Rozbudowa Miejskiej Biblioteki Publicznej zbliża się do końca. Wkrótce zacznie się wyposażanie Multimedialnej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży wraz z MultiCentrum.
Prace budowlane powinny skończyć się do końca listopada. Potem montaż mebli oraz sprzętu komputerowego. A w grudniu otwarcie MultiCentrum. Czym się będzie różnić od tradycyjnej biblioteki?
Powstanie zespół pracowni tematycznych, pozwalających na eksperymentowanie z różnymi urządzeniami technicznymi i zdobywanie wiedzy przy pomocy różnorodnych technik multimedialnych. W pracowniach dla dzieci w wieku przedszkolnym i z młodszych klas podstawówki znajdą się pomoce naukowe do oglądania w technice 3D. Komputery z zainstalowanym najnowszym oprogramowaniem będą miały specjalne klawiatury ułatwiające najmłodszym korzystanie ze sprzętu.
Starsze dzieci skorzystają z komputerowej grafiki i animacji. Zainteresowani będą mogli bezpłatnie uczyć się języków obcych, nagrywać muzykę, konstruować roboty i modele do zabawy oraz tworzyć programy komputerowe. MultiCentrum składać się będzie z następujących modułów m.in.: MultiDzieciak, MultiMuzyka, MultiSztuka, MultiJęzyk, MultiTechnika, MultiNauka i MultiŚrodowisko.
Renata Szwed, dyrektor gabinetu bialskiego prezydenta, wyjaśnia, że Biała Podlaska uzyskała ponad 6,5 mln zł unijnego dofinansowania na modernizację biblioteki i utworzenie multimedialnego oddziału z MultiCentrum. – Projekt nie będzie miał sobie równych w regionie. Inwestycja kosztująca w sumie 9,5 mln zł obejmuje m.in. również zakup niezbędnego wyposażenia, sprzętu komputerowego i audiowizualnego oraz zasobów bibliotecznych – w tym multimedialnych – podkreśla Szwed.
Pracę znajdzie tam 11 osób. Większość przejdzie z klubów i domów kultury. – Potrzebni będą nam także fachowcy i specjaliści m.in. fizycy, którzy potrafią zainteresować wiedzą młode osoby – dodaje Szwed.
Dorota Kowalczyk przyznaje, że w przyszłości chętnie wybierze się tam ze swoim dzieckiem. – Najpierw wyruszę z dziećmi, z którymi mam zajęcia w Klubie Kultury "Eureka”. Multimedialne impulsy z pewnością pomogą uczniom rozwijać zainteresowania. Dzieci najlepiej uczą się przy zabawie – podkreśla.