Blisko 2 tys. interwencji przeprowadzili w ubiegłym roku strażacy z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej. To o 34 proc. więcej niż w 2016 roku.
W 2017 roku strażacy wyjeżdżali do 1992 interwencji, w tym do 519 pożarów i 1425 zagrożeń miejscowych. W porównaniu z rokiem poprzednim liczba pożarów wzrosła o 18 proc., a miejscowych zagrożeń o 41 proc.
– Zwiększona liczba zdarzeń związana jest ze wzmożonym ruchem, m.in. drogowym i kolejowym – mówi bryg. Artur Tomczuk, komendant PSP w Białej Podlaskiej. Ze statystyk wynika, że w ubiegłym roku drogami powiatu bialskiego przetransportowano 74 proc. więcej materiałów niebezpiecznych niż w roku poprzednim.
– Poza tym rozrastają się zakłady pracy, gdzie występują materiały niebezpieczne – zaznacza komendant. Na terenie powiatu bialskiego działa 7 zakładów o dużym ryzku (ZDR) i 1 zakład o zwiększonym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. W Białej Podlaskiej takich zakładów nie ma.
Okazuje się, że najwięcej pożarów zdarzyło się w mieszkaniach – 199 przypadków. Najczęstszą przyczyną ich powstania była nieostrożność dorosłych (213 przypadków). Kolejna to wady i nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych.
Natomiast podpaleń było 22. Podczas interwencji Straż Pożarna odnotowała 19 ofiar śmiertelnych i 295 osób rannych.
W 2017 roku funkcjonariusze PSP przeprowadzili 88 kontroli, m.in. w obiektach użyteczności publicznej. Usterki w zabezpieczeniu przeciwpożarowym stwierdzono w 37 obiektach.
Teren działania komendy PSP Białej Podlaskiej obejmuje powiat bialski i miasto Biała Podlaska, co stanowi 2804 kilometrów kwadratowych powierzchni. Obszar ten zamieszkuje blisko 170 tys. osób skupionych w 327 miejscowościach.
Nie wypalaj traw!
W zeszłym roku w Polsce doszło do prawie 126 tys. pożarów, spośród których aż 38 tys. stanowiły pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych, w większości spowodowane wypalaniem traw. Dlatego właśnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z Państwową Strażą Pożarną zainaugurowały akcję „Stop pożarom traw”.
Kampania informacyjna rozpoczęta właśnie przez MSWiA i Straż Pożarną ma na celu uświadomienie, jak niekorzystne dla środowiska jest wypalanie traw, będące przyczyną setek tysięcy pożarów, w których ludzie tracą dorobek całego życia, a nawet ponoszą śmierć.
W tym roku PSP odnotowała już 38 634 pożary traw, w których śmierć poniosły dwie osoby, a 101 zostało rannych. W zeszłym roku tego typu pożary także były bezpośrednią przyczyną śmierci dwóch osób – w 2011 r. ofiar było aż szesnaście.