Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

27 listopada 2023 r.
13:52

Ranny żubr konał prawie dwie doby. Ekspert: To było znęcanie nad zwierzęciem

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Zwierzę zdechło w cierpieniu
Zwierzę zdechło w cierpieniu (fot. Konrad Kiryła)

Prawie dwie doby cierpiał ranny żubr odnaleziony w lesie pod Białą Podlaską. – Gdy nie jesteśmy w stanie uratować zwierzęcia, poddaje się je eutanazji – mówi dr hab. Michał Krzysiak, dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na 700-kilogramowego żubra natrafił w sobotę w Kaliłowie (8 kilometrów od Białej Podlaskiej) grzybiarz, który powiadomił policję. - Zabezpieczyliśmy to miejsce, dbając o bezpieczeństwo zwierzęcia. Poinformowaliśmy też właściwe organy i instytucje, w tym lekarza weterynarii- relacjonuje Barbara Salczyńska-Pyrchla, rzeczniczka bialskiej policji.

Urzędnicy z gminy Biała Podlaska pojechali na miejsce. - Żubr się nie ruszał, nie wiedzieliśmy, czy jest chory, czy ranny – przyznaje Czesław Pikacz, odpowiedzialny za zarządzanie kryzysowe. Wstępnie stwierdzono, że zwierzę ma złamaną nogę ze skręceniem o 180 stopni.

Gmina wydelegowała strażaków ochotników do zabezpieczenia żubra. -  Ogrzali go i nakarmili. Dali mu siana i jabłek, przykryli słomą. Zwierzę jadło, widać było, że jest głodne – podkreśla Pikacz. Na miejsce wezwano miejscowego lekarza weterynarii, który według urzędnika nie był w stanie określić co dolega zwierzęciu. - Odmówił wydania zgody na jego uśmiercenie, stwierdził, że nie ma takich uprawnień – zaznacza Czesław Pikacz. W poniedziałek na miejsce miał przyjechać weterynarz z Białowieskiego Parku Narodowego.  Ale w nocy żubr zdechł.

Teraz padłe zwierzę ma odebrać firma, która zajmie się jego utylizacją. Pobrane mają też być próbki, aby określić dokładną przyczynę zgonu, bo nie wiadomo, czy zwierzę zostało potrącone przez samochód, czy samo doznało kontuzji. – Mogły też zaatakować wilki- przypuszcza Pikacz.

Sporo wątpliwości ma jednak ekspert z Białowieskiego Parku Narodowego.

W takich sytuacjach, jeśli zwierzę cierpi i nie jesteśmy w stanie go uratować, poddaje się je eutanazji – mówi dr hab. Michał Krzysiak, dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego. – Są na to dwa sposoby: używa się środków farmakologicznych bądź broni palnej. W tym drugim przypadku, może tego dokonać osoba uprawniona, nawet policjant- podkreśla Krzysiak.

Całą procedurę dokładnie opisuje zresztą art. 33 ustawy o ochronie zwierząt. – Niestety, ale doszło tutaj do przedłużenia cierpienia żubra. Takie dzikie zwierzęta odczuwają ogromny strach w kontakcie z człowiekiem. A w przypadku złamania, kończyny u tak dużych i dzikich zwierząt się nie składa, bo nigdy się nie zrośnie- zaznacza dyrektor. Jednocześnie przyznaje, że w sobotę o żubrze poinformował go Marek Kajs, zastępca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. – Wiem, że już wtedy była ustna zgoda na dokonanie eutanazji przy użyciu broni palnej. Ale w niedzielę nadal nie doszło do tego. To było znęcanie nad zwierzęciem- ocenia dyrektor BPN, który od 15 lat zajmuje się żubrami.

Z kolei, Konrad Kiryła, który hobbystycznie fotografuje przyrodę przyznaje, że żubry w tym rejonie były już widywane w październiku ubiegłego roku. – Na przykład w lasach w okolicach miejscowości Stare Hołowczyce, a od kilku miesięcy również w Rokitnie. Te zwierzęta przywędrowały do nas po wybudowaniu ogrodzenia na granicy z Białorusią- uważa fotograf.  

W Puszczy Białowieskiej żyje obecnie najliczniejsza wolna populacja żubrów – liczy 984 ssaki. Są one pod ścisłą ochroną. Ten odnaleziony w Kaliłowie najprawdopodobniej migrował z Białorusi, również z tzw. populacji białowieskiej.

(fot. K. Kiryła )
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium