Ratownictwo lotnicze, Centrum Badań nad Innowacjami, studia doktorskie – to w najbliższym czasie. Plany przekształcenia PSW w Akademię Bialską nabierają realnych kształtów.
– Liczba kandydatów na studia stale wzrasta. Pochodzą nie tylko z Białej Podlaskiej, lecz również z Łukowa, Siedlec, Lublina, Bielska Podlaskiego, a także z innych regionów. W tym roku na kierunku zdrowie publiczne rozpoczęto kształcenie na studiach magisterskich. 86 studentów (w tym 33 niestacjonarnych) miało do wyboru dwie specjalności: promocję zdrowia w odnowie biologicznej i zarządzanie – wylicza Chodziński.
Marcin Kalicki (ratownictwo medyczne, IV rok) bardzo wysoko ocenia wyposażenie pracowni ratownictwa oraz sal wykładowych w sprzęt audiowizualny i multimedialny.
– Absolwenci mojego kierunku mają dużą szansę na zatrudnienie w zdobytym zawodzie. Chociaż kobietom trudno znaleźć pracę w pogotowiu ratunkowym, to jednak mogą łatwiej dostać etat w szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz oddziałach intensywnej terapii – zauważa Kalicki.
Pojawiają się nowe perspektywy kształcenia w PSW. Stanisława Spisacka informuje, że już w lutym 2012 roku na kierunku ratownictwo medyczne zostanie wprowadzona we współpracy z Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie specjalność ratownictwo lotnicze. Za niespełna rok w nowym gmachu uczelni zacznie funkcjonować Centrum Badań nad Innowacjami, które od roku akademickiego 2012/2013 będzie prowadzić badania naukowe, m. in. z zakresu gruźlicy i boreliozy.
– Finalnym efektem rozwoju Instytutu Zdrowia będzie powołanie od roku akademickiego 2013/2014 samodzielnego Wydziału Zdrowia i Kultury Fizycznej, a w ramach niego studiów doktorskich na kierunku zdrowie publiczne. Tym samym nasze plany o przekształceniu uczelni w Akademię Bialską będą coraz bliższe – zapowiada Adam Chodziński.