Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

25 sierpnia 2017 r.
16:45

Więźniowie szyją maskotki dla dzieci. Tak działają Bialskie Cuda

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
W czwartek skazani przekazali kolejną partię maskotek na oddział dziecięcy bialskiego szpitala
W czwartek skazani przekazali kolejną partię maskotek na oddział dziecięcy bialskiego szpitala (fot. Ewelina Burda)

Kilkadziesiąt maskotek uszytych przez skazanych trafiło na oddział dziecięcy bialskiego szpitala. Wszystko dzięki warsztatom spółdzielni Bialskie Cuda.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To już czwarta edycja i trzecie przekazanie maskotek do szpitala. Jedna partia trafiła do ośrodka dla cudzoziemców. Panie z Bialskich Cudów od 2015 roku uczą więźniów szycia.

– Wcześniej warsztaty odbywały się na terenie zakładu karnego, a teraz osadzeni przychodzą do nas, kilka razy w tygodniu – mówi Joanna Olęcka, prezes spółdzielni. - To dla nas ułatwienie, bo na miejscu mamy maszyny i akcesoria krawieckie – dodaje Olęcka.

Maskotki są upcyklingowe - powstają z resztek materiałów. – Na pierwszą edycję pozyskaliśmy mikrodotację FIO, ale od 2 lat działamy na zasadach wolontariatu. Zakład karny pomaga nam zakupić materiały, wspiera nas też lokalna społeczność, dzięki temu warsztaty mogą trwać – tłumaczy pani prezes.
Obecnie maskotki szyje trzech skazanych. – Niektórzy przychodzą do nas już od jakiegoś czasu, ale mamy też nowe osoby, które bardzo szybko się uczą – zaznacza Olęcka.

– Musi być selekcja osadzonych, bo nie wszyscy mogą wychodzić na zewnątrz, regulują to przepisy – tłumaczy mjr Damian Frańczak, dyrektor zakładu karnego. – Szycie maskotek ma na nich wpływ resocjalizacyjny, zwłaszcza że wiedzą, że zabawki trafiają później do dzieci – dodaje dyrektor.

Oprócz praktycznej umiejętności szycia, skazani dowiadują się też czym jest ekonomia społeczna. – Widzimy, że to ma sens, bo w skazanych zachodzą zmiany, może małe, ale ważne – tłumaczy Olęcka, która miesiąc temu zatrudniła na staż w spółdzielni byłego skazanego. – Trzymamy za niego kciuki – podkreśla szefowa Bialskich Cudów.

– Zajmuję się sprzedażą i obsługą sklepu internetowego – mówi stażysta Karol Onoszko. – Wcześniej, gdy byłem w więzieniu, brałem udział w warsztatach, a po opuszczeniu zakładu pani prezes zadzwoniła z propozycją – relacjonuje Karol. – Teraz nauczyłem się nawet obsługi hafciarki. Współpraca układa nam się dobrze – dodaje były skazany, obecnie na 8-miesięcznym stażu w spółdzielni.

W ubiegłym roku za swoją pracę ze skazanymi Bialskie Cuda zostały nagrodzone przez francuską Fondation Up Group.

Bialskie Cuda to nie tylko upcyklingowe, ręcznie wykonywane zabawki, koszulki, biżuteria czy hafty. Niedawno spółdzielnia nawiązała współpracę z ekskluzywną marką ubrań dla dzieci Petite Maison, której współwłaścicielką jest Zofia Ślotała (jej życiowym partnerem jest Kamil Haidar, syn bialskiego lekarza Riada Haidara). – Szyjemy dla tej marki ubrania. To świeży temat, nie chwaliliśmy się jeszcze tym. Bo to bardzo wymagająca marka, wszystko jest najwyższej jakości, tkaniny są szlachetne, ale współpraca układa się dobrze – przyznaje Joanna Olęcka.

Pozostałe informacje

27 lat temu zaprzestano w FSC produkcji Żuka
historia
galeria

27 lat temu zaprzestano w FSC produkcji Żuka

Samochody marki Żuk można było spotkać dosłownie wszędzie, nawet w tak egzotycznych miejscach jak: Egipt, Libia, Tunezja, Ekwador, Kolumbia, Kuba oraz w krajach tzw. bloku wschodniego. Sprzedawane były także do Norwegii. Równo 27 lat temu z taśm produkcyjnych Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie wyjechał ostatni Żuk.

Szron na głowie i promil we krwi. Pijak nie pojeździł

Szron na głowie i promil we krwi. Pijak nie pojeździł

Policjantka z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Lublinie po służbie zatrzymała nietrzeźwego kierującego. Jadąc swoim autem wspólnie z mężem zauważyli podejrzanie poruszającego się Fiata.

Tevin Brown (z piłką) rozegrał fantastyczne zawody

PGE Start Lublin wygrał z Dzikami Warszawa i awansował do półfinału Pekao S.A. Pucharu Polski

PGE Start zagra w półfinale Pekao S.A. Pucharu Polski. Ekipa z Lublina pokonała w czwartkowym półfinale Dziki Warszawa 93:82.

Imprezy klubowe w weekend (14-15 lutego)
impreza
14 lutego 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (14-15 lutego)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Tym bardziej teraz, gdy przed nami Walentynki. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie.

105-lecie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Dziś gala, później Dni Otwarte, gra terenowa i "Głos Lubelski"
galeria

105-lecie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Dziś gala, później Dni Otwarte, gra terenowa i "Głos Lubelski"

Lubelski Urząd Wojewódzki obchodzi w tym roku 105-lecie swojego istnienia. Jubileuszowe obchody rozpoczęły się uroczystą galą, a w planach są m.in. Dni Otwarte i specjalne wydawnictwa. To doskonała okazja, by przypomnieć historię tej instytucji.

Minister Paszyk osiedli Polaków w używanych mieszkaniach

Minister Paszyk osiedli Polaków w używanych mieszkaniach

Rządowy program "Klucz do mieszkania" zakłada wsparcie dla zakupu mieszkań i domów z rynku wtórnego lub działki i budowy domu metodą gospodarczą - poinformował w czwartek minister rozwoju Krzysztof Paszyk. Zaznaczył, że pieniądze ze wsparcia "nie trafią do deweloperów". W ten sposób rząd wkłada „kij w szprychy” kola zamachowego gospodarki, jakim jest budownictwo.

Urban Lab w Lublinie już działa. Podziel się pomysłem przy kawie
ZDJĘCIA
galeria

Urban Lab w Lublinie już działa. Podziel się pomysłem przy kawie

Ta przestrzeń powstała w samym sercu miasta, w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ulicy Spokojnej 2. Na 185 metrach kwadratowych powstały dwie w pełni wyposażone sale konferencyjno-warsztatowe i kafejka partycypacyjna.

Niesforny uczeń budzi strach. Do szkoły przyniósł nóż

Niesforny uczeń budzi strach. Do szkoły przyniósł nóż

Uczniowie pierwszej klasy szkoły podstawowej w Kamionce w powiecie lubartowskim przeżyli chwile grozy, gdy ich nadpobudliwy kolega w zeszły piątek wyciągnął z kieszeni nóż. Gdy został poproszony o jego oddanie, próbował stawiać opór. Rodzice pozostałych dzieci boją się o ich bezpieczeństwo.

Pięcioro dzieci marzło, bo matka poszła pić
Opole Lubelskie

Pięcioro dzieci marzło, bo matka poszła pić

34-letnia obywatelka Ukrainy wyszła w nocy z domu pozostawiając piątkę małych dzieci bez opieki. Gdy wróciła następnego dnia, miała prawie promil alkoholu w organizmie. Dzieci były głodne i przebywały w wychłodzonym pomieszczeniu.

3 promile – z drogi trafił za kratki

3 promile – z drogi trafił za kratki

Dzięki obywatelskiej postawie kierowcy, policjanci z ryckiej drogówki zatrzymali pijanego 33-latka. Szofer miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie, był objęty decyzją o cofnięciu uprawnień. Lecz to nie był jeszcze koniec problemów 33-latka, który trafił do zakładu karnego, ponieważ był poszukiwany przez sąd do odbycia kary.

Saudade. Wystawa fotografii Magdaleny Chojnackiej
14 lutego 2025, 17:00

Saudade. Wystawa fotografii Magdaleny Chojnackiej

Saudade to portugalskie słowo oznaczające nostalgię, smutek, melancholię i przemijanie. Saudade to też tytuł wystawy fotografii Magdaleny Chojnackiej. Wernisaż w piątek, 14 lutego.

Mateusz Stolarski potwierdził w czwartek, że Motor myśli o sprowadzeniu kolejnego bramkarza

Czy Motor planuje kolejne transfery? „Kacper Tobiasz jednym z kandydatów, ale każda pozycja jest otwarta”

W zimowym okienku transferowym Motor Lublin sprowadził sześciu nowych zawodników. Trener Mateusz Stolarski nie wyklucza kolejnych transferów. Priorytetem znowu jest pozycja bramkarza, bo po kontuzji Gaspera Tratnika beniaminek ma do dyspozycji Kacpra Rosę i młodego Oskara Jeża. Na celowniku żółto-biało-niebieskich znalazł się chociażby golkiper Legii Warszawa Kacper Tobiasz.

Dorabiałeś do renty czy wcześniejszej emerytury? Powiadom ZUS o przychodach

Dorabiałeś do renty czy wcześniejszej emerytury? Powiadom ZUS o przychodach

Dorabiałeś w ubiegłym roku do wcześniejszej emerytury lub do renty? Do końca lutego masz czas na poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach. Obowiązek nie dotyczy emerytek, które skończyły 60 lat i emerytów, którzy mają co najmniej 65 lat.

GKS Górnik Łęczna odpadł z rozgrywek Orlen Puchar Polski

Górnik Łęczna i MOSiR Lubartów już poza Orlen Pucharem Polski

W czwartek na 1/8 finału Orlen Pucharu Polski zakończyła się przygoda z tymi rozgrywkami piłkarek Górnika Łęczna, a także MOSiR Lubartów. Zielono-czarne musiały uznać wyższość UKS SMS Łódź po rzutach karnych.

Jak wygląda współpraca z agencją pracy tymczasowej?

Jak wygląda współpraca z agencją pracy tymczasowej?

Zarządzanie zasobami ludzkimi bywa wymagające, zwłaszcza gdy firma staje przed koniecznością szybkiego uzupełnienia braków kadrowych lub potrzebuje dodatkowych pracowników na krótki okres. W takich sytuacjach przedsiębiorstwa coraz częściej korzystają z pomocy agencji pracy tymczasowej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium