254,34 ton szkła i odpadów szklanych zebrali w ubiegłym roku szkolnym uczniowie w Międzyrzecu Podlaskim. Na każdego mieszkańca przypadało aż 14,37 kg stłuczki. Dzięki temu miasto otrzymało "Szklaną Statuetkę” podczas poznańskich targów ekologicznych "POLEKO 2006 r.”.
W różnych punktach miasta stanęło aż 155 pojemników na śmiecie. Mieszkańcy wrzucają do nich osobno: szkło, plastik i makulaturę. Niedawno miasto ustawiło także 13 specjalnych pojemników na zużyte baterie.
Konserwator przyrody Janusz Szostakiewicz przyznaje, że Międzyrzec Podlaski w ostatnich latach poczynił olbrzymie postępy w ekologii. - Segregacji odpadów uczy się już dzieci w przedszkolach - mówi.
Od 2003 r. istnieje w mieście Zakład Segregacji Surowców. Powstał on dzięki współpracy Międzygminnego Związku Komunalnego i Zakładu Sortowania Surowców Wtórnych.
W ciągu roku z Międzyrzecu Podlaskim zbiera się 105 ton plastikowych butelek i 236 ton makulatury. Jak na miasto liczące 18 tysięcy mieszkańców to niemało. Odpady przetwarza się na miejscu. Z sortowni korzystają też okoliczne gminy zrzeszone w Międzygminnym Związku Komunalnym, a także Radzyń Podlaski, Parczew, Terespol oraz gminy Wisznice i Sosnówka. Samorządy płacą tylko za koszty paliwa do specjalistycznego samochodu.
W VII edycji ogólnopolskiego konkursu "O Puchar Recyklingu” województwo lubelskie reprezentował także Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej. Otrzymał wyróżnienie w kategorii "Zielona Bateria” oraz dyplom i nagrodę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kategorii "Edukacja ekologiczna”.