Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

31 października 2023 r.
7:49

Przejazd zamknięty, mieszkańcy oburzeni. Miasto prowadzi trudne negocjacje

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 A A
Miasto się korkuje po tym, jak zamknięto przejazd
Miasto się korkuje po tym, jak zamknięto przejazd (fot. czytelnik )

Mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego oburzeni zamknięciem przejazdu kolejowego. Żądają przywrócenia ruchu. Urzędnicy zapewniają, że prowadzą w tej sprawie „trudne” negocjacje z PKP PLK.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jesteśmy rozczarowani i zdruzgotani decyzją o likwidacji przejazdu na ulicy Tadeusza Kościuszki. Z dnia na dzień go rozebrano, bez konsultacji z mieszkańcami – denerwuje się Karolina Branicz, która zabierała głos na ostatniej sesji Rady Miasta. Przejazd zamknięto 18 października.

Ma to związek z budową wiaduktu nad torami. Mieszkańcom został tylko przejazd na ul. Partyzantów. – W mieście tworzą się ogromne korki. 25 minut jadę z Białej Podlaskiej z pracy do Międzyrzeca, a drugie 25 minut jadę przez miasto na ulicę Berezowską, gdzie mieszkam, czyli za przejazdem– tłumaczy kobieta. – Przecież w przypadku straży pożarnej czy karetki pogotowia, dojazd na osiedle jest prawie niemożliwy– przypuszcza pani Karolina.

Takie obawy ma nie tylko ona. Pod internetową petycją w sprawie „przywrócenia przejazdu” podpisało się już ponad 320 osób. – Można powiedzieć, że ta część miasta została odcięta od swobodnego dostępu do centrum, do miejsc pracy, szkoły czy lekarzy– uważa mieszkanka.

Kolejowa spółka, która dokłada 11 mln zł do budowy wiaduktu, odpowiada, że przejazd został zamknięty „ na wniosek urzędu miasta i w uzgodnieniu z zarządcą drogi”. – Związane jest to z kolejnym etapem inwestycji, czyli budowy wiaduktu nad torami, realizowanej przez miasto wspólnie z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi –podkreśla Karol Jakubowski, rzecznik prasowy spółki. – Zmiany w komunikacji były konieczne, tak by miasto mogło zbudować drogi dojazdowe do nowego obiektu nad linią kolejową – stwierdza Jakubowski.

Tymczasem, burmistrz Zbigniew Kot przyznaje, że zdaje sobie sprawę z tego problemu, ale kolejowa spółka postawiła twarde warunki. –Negocjacje trwały pół roku. I gra toczyła się o duże pieniądze. Warunkiem było zamknięcie przejazdu. A z czasem on i tak będzie zamknięty, bo pociągi pasażerskie będą tedy jeździły z prędkością od 120 do 200 km/h– zaznacza Kot. – Po to negocjowaliśmy, by pójść z inwestycją do przodu. To jest dla dobra mieszkańców– przekonuje.

Docelowo, wiadukt będzie elementem wschodniej obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego. Ale na razie nie ma jeszcze zabezpieczonych środków na ten cel. Inwestycja została jednak wpisana do planu rozwoju sieci dróg wojewódzkich na lata 2021 – 2030. Samorząd liczy na rządowe wsparcie. – Zamysł jest taki, by jak najszybciej powstał wiadukt z łącznicami 1,5–kilometrowymi, m.in. do ulicy Zahajkowskiej – zapowiada Kot.

Jednocześnie przyznaje, że negocjacje są nadal otwarte. – Przejazd zawsze jest możliwy do uruchomienia. Zmienił się skład Sejmu, są nowe osoby z którymi możemy rozmawiać i już to robimy– podkreśla. W ocenie urzędników, przejazd powinien być otwarty do czasu wybudowania wiaduktu. – Kierujemy takie pisma do PKP PLK, ale kuchni negocjacyjnej nie możemy ujawniać. Wiedzieliśmy jednak, że mamy trudnego partnera– nie ukrywa burmistrz. Z kolei mieszkańcy nie wykluczają, że zorganizują protest, jeśli przejazd nie zostanie przywrócony.

Przypomnijmy, że harmonogram zakłada wybudowanie wiaduktu w 2025 roku. Samorząd dostał na tę inwestycję 19 mln zł dofinansowania z programu Polski Ład.

Korki (fot. czytelnik)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Świdnik Air Festival odbędzie się 15 i 16 czerwca. Bilety dostępne na stronie internetowej i w sprzedaży stacjonarnej w kasie Kina LOT.

Precyzja i Freestyle. To na nas czeka na IV Świdnik Air Festival

Fani lotnictwa zacierają ręce, a organizatorzy odsłaniają kolejne karty. Podczas tegorocznej edycji Świdnik Air Festival nudy na pewno nie będzie.

Starosta Teresa Gutowska otrzyma niższe wynagrodzenie od swojej poprzedniczki. Paweł Maj (w środku) może liczyć na podwyżkę, ale i tak więcej od niego otrzymają wójtowie gmin wiejskich, jak Andrzej Bujek (na zdjęciu), Jan Gędek, Marcin Łaguna, czy Kamil Lewandowski
PUŁAWY/POWIAT PUŁAWSKI

Prezydent, starosta, wójtowie. Tyle będą zarabiać po zmianach

Samorządy rozpoczynają nową kadencję, a jedną z pierwszych decyzji rad będzie ustalenie nowej wysokości wynagrodzenia dla władzy wykonawczej. Prezydenta Puław czeka nieznaczna podwyżka, z kolei nowa starosta zarabiać będzie nieco mniej od swojej poprzedniczki.

Chciał zarobić 10 000 dolarów, stracił 10 000 złotych

Chciał zarobić 10 000 dolarów, stracił 10 000 złotych

47-letni mieszkaniec powiatu zamojskiego w marcu trafił w internecie na reklamę inwestowania pieniędzy „na giełdzie dolarów amerykańskich” z szansą na duże zyski przy współpracy z „analitykiem finansowym”.

Festiwal Inne Brzmienia ogłasza kolejnych wykonawców
27 czerwca 2024, 16:00

Festiwal Inne Brzmienia ogłasza kolejnych wykonawców

Kobiecy kolektyw Ladr Ache z Belgii, Kety Fusco, czyli włoska mistrzyni elektrycznej harfy, Gruzini z rockowego Bedford Falls, badfocus - czeski specjalista od muzyki klubowej, a także reprezentujący Ukrainę SI Process oraz DZ’OB zamykają obsadę tegorocznego festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia.

Artur Gronek żegna się ze Startem Lublin

Polski Cukier Start Lublin zmienia trenera

Polski Cukier Start ogłosił, że Artur Gronek nie będzie dalej prowadził drużyny z Lublina.

Akcja defibrylacja. Darmowe badania i nauka pierwszej pomocy
23 maja 2024, 10:00

Akcja defibrylacja. Darmowe badania i nauka pierwszej pomocy

Narkogogle, konkursy, symulator dachowania i nauka używania AED. To w ramach Akcji Defibrylacji organizowanej przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe.

Pierwszy Brunch pod chmurką już w najbliższy weekend. Wydarzenie odbędzie się na błoniach pod zamkiem
26 maja 2024, 8:30

Inspirujące rozmowy i śniadanie na trawie. Startuje kolejna edycja wydarzenia

Już w najbliższy weekend błonia pod zamkiem zamienią się w jedno wielkie miejsce na piknik. Wraca kolejna edycja wydarzenia Brunchu pod chmurką.

Klaudyna Sadowska i Krzysztof Kot
PODCAST DLA WAS
film

DLA WAS – to już 5 odcinek podcastu!

O 18.00 na kanale YouTube Dziennika Wschodniego kolejny, piąty już odcinek psychologicznego podcastu DLA WAS. Co tydzień autorzy dostarczają wielu wskazówek dotyczących naszego życia i radzenia sobie z różnymi problemami.

Wiedźmin 3: Dziki Gon
film

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Zrób sobie własnego wiedźmina (wideo)

W sobotę minęło dziewięć lat od premiery, a dziś gra dostała pakiet narzędzi modderskich. Pełna wersja Wiedźmin 3 REDkit jest już gotowa do pobrania za pośrednictwem platform GOG, Steam i Epic Games Store.

Piotr Ceglarz w tym sezonie zdobył aż 12 goli

Piotr Ceglarz (Motor Lublin): Cała kolejka ułożyła się tak, że nie mogło być lepiej

Rozmowa z Piotrem Ceglarzem, piłkarzem Motoru Lublin

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Mijają 33 lata od powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. To największy oddział SG w kraju. Strzeże nie tylko granic Rzeczpospolitej Polskiej, lecz także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Pogranicznicy w czwartek (23 maja) świętować będą urodziny swojej placówki.

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych
WAKACJE

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych

Darmowy wikt i opierunek plus 6000 złotych żołdu – to tylko niektóre z bonusów przygotowanych przez armię dla uczestników programu „Wakacje z wojskiem”. Chętnych w naszym województwie jest dużo, a liczba miejsc ograniczona.

ulica Armii Krajowej
BIAŁA PODLASKA
galeria

Pasy namalowane, drzewka posadzone. Ulica Armii Krajowej stroi się na otwarcie

Drogowcy dopieszczają ulicę Armii Krajowej. Nowym odcinkiem pojedziemy już na początku czerwca.

Podczas dni otwartych będzie także możliwość, by zajrzeć do Zakładu Biofizyki i m.in. zrobić sobie zdjęcie termowizyjne
foto/wideo
galeria
film

Anatomia w praktyce. Tak uczą na Uniwersytecie Medycznym

Każdy przyszły lekarz musi mieć to w małym palcu. Tuż przed dniami otwartymi zajrzeliśmy do Collegium Anatomicum.

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie
galeria

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie

Awans na wyższe stopnie służbowe otrzymało 64 funkcjonariuszy. Na placu wewnętrznym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie odbył się apel z okazji „Dnia Strażaka 2024”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium