Bialskie koło Inicjatywy Polskiej zbiera podpisy pod obywatelskim projektem uchylenia Samorządowej Karty Praw Rodzin. – To rzecz, którą musimy zrobić dla Białej Podlaskiej – przekonują autorzy. Ale kiedy projekt trafi do radnych, tego jeszcze nie wiadomo.
To już kolejna taka próba, bo w grudniu, gdy uchwała zainicjowana przez środowisko Inicjatywy Polskiej trafiła do radnych, w głosowaniu był remis. – Pokonała nas arytmetyka – stwierdził wówczas Jakub Motyczka z bialskiego koła IP.
Przypomnijmy, że przygotowany przez instytut Ordo Iuris dokument miejscy radni przyjęli w formie uchwały w 2019 roku. Na początku marca działacze partii Barbary Nowackiej zapowiedzieli, że szykują projekt uchwały w sprawie uchylenia Karty. Jednak do tej pory dokument nie wpłynął do biura rady.
– Nasza inicjatywa jest nadal aktualna, rozłożyliśmy to w czasie, bo zbieramy podpisy – tłumaczy Motyczka. – Na pewno projekt złożymy, bo musimy to zrobić dla Białej Podlaskiej. Wiele miast się z tego wycofuje – przekonuje jeden z autorów.
Jego zdaniem „trudno znaleźć argumenty dla których Karta powinna zostać”. W ocenie bialskiego koła IP dokument stawia Białą Podlaską w „roli nietolerancyjnego i homofobicznego miasta”. – Poza tym, karta niszczy to, co w małych ojczyznach najpiękniejsze, czyli poczucie wspólnoty m.in. poprzez konserwatywne rozumienie niektórych pojęć – stwierdza jeden z orędowników jej uchylenia. – Poza tym, chcemy pokazać mieszkańcom, że jako obywatele miasta mogą tworzyć prawo. Nie tylko radni mają na to monopol. 300 obywateli może złożyć projekt uchwały – podkreśla Jakub Motyczka.
W grudniu, gdy środowisko Inicjatywy Polskiej próbowało uchylić dokument, do Białej Podlaskiej przyjechali przedstawiciele instytutu Ordo Iuris. – Nie rozumiemy, dlaczego podnoszone są zastrzeżenia. To dokument oparty na zapisach Konstytucji, mówiących o rodzinie, małżeństwie oraz wychowaniu dzieci – tłumaczył wówczas Paweł Kwaśniak, koordynator wdrażania Samorządowej Karty Praw Rodzin.
Podpisy pod projektem uchwały uchylającej Samorządową Kartę Praw Rodzin można złożyć w biurze posła Riada Haidara (ul. Narutowicza 32/2 w Białej Podlaskiej). Kilka tygodni temu, rada miasta Kraśnik uchyliła uchwałę anty-LGBT. To była czwarta próba uchylenia podjętej pod koniec maja 2019 r. uchwały – „stanowiska dotyczącego powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową”. Obecnie 92 samorządy mają przyjęte 94 uchwały przeciwko „ideologii LGBT” oraz Samorządową Kartę Praw Rodzin. Kraśnik jest piątym samorządem, który uchylił taką uchwałę. Przed nim były: Radziechowy-Wieprz, Tomaszów Mazowiecki, Nowa Dęba oraz Nowa Sarzyna.