykul.png)