Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

17 listopada 2022 r.
6:35

Polityczna wojna o działki dla wojska. Padają oskarżenia o dywersję i sabotaż

Wojsko wróciło do Białej Podlaskiej w ubiegłym roku. Stacjonuje tu garnizon wojskowy 1 Warszawskiej Brygady Pancernej
Wojsko wróciło do Białej Podlaskiej w ubiegłym roku. Stacjonuje tu garnizon wojskowy 1 Warszawskiej Brygady Pancernej (fot. Leszek Chemperek CO/MON)

Radni Zjednoczonej Prawicy i Białej Samorządowej szkodzą miastu i blokują rozwój jednostki wojskowej – zarzuca prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk. Wywołani do tablicy radni odpowiadają, że przed laty to PO likwidowała jednostkę wojskową w mieście, a teraz chcą jedynie dokładniej przyjrzeć się projektowi zmiany planu zagospodarowania dla lotniska.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na tle siedziby garnizonu wojskowego w Białej Podlaskiej prezydent Michał Litwiniuk wytoczył najcięższe działa. Poszło o ostatnią sesję Rady Miasta, na której radni mieli zmienić plan zagospodarowania przestrzennego dla lotniska.

Ale głosami radnych Zjednoczonej Prawicy i Białej Samorządowej projekt został zdjęty z programu obrad. Tymczasem, jak przekonują miejscy urzędnicy, na zmianę planu od trzech lat czeka już Agencja Mienia Wojskowego, która planuje rozbudowę infrastruktury wojskowej w tym miejscu.

Ma budować tam mieszkania dla żołnierzy oraz przedłużenie ulicy Żwirki i Wigury tak by bloki skomunikować z miastem.

Mam niemiłe wrażenie, że radni koalicji Zjednoczonej Prawicy i Białej Samorządowej w swoim uporze w walce z prezydentem miasta i utrudnianiu mi jego rozwoju, czasem brną tak daleko, że posuwają się do działań absurdalnych. To szkodzenie interesowi Białej Podlaskiej i szkodzenie obronności państwa – przekonuje Michał Litwiniuk.

Prezydent przypomniał, że rozwój jednostki wojskowej wiąże się z ponad 2 tysiącami nowych etatów. – Ale to też nasz patriotyczny obowiązek, wzmacnianie pewnych procesów służących budowaniu siły obronnej naszego państwa – dodał Litwiniuk.

– Jeszcze nie tak dawno kilka środowisk chciało, żeby w tym miejscu powstał holding spożywczy, recykling samolotów czy pojawił się inwestor z Chin – wytykał z kolei szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej Robert Woźniak. – Musimy zrobić wszystko, żeby to wojsko zostało i miało godne warunki do rozwoju swojej infrastruktury. To natomiast co się dzieje w radzie miasta pokazało jedno: że koalicja Zjednoczonej Prawicy i Białej Samorządowej robi wszystko, żeby powstrzymać rozwój naszego miasta – dodał Woźniak.

Radny Edward Borodijuk (KO) poszedł jeszcze krok dalej, bo działania radnych nazwał dywersją i sabotażem.

Prezydent wysłał do przewodniczącego rady miasta wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej, na której radni ponownie zajmą się planem zagospodarowania. A do parlamentarzystów PiS: posła Dariusza Stefaniuka i senatora Grzegorza Biereckiego zaapelował aby zmotywowali radnych ze swojego środowiska politycznego do właściwego działania.

Radni Zjednoczonej Prawicy słowa prezydenta o tym, że są przeciwko rozwojowi miasta i jednostki wojskowej nazywają bzdurą.

W 2000 roku to pan minister obrony narodowej Bronisław Komorowski skasował tę jednostkę wojskową – odpowiadał radny Henryk Grodecki (Zjednoczona Prawica).

– Projekt uchwały został zdjęty z porządku obrad, bo mieliśmy do niego ogromne zastrzeżenia. W momencie kiedy pojawił się na sesji nadzwyczajnej uważaliśmy, że jest to bardzo szybko procesowany projekt uchwały. Mieliśmy bardzo mało czasu na zastanowienie się i przeanalizowanie projektu – tłumaczy Dariusz Litwiniuk, szef klubu radnych Zjednoczonej Prawicy.

Wątpliwości radnych budzą nie działki, które chce zagospodarować AMW dla wojska, ale szereg innych działek należących do właściciel prywatnych. – Nie znajdujemy uzasadnienia, żeby zmienić przeznaczenie tych gruntów – dodał Litwiniuk.

My swoją decyzją o zmianie planu możemy komuś podnieść wartość działki. Takie decyzje naprawdę trzeba przemyśleć – dodał jego klubowy kolega Marek Dzyr.

Dlatego radni zapowiedzieli, że zgodzą się na zmianę planu tylko dla działek, którymi jest zainteresowane wojsko.

Szef klubu Białej Samorządowej Bogusław Broniewicz również podnosi argument, że ze strony prezydenta zabrakło ważnych informacji na temat projektu.

– Posługiwanie się argumentami że jesteśmy dywersantami, szkodnikami, działamy nie niekorzyść obronności kraju, kiedy żaden punkt zmiany planu nie mówił o obronności. Działka ma służyć wybudowaniu koszar. Rozumiem, że to jest istotne, ale dlaczego z tą jedną działką zmieniamy przeznaczenie kilkudziesięciu innych? Dyskusji nie było, tak samo jak odpowiedzi na nasze pytania – wyjaśnia Bogusław Broniewicz.

Kolejna nadzwyczajna sesja Rady Miasta Biała Podlaska odbędzie się w poniedziałek 21 listopada.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium