Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

19 stycznia 2022 r.
15:13

Wojsko rozjeżdża nadbużańskie drogi i łąki. Mieszkańcy się skarżą, a kto to naprawi? [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda

Mieszkańcy nadbużańskich miejscowości skarżą się, że wojskowe ciężarówki rozjeżdżają im drogi i łąki. – Karetka do nas nie dojedzie – obawiają się. Władze samorządowe interweniują w Ministerstwie Obrony Narodowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jest gorzej niż w końcu lat 80-tych, gdy kupiliśmy tutaj dom – opowiada Lech Ścibor-Rylski z Kodnia. – Po powodzi w 2013 roku razem z sąsiadem rozrzuciliśmy w najgorszym miejscu kilkadziesiąt ton gruzu, a gmina dała wywrotkę piachu. Teraz te wszystkie nasze starania poszły na marne – denerwuje się pan Lech.

Wojskowe pojazdy rozjeździły bowiem błoto do tego stopnia, że droga do jego posesji jest teraz nieprzejezdna. – A dodatkowo, gdy chwycił mróz, nie da się nią jechać ze względu na ogromne koleiny – przyznaje mieszkaniec i obawia się najgorszego. – Przecież nie dojedzie do nas karetka, ani straż pożarna czy służby energetyczne. A każda wyprawa do sklepu w Kodniu to kilkukilometrowe brnięcie po błocie – zauważa. – Nie wspominając o listonoszu – dodaje nasz rozmówca.

Problem dotyczy właściwie wszystkich nadbużańskich gmin objętych, najpierw od września stanem wyjątkowym, a później „zakazem przebywania”. Tłumacząc to kryzysem migracyjnym, rząd ściągnął nad Bug rzesze strażników granicznych i żołnierzy, którzy mają strzec polsko-białoruskiej granicy. – W czasie odwilży wojsko próbowało naprawić drogę do mojej posesji, ale równiarka tylko bardziej ją zepsuła. Po wymieszaniu mokrej gliny powstało bagno, nieprzejezdne nawet dla wojskowych honkerów – tłumaczy pan Lech.

Ale narzekają też rolnicy, których pola i łąki wyglądają jak pobojowisko. – Mamy 90-hektarowe gospodarstwo i dużo łąk przylegających do samego Bugu, aż do pasa granicznego. Wojsko jeździ tu swoimi ciężarówkami, robiąc ogromne koleiny. A łąki nie odbuduje się w rok, tylko w kilka lat – żalą się rolnicy z miejscowości Szostaki w gminie Kodeń. – To dla nas straty, mniejsze zbiory. Dodatkowo, mamy tu obszar Natura 2000 i jesteśmy objęci pięcioletnimi programami rolniczo-środowiskowymi, z których musimy się wywiązywać, inaczej przepadną nam dopłaty – tłumaczą. Rolnicy próbowali zagradzać swoje łąki taśmami, ale żołnierze je zrywają. – Poza tym, oni wycinają drzewa i palą ogniska, żeby się ogrzać. Kto poniesie za to wszystko odpowiedzialność? – zastanawiają się mieszkańcy wsi Szostaki.

Władze samorządowe interweniują na wyższych szczeblach. – Poszliśmy dwutorowo, z jednej strony zwróciliśmy się do dowódców wojska, a z drugiej do wojewody – mówi Jerzy Troć, wójt gminy Kodeń. – Wojsko obiecuje, że naprawi gminne drogi, ale nie wiem kiedy, bo obecne warunki atmosferyczne nie sprzyjają. Bardziej realne to będzie, gdy mrozy puszczą – zaznacza wójt. Na pewno drogi będą wysypane tłuczniem. – A jeśli chodzi o prywatne dojazdy, to poprosiliśmy wojewodę, by wskazał, jak ma wyglądać ta procedura – dodaje Troć i przyznaje, że mieszkańcy praktycznie codziennie przysyłają mu zdjęcia zniszczonych dróg.

Ten sam problem występuje w gminie Sławatycze. – Tydzień temu spotkałem się w tej sprawie z kierownictwem Departamentu Infrastruktury Ministerstwa Obrony Narodowej – przyznaje Arkadiusz Misztal, wójt gminy. – Objechaliśmy z przedstawicielami MON zgłoszone przez nas do naprawy drogi i łąki. Zapewniono nas, że wszystkie zniszczone ciężkim sprzętem drogi zostaną w najbliższym czasie naprawione m.in tłuczniem – relacjonuje Misztal.

Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej potwierdza, że zna problem i rozmawia z władzami lokalnymi na ten temat. – W najbliższym czasie planujemy zakończenie zbierania całościowych potrzeb, zarówno w zakresie wojska, jak i lokalnej społeczności. Następnie, w koordynacji z lokalnymi władzami, planujemy wykonanie niezbędnych prac, by odtworzyć pierwotny stan dróg – słyszymy w wydziale prasowym MON. Jest jeszcze inne rozwiązanie. – Planujemy wpłaty z budżetu resortu na rzecz Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Środki mogą zostać wykorzystane na cele związane z budową, przebudową lub modernizacją dróg o znaczeniu obronnym – zaznacza biuro prasowe.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury
7 czerwca 2025, 19:00

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury

Już 7 i 8 czerwca Lublin przeżyje magiczną noc pełną światła, muzyki i performensów. 19. edycja Nocy Kultury przyciągnie tysiące uczestników, którzy będą mogli odkrywać miasto na nowo dzięki setkom artystycznych wydarzeń. W tym roku motywem przewodnim są „MiastoRelacje” – czyli złożone więzi między ludźmi a przestrzenią miejską.

Piotr Ceglarz zapewnił ostatnio Motorowi zwycięstwo w Łodzi

Motor Lublin w sobotę zagra u siebie z Cracovią. Rywal, który jest w dołku

Motor Lublin w sezonie 24/25 jeszcze tylko trzy razy zagra przed własną publicznością. W sobotę o godz. 17.30 zmierzy się z Cracovią. Gospodarze znowu będą chcieli odpłacić rywalom za bolesną porażkę z jesieni. Transmisja tradycyjnie na Canal+Sport 3, a na naszym portalu relacja na żywo.

AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski 4:2 w rzutach karnych

AZS AWF Biała Podlaska pokonał RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski

W meczu 23. kolejki AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski po rzutach karnych 4:2. Spotkanie po 60 minutach zakończyło się remisem 31:31.

Bezzałogowce nie ograniczają się tylko do tych, które latają - istnieją także zdalnie sterowane maszyny naziemne oraz poruszające się pod wodą
wojsko

Polska armia z setkami tysięcy dronów? Chce tego minister obrony

Polska armia będzie silna dronami - podkreślił dzisiaj szef MON. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził wystawę polskich bezzałogowców w Warszawie. Jak dodał, budowa armii składającej się z setek tysięcy dronów to "nasza wielka strategia".

Mapa ostrzeżeń przed intensywnymi opadami deszczu, możliwym gradem i silnym wiatrem

Burzowo na południu województwa. IMGW wydał ostrzeżenia

Dzisiaj wieczorem i w nocy, zwłaszcza na południu województwa lubelskiego możliwe są burze oraz opady deszczu. Ostrzega przed nimi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W meczu drugiej kolejki grupy spadkowej Azoty Puławy uległy Zagłębiu Lubin dopiero po serii rzutów karnych

Azoty Puławy gorsze od Zagłębia Lubin dopiero po rzutach karnych

W spotkaniu drugiej kolejki w grupie spadkowej Azoty Puławy przegrały z Zagłębiem Lubin dopiero po serii rzutów karnych 1:3. W regulaminowym czasie był remis 43:43.

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji
ZDJĘCIA
galeria

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim oficjalnie zainaugurowano XV edycję akcji charytatywnej „Twój Dar Serca dla Hospicjum”, której celem jest wsparcie podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Aleksandra Stanacev (z piłką) opuszcza Lublin

Cztery zawodniczki zagraniczne opuszczają Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Piąte miejsce zajęte przez Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sezonie 2024/2025 spowodowało w lubelskim klubie falę zmian. Wiadomo, że za ich przeprowadzanie nadal będzie odpowiedzialny Karol Kowalewski, który przejął drużynę kilka miesięcy temu zastępując Krzysztofa Szewczyka.

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Cztery centra dla osób niepełnosprawnych, nowe świetlice, wsparcie systemu adopcyjnego i pieczy zastępczej - na zadania w ramach polityki społecznej w województwie lubelskim marszałek przekazał dzisiaj 37 mln zł, a wartość umów sięgnęła 44 milionów.

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

To była kwestia czasu. Mężczyzna, który w ostatni piątek, 18 kwietnia, jadąc elektryczną hulajnogą, potrącił 13-latk - jest już w rękach policji. Grozi mu więzienie.

Ogród miałby powstać w Parku Zdrojowym. Warunkiem jest zgoda konserwatora zabytków
ekologia

Nestlé chce zbudować w Nałęczowie "ogród deszczowy"

Producent popularnej wody mineralnej "Nałęczowionka" - firma Nestlé Waters, we współpracy z fundacją Hydroni, rozpoczął przygotowania do budowy miejskiego ogrodu deszczowego. Ta nowa atrakcja turystyczna może powstać w nałęczowskim Parku Zdrojowym.

Siatka nowych połączeń kolejowych PKP Intercity w kierunku Niemiec - planowany start grudzień 2025.
kolej

Z Chełma na zachód. Będzie nowe połączenie - bezpośrednio do Berlina

Chełm przestaje być kolejowym zaściankiem. Od grudnia pojedziemy stąd prosto do Berlina – bez przesiadek. To nie żart, to nowa rzeczywistość, którą na początku kwietnia ogłosili PKP Intercity i Ministerstwo Infrastruktury.

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Wybór odpowiedniego oprogramowania do prowadzenia zdalnych spotkań wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów. Przede wszystkim, zwróć uwagę na funkcjonalności takie jak interaktywne tablice, możliwość nagrywania sfery dyskusji oraz wsparcie istniejących integracji z innymi narzędziami. Dla profesjonalnych prezentacji niezbędne są także opcje zarządzania uczestnikami oraz chat, który umożliwia bieżącą komunikację.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych
Watykan

To oni poprowadzą ceremonię pogrzebową Franciszka. Ostatnia wola papieża

Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kardynał Kevin Farrell będzie przewodniczył w sobotę obrzędowi pochówku papieża Franciszka w bazylice Matki Bożej Większej – poinformował w środę Urząd Celebracji Liturgicznych. Obecni podczas ceremonii będą dwaj polscy kardynałowie, Stanisław Ryłko i Konrad Krajewski.

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem

Po niespodziewanej, wyjazdowej wygranej z JSW Jastrzębskim Węglem siatkarze Bogdanki LUK Lublin stanęli przed szansą awans do finału PlusLigi. Na trybunach pojawiło się 4221 osób, a kibice robili, co mogli. Niestety, w środowy wieczór mistrzowie Polski wyrównali stan rywalizacji na 1:1. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane już w sobotę. Sprawdźcie nasze zdjęcia z hali Globus.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium