![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![O możliwościach współpracy pomiędzy uczelniami z Białej Podlaskiej i Dęblina rozmawiali wczoraj pror](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2011/2011-09/PODLASKA_197563894_AR_0_0.jpg)
Studiujący mechanikę lotniczą i ratownictwo medyczne w Białej Podlaskiej będą mogli kontynuować naukę w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Tak uzgodniły władze obu uczelni.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
– Musimy stać się właścicielem terenów na lotnisku. Rozpoczniemy starania, aby tam prowadzić część zajęć – zapowiedział podczas wczorajszej konferencji Józef Bergier, prorektor Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
.
Na najbliższym posiedzeniu Senatu PSW ma zostać podjęta decyzja o uruchomieniu nowej specjalizacji. Już od października 2012 r. słuchacze bialskiej uczelni mogliby rozpocząć zajęcia na kierunku mechanika i budowa maszyn ze specjalnością inżynieria lotnicza.
– Jesteśmy zainteresowani ofertą z Białej Podlaskiej. Nasze plany uruchomienia kierunku ratownictwa medycznego razem z Wojskowym Instytutem Medycyny Lotniczej zostały odsunięte w czasie. Nie poddajemy się, będziemy się starać o połączenie tych uczelni. Zamierzamy również współpracować z Puławską Szkołą Wyższą. Posiadamy specjalistyczną kadrę i odpowiedni sprzęt. Najlepsi absolwenci inżynierii lotniczej z Białej Podlaskiej, jeśli będą spełniać warunki zdrowotne, będą mogli zdobyć w Dęblinie kwalifikacje pilota samolotów transportowych i uzyskać odpowiednie uprawnienia cywilne – mówił Jan Rajchel, rektor WSOSP w Dęblinie.
Z umowy pomiędzy uczelniami mogą skorzystać również studenci anglistyki, którzy w Dęblinie mogliby uzyskać zawód stewardów i stewardes. W październiku planowane jest podpisanie oficjalnego porozumienia między uczelniami.