Tajemniczy klient pojawił się w sklepach z alkoholem. Akcję przeprowadziła Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Białej Podlaskiej.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Miało to związek z niepokojącymi wynikami badania, które komisja przeprowadzała w ubiegłym roku. Aby zidentyfikować problemy alkoholowe w Białej Podlaskiej, ankietowano uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów, dorosłych oraz sprzedawców alkoholu.
– Diagnoza pokazała, że 30 proc. ankietowanych uczniów szkół podstawowych uważa, że na terenie miasta są miejsca, gdzie nieletni może kupić alkohol. Tego samego zdania jest ponad 60 proc. gimnazjalistów – przypomina Anna Stolarczuk, przewodnicząca gminnej komisji.
Na 222 przebadanych uczniów bialskich podstawówek prawie połowa przyznała, że ich rówieśnicy piją alkohol. W przypadku gimnazjalistów, twierdziło tak aż 90 proc. ze 167-osobowej grupy.
W związku z tym w kwietniu i maju komisja postanowiła zbadać dostępność alkoholu dla osób nieletnich. – Głównym założeniem projektu było sprawdzenie, czy lokalni przedsiębiorcy przestrzegają zakazu sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim. Posłużyliśmy się metodą „tajemniczego klienta” – precyzuje Stolarczuk.
Wyglądająca na małoletnią osoba weszła w sumie do 50 punktów sprzedaży napojów alkoholowych. – Spośród wybranych do badania punktów 90 proc. sprzedawców zachowało się właściwie. Zapytali „małoletniego” o dowód osobisty. Gdy osoba dokonująca zakupu go nie okazała, alkohol nie został sprzedany – relacjonuje przewodnicząca komisji. – W 5 punktach sprzedawca chciał sprzedać alkohol. Wtedy „młody” klient stwierdzał, że zapomniał portfela lub ma za mało pieniędzy i rezygnował z zakupu – dodaje Stolarczuk.
Sprzedawcy, którzy wykazali się czujnością, zapytali o dowód osobisty, a także nie sprzedali alkoholu małoletniemu otrzymali Certyfikaty Rzetelnego Punktu Sprzedaży.
– Natomiast pismo dyscyplinujące, przypominające o przestrzeganiu ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zostanie przekazane tym przedsiębiorcom, wobec których stwierdzono możliwość naruszenia prawa w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych – zapowiada przewodnicząca komisji.
Obecnie na terenie Białej Podlaskiej działa 169 punktów ze sprzedażą napojów alkoholowych, z czego 58 to lokale gastronomiczne.