Wielu rolników zainteresowanych jest otwierającą się przed nimi szansą zwiększenia areału upraw rzepaku. Ponad 170 osób z kilku podlaskich powiatów uczestniczyło w zorganizowanej w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy konferencji popularno-naukowej "Technologia uprawy rzepaku pod kątem produkcji biopaliw”.
Marszałek województwa Henryk Makarewicz wręczył akty powołania członkom Wojewódzkiego Zespołu ds. Porejestrowanego Doświadczalnictwa Odmianowego, którego przewodniczącym został Wiesław Czajka
Przybyli na konferencję rolnicy odwiedzili też Stację Doświadczalną Oceny Odmian w Ciciborze, która zorganizowała "Dni Pola na Podlasiu”. Obejrzeli tam poletka z uprawami rzepaku oraz zbóż i innych roślin.
Wiesław Czajka, dyrektor SDOO powiedział nam, że obecnie przed podlaskim rolnictwem pojawiła się szansa zmiany pogarszającej się struktury zasiewów. Teraz aż 80 procent upraw zajmują zboża.
Miejsca gdzie dawniej sadzono ziemniaki może wkrótce zająć rzepak. Przygotowująca produkcję biopaliw chełmska spółka "Zomar” planując wybudowanie obok Krasnegostawu zakładu przetwórstwa rzepaku, informuje rolników o możliwości rozpoczęcia już od jesieni tego roku kontraktacji pod przyszłoroczne zbiory. Także na południowym Podlasiu ma powstać sieć skupu. - Jeśli spełnią się zamierzenia "Zomaru”, produkcja rzepaku na terenie naszego województwa może wzrosnąć od 4 do 5 razy. Jest wiele odmian, które nadają się do upraw w północnych powiatach Lubelszczyzny. Dobrze sprawdzają się tu odmiany francuskie - mówi Wiesław Czajka.