W parku przy radzyńskim Pałacu Potockich rozpoczęły się prace archeologiczne. Mają pomóc odnaleźć zaginioną fontannę.
Miasto, które od roku jest właścicielem zabytkowego obiektu, stara się o środki unijne na renowację zarówno pałacu, jak i otaczającego go parku.
– Bez badań archeologicznych nie możemy rozpocząć prac projektowych. A to jest ważne, ponieważ ubiegamy się o dotacje na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa lubelskiego – mówi burmistrz Jerzy Rębek (PiS).
Archeolodzy pracują w miejscu przecięcia osi pałacu z asfaltową alejką. - Chcemy utworzyć piękny zakątek, który będzie służył mieszkańcom Radzynia i przybywającym do nas gościom. Jego elementem będzie właśnie fontanna, odtworzona w tym samym miejscu, gdzie znajdowała się przed wiekami – zapowiada burmistrz.
Jeżeli miasto dostanie unijne dofinansowanie, odtworzony zostanie reprezentacyjny salon ogrodowy typu włoskiego, o powierzchni ok. 1,8 hektara. - Na jego terenie wykonane zostaną aleje z nawierzchnią szutrową. W projekcie jest również iluminacja tej części parku. Na terenie salonu ogrodowego znajdą się elementy małej architektury: fontanna, ławki, kosze na śmieci - wymienia Anna Wasak asystentka burmistrza.
Rewaloryzacja parku ma zostać zrealizowana według projektu autorstwa architekta Doroty Pape. - Gdybyśmy nie mieli tego projektu, w dodatku zaakceptowanego przez konserwatora zabytków, nie moglibyśmy w tej chwili wystąpić o środki pomocowe-zauważa Rębek.
Zdaniem Doroty Pape „ogród w Radzyniu Podlaskim jest jednym z niewielu, o ile nie jedynym na terenie Polski, ogrodem barokowym, zachowanym w oryginalnej, XVIII-wiecznej formie (...). W ogrodzie radzyńskim wszystkie elementy barokowe, począwszy od kompozycji, osi widokowych, ukształtowania terenu i układu ścieżek, przetrwały do naszych czasów. Dlatego, mimo znacznej degradacji, założenie radzyńskie jest niezwykle cenne – bo autentyczne".
Natomiast jeżeli chodzi o pałac, to kontynuowana jest renowacja rzeźb Redlera, tym razem na skrzydle wschodnim pałacu. - Rzeźby z tej części pałacu były szczególnie zniszczone i wymagały szybkiej interwencji- podkreśla Wasak. - Prace przebiegają zgodnie z planem, jesteśmy na bieżąco z renowacją – potwierdza konserwator Rafał Matula, który również w roku ubiegłym nadzorował renowację.
Wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku zespół pałacowo - parkowy Potockich to najcenniejszy zabytek Radzynia, na dziedzińcu którego 31 maju z mieszkańcami miasta spotkał się prezydent Andrzej Duda. Głowa państwa zapewniła władze Radzynia, że pomoże przy pracach nad modernizacją.