Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

1 grudnia 2023 r.
17:32

"Spierać się, nawet mocno, ważne by merytorycznie". Tajemniczy blog o Białej Podlaskiej

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 A A
(fot. archiwum)

Rozmowa z twórcami facebookowego bloga Biała Podlaska'21. O tym, dlaczego robią to anonimowo i czy mają polityczne ambicje.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Czym jest Biała Podlaska’21?

– Nasz blog powstał pod koniec 2021 roku. Jednak liczba w nazwie to przede wszystkim nawiązanie do XXI wieku. Chcemy pisać i rozmawiać z czytelnikami właśnie o mieście na miarę nowego wieku. Czyli według nas – o nowoczesnym, zielonym i ekologicznym, opartym na transporcie publicznym, pieszym i rowerowym, z transparentnym samorządem, z niskimi podatkami i zrównoważonym budżetem oraz silną aktywnością swoich obywateli. O takiej Białej marzymy. I wierzymy, że to możliwe. Nasz blog ma być też pewnego rodzaju „agorą”. Potrzebujemy miejsca, które inicjowałoby i tworzyło przestrzeń do publicznej, twórczej dyskusji o najważniejszych dla Białej sprawach. Tak, by bialczanie o różnych poglądach mogli spierać się ze sobą, nawet mocno, ważne by merytorycznie i kulturalnie.

  • Kim jesteście?

Jesteśmy małą grupą znajomych, dla których wspólną pasją jest Biała Podlaska. Są wśród nas głównie osoby w trakcie studiów, które interesują się na przykład inwestycjami drogowymi i kubaturowymi, architekturą, urbanistyką, planowaniem przestrzennym, ekologią czy samorządem, polityką i prawem lokalnym. Stąd tak różnorodna tematyka na naszym blogu, ale zawsze dotyczy ona najważniejszych spraw miasta.

  • Dlaczego tworzycie to wszystko anonimowo?

W ogóle nie zależy nam na „autopromocji” czy popularności. To nigdy nie było celem tej inicjatywy. Poza tym, od początku chcieliśmy nie tylko opisywać, ale też komentować sprawy publiczne. Odważnie, bez owijania w bawełnę. Chwalić rzeczy dobre i dobitnie krytykować te szkodliwe. Ale nasza działalność jest czysto hobbistyczna i niekomercyjna. Ta anonimowość ma oczywiście swoje wady, ale przede wszystkim daje nam większą swobodę, bo nie musimy „gryźć się w język”. Możemy śmiało poruszać nawet najtrudniejsze i najbardziej kontrowersyjne tematy.

  • Czy według was brakuje informacji na bialskim rynku?

W dzisiejszych czasach problemem jest raczej nie brak, a nadmiar informacji. To też była jedna z idei, leżących u podstaw naszej inicjatywy, by informować o rzeczach realnie ważnych dla Białej Podlaskiej. My, jako pasjonaci, możemy pozwolić sobie na to, żeby publikować dużo rzadziej, ale na przykład nie tylko podać wartość inwestycji drogowej, lecz również przeanalizować i ocenić metr o po metrze proponowane rozwiązania, zamieścić i opisać fragmenty dokumentacji.

  • Czy waszym zdaniem, coś się zmienia w mieście dzięki temu?

Traktujemy naszą działalność bardziej jako taką „pozytywistyczną pracę u podstaw”. Jesteśmy cierpliwi i nastawieni na dłuższą perspektywę. Niemniej jednak, miło zobaczyć natychmiastowe efekty. Kiedyś nagłośniliśmy problem braku uzasadnień w projektach uchwał rady. A już po południu tego samo dnia okazało się, że jednak „da się” i urzędnicy naprawiają swój błąd. Czasami słyszymy w dyskusjach na sesjach rady argumenty wprost przywołane z naszych analiz. Wydaje się nam również, że coraz więcej osób rozumie, jak kluczowa jest zieleń w mieście. „Zielona Biała” to w czasach kryzysu klimatycznego powinien być priorytet.

  • Sporo jest informacji o inwestycjach na waszym blogu. Czy coś was ostatnio zdziwiło?

 Cieszą nas plany nowej siedziby starostwa powiatowego, niewątpliwie potrzebnej. Ale jednocześnie szokuje nas, że w XXI wieku nie przeprowadzono konkursu architektonicznego na tak ważny gmach publiczny. Bardzo mieszane uczucia budzi też budowa dwóch ulic: Armii Krajowej i startującego niebawem remontu Sidorskiej. Mogliśmy mieć dwie miejskie aleje z prawdziwego zdarzenia, obsadzone po obu stronach nawet podwójnymi szpalerami drzew, a dostaniemy przeskalowane, „antymiejskie” autostrady. Samorząd z jednej strony ubiega się o unijne środki na kolejny etap projektu „zrównoważonej mobilności”, a z drugiej wybiera rozwiązania z połowy XX wieku. Ktoś musi o tym głośno mówić i piętnować takie decyzje.

  • Czy macie ambicje polityczne?

To pytanie pewnie wynika stąd, że zabieramy głos w sprawach publicznych. Wielu uważa, że niejako w sposób naturalny stanowi to „przedsionek” zaangażowania politycznego. Ale nie, absolutnie nikt z nas takich ambicji nie ma. Zresztą nie byłoby to nawet możliwe, gdyż większość z nas na co dzień przebywa poza Białą Podlaską. Po prostu uważamy, że to nie tylko lokalni politycy powinni kształtować debatę publiczną, niezależnie, czy nazywają się „partią”, czy „stowarzyszeniem”. Wchodzenie do tej debaty nie musi oznaczać aktywności politycznej. Również w taki sposób, jaki pokazujemy, można zmieniać i ulepszać najbliższą nam rzeczywistość. A im więcej osób to robi – tym tylko lepiej dla miasta.

  • Jednak promujecie określone postawy i poglądy na blogu…

Bardzo zależy nam na Białej Podlaskiej otwartej, tolerancyjnej i nowoczesnej. I dlatego od początku zachęcamy na przykład, by w mieście zorganizować w końcu pierwszy Marsz Równości. Ale chcemy też miasta wolnego od populizmu i różnych „świętych Mikołajów”, którzy najchętniej lekką ręką rozdawaliby podatki płacone przez ciężko pracujących bialczan. Niestety, takie fatalne pomysły pojawiają się we wszystkich środowiskach. Jedni blokują szanse na nowe inwestycje i miejsca pracy „bo tak”, a jednocześnie z naszych podatków fundują obniżki czynszów dla garstki wybrańców. Inni z kolei, chcieliby budować nowe parkingi w sercu miasta, czyli jeszcze bardziej je zakorkowywać. Dlatego tym bardziej ważne jest, by ktoś miał odwagę promować przede wszystkim odpowiedzialność za dobro wspólne, nazywać rzeczy po imieniu i przeciwstawiać się rozdawnictwu.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

Jak informuje DORSZ, poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie

Polskie wojsko w stanie najwyższej gotowości. Rosja atakuje zachodnią Ukrainę

Dzisiaj nad ranem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na cele w Ukrainie, także jej zachodniej części. Polskie wojsko zareagowało natychmiast.

Szymon Strzałkowski ma za sobą przeszłość w ligach centralnych

LNBA: Nieoczywisty bohater meczu Alco z Alfachem Team

Meczem kolejki w rozgrywkach LNBA w minioną sobotę śmiało można określić potyczkę Alco z Alfachem Team. Obie ekipy są w grze o najlepszą czwórkę, która później będzie rywalizowała w fazie play-off o mistrzostwo LNBA. Po 9 serii gier bliżej tego celu jest Alco, które pokonało Alfachem Team 61:58.

Piotr Ziółkowski to jeden z liderów Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Problemy Symbitu

The Reds i Symbit – to prawdopodobnie te dwa zespoły stoczą walkę o mistrzostwo rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W miniony weekend spore problemy z odniesieniem zwycięstwa miał ten drugi zespół, który długo męczył się z silnym w tym sezonie Back to the Roots.

Jeden z przykładowych widoków prezentujących odnowiony Rynek w Wąwolnicy. Więcej szczegółów mieszkańcy gminy poznają w przyszłym tygodniu
ARCHITEKTURA

Bez wycinki, ale nowocześnie. Porozmawiają o nowym Rynku w Wąwolnicy

W przyszłym tygodniu, we wtorek, mieszkańcy miasta i gminy Wąwolnica będą mieli okazję porozmawiać o tym, jak ma wyglądać odnowiony Rynek z położonym w centrum skwerem. Architektoniczna koncepcja wchodzi do etapu społecznych konsultacji.

Edyta Geppert zaśpiewa w Zamościu w niedzielę, 19 stycznia
KONCERT
19 stycznia 2025, 17:00

Pierwsza dama polskiej estrady: w niedzielę w Zamościu

Najpiękniejsze dzieła polskiej piosenki literackiej będzie można w niedzielę (19 stycznia) usłyszeć w Zamościu. Na dodatek w wyjątkowym wykonaniu - Edyty Geppert.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium