Masz pomysł na biznes, ale nie masz funduszy na start? Nie załamuj rąk. Zgłoś się do urzędu pracy.
O jednorazową dotację na działalność gospodarczą może ubiegać się osoba bezrobotna, czyli niezatrudniona i niewykonująca innej pracy zarobkowej, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze. Musi być to również osoba nieucząca się - z wyjątkiem szkół w systemie wieczorowym lub zaocznym.
Pięć pensji na dobry początek
- Może nie są to kokosy, ale na początek powinno wystarczyć - mówi Anna Samoń,
25-latka. - Marzy mi się własny butik, mały i przytulny, dlatego poważnie myślę o skorzystaniu z dotacji. Od miesięcy próbuję znaleźć pracę i nic, a tak byłabym na swoim - mówi.
Najlepiej starać się o pieniądze na początku roku. Urzędy dostają wtedy fundusze na wszelkie programy pomocowe dla bezrobotnych (w tym także bezzwrotne dotacje). Cały proces pozyskania takiej dotacji składa się z kilku etapów.
Krok pierwszy - przygotowanie
Zamieszczamy harmonogram zakupów w ramach wnioskowanych środków oraz formę zabezpieczenia zwrotu dotacji (posiadanie żyranta/poręczyciela).
- Najbardziej boję się rozpisania biznesplanu. Nie bardzo się na tym znam. Całe szczęście, mam znajomych, którzy mi pomogą - tłumaczy Anna.
Do wniosku bezrobotny powinien dołączyć oświadczenie o korzystaniu lub nieskorzystaniu, w okresie 5 ostatnich lat, ze środków Funduszu Pracy lub innych funduszy publicznych na podjęcie działalności gospodarczej.
Urząd ma 30 dni na wydanie decyzji o przyznaniu dotacji bądź odmowie.
Krok drugi - podpisanie umowy
• udokumentowania i rozliczenia wydatków zgodnie z przeznaczeniem środków otrzymanych przez bezrobotnego,
• prowadzenia działalności w okresie nie krótszym niż 12 miesięcy,
• rozpoczęcia działalności w ciągu 30 dni od daty podpisania umowy z urzędem i potwierdzenia tego faktu stosownymi dokumentami,
• niepodejmowania zatrudnienia w okresie 12 miesięcy po dniu rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.
W przypadku naruszenia warunków umowy, bezrobotny musi zwrócić otrzymane środki wraz z odsetkami ustawowymi w ciągu 30 dni od dnia otrzymania wezwania.
Ważne!
Nie tylko przez urząd pracy
• Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka - inicjowanie działalności innowacyjnej
• Program Operacyjny Kapitał Ludzki - wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia
• Regionalne Programy Operacyjne - poszczególne działania i osie priorytetowe w każdym województwie są inne
• Program Rozwoju Obszarów Wiejskich - różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej oraz tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw.