Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

1 grudnia 2023 r.
17:32

"Spierać się, nawet mocno, ważne by merytorycznie". Tajemniczy blog o Białej Podlaskiej

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
(fot. archiwum)

Rozmowa z twórcami facebookowego bloga Biała Podlaska'21. O tym, dlaczego robią to anonimowo i czy mają polityczne ambicje.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Czym jest Biała Podlaska’21?

– Nasz blog powstał pod koniec 2021 roku. Jednak liczba w nazwie to przede wszystkim nawiązanie do XXI wieku. Chcemy pisać i rozmawiać z czytelnikami właśnie o mieście na miarę nowego wieku. Czyli według nas – o nowoczesnym, zielonym i ekologicznym, opartym na transporcie publicznym, pieszym i rowerowym, z transparentnym samorządem, z niskimi podatkami i zrównoważonym budżetem oraz silną aktywnością swoich obywateli. O takiej Białej marzymy. I wierzymy, że to możliwe. Nasz blog ma być też pewnego rodzaju „agorą”. Potrzebujemy miejsca, które inicjowałoby i tworzyło przestrzeń do publicznej, twórczej dyskusji o najważniejszych dla Białej sprawach. Tak, by bialczanie o różnych poglądach mogli spierać się ze sobą, nawet mocno, ważne by merytorycznie i kulturalnie.

  • Kim jesteście?

Jesteśmy małą grupą znajomych, dla których wspólną pasją jest Biała Podlaska. Są wśród nas głównie osoby w trakcie studiów, które interesują się na przykład inwestycjami drogowymi i kubaturowymi, architekturą, urbanistyką, planowaniem przestrzennym, ekologią czy samorządem, polityką i prawem lokalnym. Stąd tak różnorodna tematyka na naszym blogu, ale zawsze dotyczy ona najważniejszych spraw miasta.

  • Dlaczego tworzycie to wszystko anonimowo?

W ogóle nie zależy nam na „autopromocji” czy popularności. To nigdy nie było celem tej inicjatywy. Poza tym, od początku chcieliśmy nie tylko opisywać, ale też komentować sprawy publiczne. Odważnie, bez owijania w bawełnę. Chwalić rzeczy dobre i dobitnie krytykować te szkodliwe. Ale nasza działalność jest czysto hobbistyczna i niekomercyjna. Ta anonimowość ma oczywiście swoje wady, ale przede wszystkim daje nam większą swobodę, bo nie musimy „gryźć się w język”. Możemy śmiało poruszać nawet najtrudniejsze i najbardziej kontrowersyjne tematy.

  • Czy według was brakuje informacji na bialskim rynku?

W dzisiejszych czasach problemem jest raczej nie brak, a nadmiar informacji. To też była jedna z idei, leżących u podstaw naszej inicjatywy, by informować o rzeczach realnie ważnych dla Białej Podlaskiej. My, jako pasjonaci, możemy pozwolić sobie na to, żeby publikować dużo rzadziej, ale na przykład nie tylko podać wartość inwestycji drogowej, lecz również przeanalizować i ocenić metr o po metrze proponowane rozwiązania, zamieścić i opisać fragmenty dokumentacji.

  • Czy waszym zdaniem, coś się zmienia w mieście dzięki temu?

Traktujemy naszą działalność bardziej jako taką „pozytywistyczną pracę u podstaw”. Jesteśmy cierpliwi i nastawieni na dłuższą perspektywę. Niemniej jednak, miło zobaczyć natychmiastowe efekty. Kiedyś nagłośniliśmy problem braku uzasadnień w projektach uchwał rady. A już po południu tego samo dnia okazało się, że jednak „da się” i urzędnicy naprawiają swój błąd. Czasami słyszymy w dyskusjach na sesjach rady argumenty wprost przywołane z naszych analiz. Wydaje się nam również, że coraz więcej osób rozumie, jak kluczowa jest zieleń w mieście. „Zielona Biała” to w czasach kryzysu klimatycznego powinien być priorytet.

  • Sporo jest informacji o inwestycjach na waszym blogu. Czy coś was ostatnio zdziwiło?

 Cieszą nas plany nowej siedziby starostwa powiatowego, niewątpliwie potrzebnej. Ale jednocześnie szokuje nas, że w XXI wieku nie przeprowadzono konkursu architektonicznego na tak ważny gmach publiczny. Bardzo mieszane uczucia budzi też budowa dwóch ulic: Armii Krajowej i startującego niebawem remontu Sidorskiej. Mogliśmy mieć dwie miejskie aleje z prawdziwego zdarzenia, obsadzone po obu stronach nawet podwójnymi szpalerami drzew, a dostaniemy przeskalowane, „antymiejskie” autostrady. Samorząd z jednej strony ubiega się o unijne środki na kolejny etap projektu „zrównoważonej mobilności”, a z drugiej wybiera rozwiązania z połowy XX wieku. Ktoś musi o tym głośno mówić i piętnować takie decyzje.

  • Czy macie ambicje polityczne?

To pytanie pewnie wynika stąd, że zabieramy głos w sprawach publicznych. Wielu uważa, że niejako w sposób naturalny stanowi to „przedsionek” zaangażowania politycznego. Ale nie, absolutnie nikt z nas takich ambicji nie ma. Zresztą nie byłoby to nawet możliwe, gdyż większość z nas na co dzień przebywa poza Białą Podlaską. Po prostu uważamy, że to nie tylko lokalni politycy powinni kształtować debatę publiczną, niezależnie, czy nazywają się „partią”, czy „stowarzyszeniem”. Wchodzenie do tej debaty nie musi oznaczać aktywności politycznej. Również w taki sposób, jaki pokazujemy, można zmieniać i ulepszać najbliższą nam rzeczywistość. A im więcej osób to robi – tym tylko lepiej dla miasta.

  • Jednak promujecie określone postawy i poglądy na blogu…

Bardzo zależy nam na Białej Podlaskiej otwartej, tolerancyjnej i nowoczesnej. I dlatego od początku zachęcamy na przykład, by w mieście zorganizować w końcu pierwszy Marsz Równości. Ale chcemy też miasta wolnego od populizmu i różnych „świętych Mikołajów”, którzy najchętniej lekką ręką rozdawaliby podatki płacone przez ciężko pracujących bialczan. Niestety, takie fatalne pomysły pojawiają się we wszystkich środowiskach. Jedni blokują szanse na nowe inwestycje i miejsca pracy „bo tak”, a jednocześnie z naszych podatków fundują obniżki czynszów dla garstki wybrańców. Inni z kolei, chcieliby budować nowe parkingi w sercu miasta, czyli jeszcze bardziej je zakorkowywać. Dlatego tym bardziej ważne jest, by ktoś miał odwagę promować przede wszystkim odpowiedzialność za dobro wspólne, nazywać rzeczy po imieniu i przeciwstawiać się rozdawnictwu.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł
galeria

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł

Urząd Marszałkowski w Lublinie rozdał fundusze dla samorządów. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 dofinansowanie na niskoemisyjny transport miejski otrzymało cztery podmioty.

Huczwa Tyszowce wywiozła remis 2:2 z boiska Omegi Stary Zamość

PoGrom w spotkaniu kolejki zamojskiej okręgówki, Omega i Huczwa na remis

Sąsiadujące w tabeli Omega Stary Zamość i Huczwa Tyszowce podzieliły się punktami po remisie 2:2. Wicelider Tanew Majdan Stary rozbiła lidera Grom Różaniec 6:1.

Ekran akustyczny przy SP nr 4 w Puławach

Prezydent Puław trafi do więzienia. "Bezduszne, kalekie prawo"

Za otwarcie boiska sportowego dla mieszkańców Puław - mimo sądowego zakazu - prezydent Paweł Maj odbędzie karę pięciu dni pozbawienia wolności. Samorządowiec spędzi je w więzieniu w Opolu Lubelskim. To skutek odrzucenia proponowanej przez sąd grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Do hiszpańskiej Barcelony polecimy z irlandzkim przewoźnikiem Ryanair.
ZDJĘCIA
galeria

¡Hola Barcelona! Ryanair uruchomił loty do Girony

Port Lotniczy Lublin poszerza swoją ofertę o kolejne atrakcyjne połączenie. Od poniedziałku pasażerowie mogą polecieć bezpośrednio do hiszpańskiej Barcelony. To doskonała wiadomość dla miłośników podróży i mieszkańców województwa lubelskiego.

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

To wcale nie jest prima aprilis. Politechnika Lubelska 1 kwietnia zaprasza przyszłych studentów by poznali szeroką ofertę uczelni.

Padwa musiała uznać wyższość rywali z Żukowa

Niespodziewana porażka Padwy, AZS AWF Biała Podlaska z cenną wygraną

KPR Padwa Zamość bez punktów, AZS AWF Biała Podlaska powiększył dorobek o wygraną z SMS ZPRP I Kielce.

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić
galeria

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Lublin. Ulica Chłodna, niedaleko ulica Kunickiego. Niedaleko dworzec, tuż przy skrzyżowaniu komisariat policji. A tuż za nim istne wysypisko śmieci w samym sercu miasta. Miasto o tej sytuacji wie, ale nie może zrobić praktycznie nic.

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Współczesny marketing internetowy wymaga ciągłego mierzenia efektywności działań. Jednym z najważniejszych narzędzi, które umożliwiają to monitorowanie, są KPI (Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki efektywności. Dzięki nim można precyzyjnie ocenić, czy strategie marketingowe przynoszą pożądane rezultaty. W artykule tym przyjrzymy się definicji KPI w marketingu internetowym oraz przedstawimy konkretne przykłady wskaźników, które warto stosować, aby optymalizować działania marketingowe w sieci.

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy
patronat

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy

W Teatrze Osterwy wiosna pachnie premierami. Pachnie też ... dziecięcą wyobraźnią! A wszystko za sprawą Inkubatora Osterwy – miejsca, gdzie marzenia o teatrze materializują się bardzo szybko.

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we współpracy z funkcjonariuszami z Warszawy zatrzymali 29-letniego obywatela Ukrainy poszukiwanego przez hiszpańskie organy ścigania. Mężczyzna zostanie deportowany do kraju, gdzie będzie odbywać karę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium