Przedsiębiorcy starający się w ustawowym terminie uzupełnić wpis do działalności gospodarczej o numer Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), zachodzą w głowę jak to jest, że w jednej gminie jest on płatny, w innej nie. Urzędnicy tłumaczą, że ustawodawca pozostawił tę decyzję radnym.
- Wstrzymałem się z uzupełnieniem dokumentów o numer PKD, gdy dowiedziałem się, że muszę zapłacić 50 złotych - informuje pan Mieczysław, biznesmen z Białej Podlaskiej. - Nie spodobało mi się to, że muszę płacić za coś, co zostało mi narzucone. Tym bardziej że w innych urzędach takich opłat nie ma. Nie rozumiem skąd te różnice.
Urzędniczka w UG w Łomazach przyznała, że PKD wydaje za darmo. - Pieniądze pobieramy jedynie, gdy ktoś dokonuje zmian w dotychczasowych zapisach - przyznaje Elżbieta Sobechowicz. - Uzupełnienia dokumentacji o PKD jest bezpłatne. Tak nas instruowano na kursach w Lublinie.
Za PKD nie płacą też przedsiębiorcy zarejestrowani w gminie Jabłoń. Pięćdziesiąt złotych pobiera się jedynie od tych, którzy dokonują zmian w dokumentach. - Takie rozwiązanie ustaliła Rada Gminy, na co zezwalają zapisy w ustawie - mówi Anna Żelazowska. - Ponieważ pieniądze te zasilają kasę gminną, ostateczną decyzję pozostawiono tu radnym.
Zdaniem Żelazowskiej nie mogą oni podnieść zapisanych w ustawie stawek, ale mogą je obniżyć, lub znieść. - Taką możliwość mają rady do końca roku, dlatego w niektórych urzędach do stycznia za PKD się nie płaci, a potem trzeba wnieść opłatę w wysokości 50 złotych - wyjaśnia pani Anna.
Pozostawienie takiej furtki przez ustawodawcę irytuje niektórych urzędników. Muszą oni wysłuchiwać niezadowolonych przedsiębiorców i tłumaczyć czemu pobierają opłaty, gdy inni tego nie robią. - To wina ustawodawcy. Gdyby były jasne reguły nie mielibyśmy roszczeniowych klientów, którzy zarzucają nam zdzierstwo, bo gdzie indziej się nie płaci - mówi Elżbieta Łobejko, inspektor Wydziału Inwestycji w łukowskim UM. - U nas się płaci zgodnie z zapisem w ustawie: 50 złotych za uzupełnienie o PKD, 100 za wpis do ewidencji. Wszelkie odstępstwa, to wewnętrzne decyzje samorządów.
PKD do końca roku
Ustawa o obowiązkowym wpisie w ewidencji działalności gospodarczej numerów PKD weszła w życie w styczniu tego roku. Osoby prowadzące własne firmy zobligowane zostały do uzupełnienia wpisu przed końcem roku. Pobieranie opłat za dokonanie tych czynności w podanym terminie ustawa pozostawiła do decyzji samorządów. Po Nowym Roku opłaty będą obowiązkowe we wszystkich urzędach.