Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

8 marca 2022 r.
17:14

Bierzcie i pomagajcie. Dary ze zbiórki dla rodzin, które przyjęły uchodźców

Autor: Zdjęcie autora ak
3 0 A A
Wszystkie dary, które trafiły do punktów zbiórek w całej gminie są magazynowane w siedzibie OSP w Mokrem.
Wszystkie dary, które trafiły do punktów zbiórek w całej gminie są magazynowane w siedzibie OSP w Mokrem. (fot. UG Zamość)

Nie ma w gminie Zamość sołectwa, które nie włączyłoby się w akcję zbiórki darów dla uchodźców. Wszystko, co dotąd zebrano, jest teraz magazynowane w jednym miejscu. Ale nie na długo. Do siedziby OSP w Mokrem mogą zgłaszać się wszyscy mieszkańcy, którzy w swoich domach przyjęli ukraińskie rodziny. Dary są tam wydawane bez zbędnych formalności.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Magazyn w Mokrem 116 ma być czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8-14. Wystarczy się tam pojawić, zostawić na karteczce swoje dane z informacją o tym, ilu uchodźców, dorosłych i dzieci ma się w domu i przekazać adres, pod który pomoc powinna trafić.

Mieszkańcy gminy, od pierwszych dni wojny na Ukrainie, wykazali się ogromną hojnością. Zbiórki darów prowadzono w ponad 20 różnych miejscach, m.in. wiejskich świetlicach i szkołach. Zebrano tego bardzo dużo. Część na bieżąco trafiała do punktu noclegowego w Centrum Geoturystycznym w Lipsku Polesie, reszta została zmagazynowana w Mokrem. Zakładano, że jeśli będą nadwyżki, to trafią na Ukrainę. Wygląda jednak na to, że zapasy będą wykorzystane wyłącznie na miejscu.

– W Lipsku mieliśmy miejsca dla ok. 30 osób. Później tę bazę zwiększyliśmy do 45 miejsc, a teraz już mamy tam ponad 50 matek z dziećmi – mówi Konrad Dziuba, dyrektor wydziału społecznego i promocji w UG Zamość.

Urzędnicy mają jednak świadomość, że bardzo wielu uchodźców trafiło też do prywatnych domów. Ilu? Tego tak naprawdę w tym momencie nie da się określić. Ale gmina jest gotowa wspierać mieszkańców, którzy pomagają Ukraińcom. Stąd właśnie otwarty magazyn w Mokrem. Jest tam wydawana głównie żywność o długotrwałej przydatności do spożycia oraz artykuły higieniczne i kosmetyczne. Nie ma natomiast ani świeżych owoców i warzyw, ani ubrań czy obuwia, ani wyposażenia typu: dziecięce łóżeczka, foteliki czy wózki.

– Przede wszystkim dlatego, że w tym magazynie nie mamy możliwości gromadzenia i sortowania takich produktów – tłumaczy Dziuba. Dodaje też, że zapasy, choć wydawały się bardzo duże, już zaczynają się kurczyć. Stąd apel do mieszkańców, by w miarę swoich możliwości nadal wspierali uchodźców. Dary można przynosić do dotychczasowych punktów zbiórki.

– Możliwe jest też pozostawianie ich bezpośrednio w magazynie w Mokrem. Świeżą żywność, ale też owoce czy warzywa, chętnie przyjmiemy natomiast w Lipsku. Panie z kół gospodyń na bieżąco przygotowują tam posiłki. Wszystko zostanie dobrze wykorzystane – podkreśla urzędnik.

Cały czas potrzebni są też wolontariusze gotowi poświęcić swój czas do pracy przy pomocy. Ta będzie potrzebna nie tylko w magazynie w Mokrem czy w noclegowni w Lipsku, ale też np. w tworzonym od poniedziałku nowym miejscu odpoczynku, które organizowane jest w świetlicy w Białowoli. Zorganizowano tutaj 80 miejsc dla uchodźców, którzy będą kierowani na nocleg z punktu recepcyjnego w Zamościu w sytuacji, gdy wszystkie miejsca w mieście będą zajęte.

Wolontariusze mogą zgłaszać się, telefonując pod nr: 602 750 507, 502 102 448, 516 527 528, 796 498 066.

W poniedziałek ruszyły prace przy organizacji miejsc noclegowych w świetlicy w Białowoli. Wyposażenie dostarczyło starostwo, do pracy ruszyli druhowie z OSP. (fot. UG Zamość)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

41-letni mężczyzna poszukiwany przez sądy w Elblągu i Siedlcach został zatrzymany w powiecie garwolińskim. Ryccy kryminalni zaskoczyli go wcześnie rano, gdy przebywał w jednym z domów.

Sebastian Rudol od środy jest już piłkarzem ŁKS

Obrońca Motoru Lublin oficjalnie zmienił klub

Plotki szybko się potwierdziły. W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, że kontrakt z Sebastianem Rudolem został rozwiązany za porozumieniem stron. Zawodnik tego samego dnia podpisał umowę z pierwszoligowym ŁKS Łódź.

Rzekomy pomór drobiu nie odpuszcza. Prawie 34 tysięcy kur do uśmiercenia

Rzekomy pomór drobiu nie odpuszcza. Prawie 34 tysięcy kur do uśmiercenia

Czwarte ognisko rzekomego pomoru drobiu w województwie lubelskim stwierdzono w gospodarstwie hodującym kury. Wszystkie dotychczasowe ogniska tej choroby wykryto w gminie Międzyrzec Podlaski. W regionie obowiązują szczepienia kur i indyków.

MKS FunFloor przegrał pierwszy mecz pod wodzą Pawła Tetelewskiego
galeria

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce

KPR Gminy Kobierzyce wyrasta na koszmar MKS FunFloor. W tym sezonie obie ekipy spotkały się już dwa razy i oba mecze zakończyły się porażkami lubelskiej siódemki. I nie jest ważne, czy na ławce trenerskiej zasiadała Edyta Majdzińska, czy jak w środowy wieczór Paweł Tetelewski. Drużyna z Dolnego Śląska w obu przypadkach była wyraźnie lepsza.

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie
galeria

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie

Jak uchronić się przed powodzią? Jakie organizmy żyją w Bystrzycy? Tego dowiedzieli się dzisiaj uczniowie ze szkoły podstawowej nr 39 w Lublinie podczas zajęć z programu "Aktywni Błękitni".

Trening kosmetologiczny dla seniorów
galeria

Trening kosmetologiczny dla seniorów

Automasaż, gimnastyka mięśni twarzy i pielęgnacja ciała. Tego uczyli się lubelscy seniorzy.

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

28-letni mieszkaniec Terespola zignorował zakaz wjazdu. Mężczyzna nie zauważył krawędzi rampy i utknął na torach kolejowych.

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lublin uczcił 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Władze oraz społeczność szkolna zapaliły znicze i złożyły kwiaty w miejscach pamięci.

Gala karnawałowa w Operze
7 lutego 2025, 18:00

Gala karnawałowa w Operze

Mamy karnawał, czas zabawy. Opera Lubelska zaprasza na Galę Karnawałową w stylu brilliant, która zaświeci blaskiem Wiednia i Paryża.

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!
MEMY
galeria

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!

22 stycznia obchodzimy Dzień Dziadka. To właśnie dzięki nim świat jest lepszy.

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu
galeria

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu

Ulica Bernardyńska nadal pozostaje zamknięta dla ruchu. Obowiązują objazdy komunikacji miejskiej. Decyzja o otwarciu ulicy może zapaść jutro.

Sebastian Rudol może wkrótce pożegnać się z Motorem Lublin

Sebastian Rudol pożegna się z Motorem Lublin?

Niespodziewane wieści transferowe. Według plotek wkrótce Motor Lublin może opuścić Sebastian Rudol. Środkowy obrońca pokazał się na jesieni z bardzo dobrej strony, ale w zimie żółto-biało-niebiescy sprowadzili już dwóch stoperów. „Rudi” ma przenieść się do pierwszoligowego ŁKS Łódź.

Zigi Zana

Miał być przełom, a jest problem. Kupiec nie zapłacił za najdroższą klacz aukcji Pride of Poland

Typowana jako faworytka ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, klacz Zigi Zana taką się okazała. Problem w tym, że stadnina w Michałowie do tej pory nie doczekała się 145 tys. zł euro. To cena, za którą wylicytował ją kupiec z Belgii.

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej
galeria

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej

Marianna Krasnodębska pseud. „Wiochna” zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę na cmentarzu na Majdanku.

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Gdyby nie reakcja świadków, mogłoby dojść do tragedii. Jedna z dziewczynek odskoczyła w ostatniej chwili.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium