Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

10 stycznia 2020 r.
15:56

Uczą się tutaj głównie cudzoziemcy. Szkoła w Berezówce może przestać istnieć, bo gmina woli dom seniora

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Uczniowie ze szkoły w Berezówce
Uczniowie ze szkoły w Berezówce (fot. Archiwum E.Burda)

Jedyna taka szkoła w Polsce, w której większość uczniów to cudzoziemcy, może zostać zamknięta. Gmina ma pomysł, aby w budynku powstał m.in. dom dla seniorów. – Szkoła w Berezówce zyskuje uznanie w kraju, nie generując przy tym żadnych kosztów dla gminy – podkreśla z kolei dyrektor Barbara Protasiewicz.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do placówki uczęszcza obecnie 70 dzieci. – 21 z nich to polscy uczniowie, a 49 to dzieci i młodzież z ośrodka dla cudzoziemców w Horbowie – zaznacza Protasiewicz. Mieszkają tam głównie Czeczeni, którzy ubiegają się o status uchodźcy.

Podstawówka w Berezówce miała zostać zamknięta, ale w 2012 roku szkołę zdecydowało się prowadzić stowarzyszenie "Za Rzeką Krzną". Założyli je nauczyciele oraz lokalna społeczność. Od początku było tak, że w ławce obok polskich uczniów siedzieli mali Czeczeni. I to właściwie dzięki nim, placówka może istnieć. Wszyscy uczą się zgodnie z polskim programem. – Dzierżawiliśmy ten budynek od gminy, płaciliśmy za wszystko, gmina nie dokładała ani grosza – podkreśla dyrektor. Szkoła utrzymuje się z subwencji oświatowej, a nauczyciele pracują w oparciu o Kodeks Pracy. Kilka razy udało się też sięgnąć po unijne dotacje.

 – Nie zaproponowano nam zastępczej siedziby – żali się Protasiewicz.

Okazuje sie, że gmina ma dwa pomysły na budynek w Berezówce. – W jednej części chcemy stworzyć świetlicę wiejską dla mieszkańców, a w drugiej dzienny dom pobytu dla seniorów – precyzuje Jan Sikora, wójt gminy Zalesie.

Dalej wskazuje, że 700 osób w gminie to osoby powyżej 65. roku życia. – Często to osoby niepełnosprawne, pozostawione bez opieki – dodaje. Jest jeszcze jeden powód. – Już teraz 25 uczniów z rejonu szkoły w Berezówce woli chodzić do szkoły w Zalesiu, gdzie mają lepsze warunki. Skoro tam dzieci polskie są w mniejszości, to może należałoby wykorzystać ten budynek inaczej – proponuje Sikora.

Ale nawet rodzice nie zgadzają się na likwidację szkoły. – Jesteśmy temu przeciwni. Mamy blisko do placówki, nasze dzieci czują się tu bezpiecznie, współpraca z nauczycielami jest dobra – podkreśla pani Mariola, której dziecko uczęszcza do podstawówki. – Wszyscy razem dbamy o rozwój naszych dzieci, organizujemy wspólnie różne uroczystości. Mamy także indywidualne kontakty, również z ludźmi z ośrodka – dodaje mieszkanka Berezówki.

Tymczasem wójt nie widzi w tym problemu, aby dzieci przeniosły się do szkoły w Zalesiu. – W sensie prawnym dzieci cudzoziemskie powinny uczęszczać do Zalesia, bo ta szkoła jest bliżej ośrodka dla cudzoziemców. Poza tym, w tym budynku mamy więcej miejsca, bo zwolniły się sale po gimnazjum – zaznacza Sikora i dodaje, że demografii nie da się oszukać. – Liczba dzieci maleje, nie da się utrzymać tej sieci szkół, jaka była kiedyś – podkreśla.

Z kolei dyrektor placówki przypomina, że kilkanaście lat temu żadna inna szkoła w okolicy nie chciała przyjąć cudzoziemców. – Od tego czasu nie zanotowaliśmy żadnych konfliktów czy interwencji. Relacje są bardzo dobre. Rodzice z ośrodka w Horbowie przyjeżdżają na zebrania – zaznacza Protasiewicz. Poza tym, nauczyciele doszkalali się na licznych kursach, aby móc pracować z uczniami cudzoziemskimi.

O sprawie dyrekcja poinformowała Urząd do Spraw Cudzoziemców. – Organizacja lokalnego systemu edukacji jest zadaniem własnym samorządu. W związku z zaistniałą sytuacją wystąpiliśmy pisemnie do wójta gminy z prośbą o informacje, czy planowana jest zmiana miejsca realizacji obowiązku szkolnego przez dzieci mieszkające w ośrodku w Kolonii Horbów – odpowiada Jakub Dudziak, rzecznik prasowy UdSC. – Ewentualna zmiana szkoły to niewątpliwie bardzo duże wyzwanie dla dzieci, które przywykły do placówki w Berezówce – przyznaje rzecznik.

Władze gminy zorganizują konsultacje społeczne w tej sprawie. – Chcemy, aby sprawa zamknęła się do końca lutego. Ostatecznie, to rada gminy podejmie decyzję– zapowiada Jan Sikora.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To też oznacza spore obkazdy komunikacji miejskiej.

Poseł Michał Krawczyk zaprasza na wyborcze wiece Rafała Trzaskowskiego
film

Sztabowcy Trzaskowskiego szykują grunt na wiece w Lublinie i Zamościu

Rafał Trzaskowski po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Zaplanowano dwa wiece 4 maja. O godzinie 14 kandydat KO na prezydenta spotka się z mieszkańcami Lublina na Placu Łokietka, a o godz. 17 na Rynku Wodnym w Zamościu.

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi
galeria
film

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi

W Lublinie powstało Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, nowoczesna placówka medyczna specjalizująca się w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji zaburzeń słuchu, mowy oraz problemów otorynolaryngologicznych.

Informacja Wójta Gminy Wólka

Informacja Wójta Gminy Wólka

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Sezon dopiero ruszył, a na Wiśle w Puławach już doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 52-latek i jego 44-letnia żona wypadli z łodzi motorowej. Mężczyzna był pijany.

ciężarówki

W Jaki Sposób Pozyskiwać Pojazdy Do Swojej Floty?

Czym jest flota samochodowa i kim jest fleet car manager? W jaki sposób finansować pojazdy do swojej floty i która opcja jest najbardziej opłacalna? Sprawdź!

płyta drogowa i dziewczyna

Rodzaje i Zastosowanie Płyt Drogowych

Płyty drogowe betonowe mają szerokie zastosowanie w przemyśle drogowym. Wykorzystywane są jako rozwiązanie przejściowe, dla drogi dojazdowej na placu budowy i podczas tworzenia podjazdów do budynków. Idealnie sprawdzają się jako szybka alternatywa naprawy asfaltu czy ustabilizowania błotnistego terenu.

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Czy kiedykolwiek marzyłeś o odbyciu podróży w nieznane, gdzie granice rzeczywistości zlewają się z fantazją? Jeśli tak, to pokaz iluzji jest dla Ciebie doskonałym miejscem do zaspokojenia tych pragnień. To magiczne show, które przeniesie Cię w świat niepojętych sztuczek i misternie skonstruowanych iluzji. Pokaz iluzjonisty to nie tylko spektakularne widowisko, ale również fascynujące doświadczenie zarówno dla młodszych, jak i starszych.

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość
Zdjęcia / SONDA
galeria

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość

Związkowcy ze Stokrotki rozpoczęli pikietę w Lublinie. Walczą o "godność pracy". - Wyszliśmy na ulicę, bo zarząd nas nie słucha - mówi Alicja Symbor, przewodnicząca związku zawodowego w Stokrotce.

Czynności notarialne

Testament notarialny - najbezpieczniejsza forma testamentu?

Sporządzanie testamentu to jedna z czynności wykonywana w celu rozdysponowania majątku po śmierci. W polskim prawie dopuszczalne są różne formy testamentu. Między innymi za prawidłowo sporządzony testament uznaje się: testament ustny (w określonych przypadkach), pisemny i notarialny.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium