W powiecie biłgorajskim można powiedzieć, że trafiona została „szóstka w archeologicznego totka”. W miejscu gdzie nie były zaznaczone żadne stanowiska archeologiczne, „Grupa Eksploratorzy” odnalazła wiele zabytków archeologicznych
Do delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zamościu trafiły ciekawe artefakty. W miejscu gdzie dotychczas nie były znane stanowiska archeologiczne, „Grupa Eksploratorzy” działająca przy Tarnogrodzkim Towarzystwie Regionalnym, kierowana przez Janusza Szabata i Piotra Magocha, podczas prowadzenia poszukiwań wiosną bieżącego roku, na gruntach miejscowości, dokonała odkrycia na kilku polach ornych bardzo dużej ilości metalowych zabytków archeologicznych.
– Zaskakująca jest bardzo duża ilość tych znalezisk, skoncentrowana na obszarze około 4-5 hektarów. Wszystkie znaleziska zabytków metalowych posiadają lokalizację GPS, o co zadbali poszukiwacze. Można zatem będzie wrócić w konkretne miejsce i przeprowadzić badania wykopaliskowe – informuje konserwator zabytków.
W miejscu znaleziska natrafiono na drobne narzędzia krzemienne, kilkadziesiąt fragmentów ceramiki, fibule, monety oraz narzędzia metalowe. Wśród najciekawszych artefaktów znalazły się:
- Srebrny denar Antoniusa Piusa – wybity w latach 138-161
- Srebrny denar Faustyny Młodszej (żony Antoniusa Piusa) – wybity w 141 r.
- Srebrny denar Antoniusa Piusa – wybity w latach 138-161
- Srebrny denar Marka Aureliusza – wybity w 174 r.
- Srebrny denar rzymski Antoniusa Piusa (moneta triumfalna) wybijana w Rzymie w latach 146-152, część monety celowo odcięta prawdopodobnie podczas wymiany handlowej
- Fragment srebrnego denara Herenii Etruskiej, żony Trajana Decjusza, wybijany w latach 249-251. Zachowane ok. 1/4 monety, odcięte celowo od całości zapewne w trakcie transakcji handlowej . Jest to dość rzadka moneta ze względu na jej podwójną wielkość w stosunku do typowego denara.
- Szeląg ryski Zygmunta III Wazy – wybity na przełomie XVI/XVII
- Półkopiejka rosyjska tzw. „Potuszka”– wybijana w XVII w.
- Srebrne 3 grosze Zygmunta III Wazy, tzw. „Trojak” – wybity w 1601 r.
- Miedziane szelągi litewskie Jana Kazimierza, tzw. „Boratynki”, wybijane w latach 1660 – 1668 – 38 szelągów litewskich i 1 szeląg koronny.
- Miedziany szeląg litewski Jana Kazimierza, tzw. „Boratynka” z 1666 r.
- Miedziana moneta o nominale 5 groszy z okresu Księstwa Warszawskiego
- Brązowe fibule wykute od II do VI wieku n.e.
- Mamy tu do czynienia z nowym, dotychczas nieznanym stanowiskiem archeologicznym, wyjątkowo wartościowym pod względem naukowym, poznawczym i konserwatorskim, zawierającym zespół zabytków archeologicznych, które bardzo rzadko występują w tak dużych ilościach - dodaje konserwator zabytków.