Taka sytuacja nie zdarza się co roku i każdemu. Zarobiliśmy więcej niż zwykle, np. sprzedając akcje na giełdzie.
Różnicę między podatkiem należnym, wynikającym z zeznania, a sumą należnych za dany rok zaliczek musimy zapłacić do 30 kwietnia 2008 r.
Odrocz lub rozłóż na raty
- Musimy złożyć wniosek do naczelnika urzędu skarbowego - podpowiada Witold Grabarczuk, z-ca naczelnika I US w Lublinie.
Dobrze uzasadnij wniosek
Może, ale nie musi
Ekspert wyjaśnia - Zamiast odsetek - opłata prolongacyjna
W przypadku odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty należności publicznoprawnych, związanych z podatkami stanowiącymi dochód budżetu państwa, od dnia następującego po dniu, w którym złożono podanie w tej sprawie, organ podatkowy ustala opłatę prolongacyjną od kwoty podatku lub zaległości podatkowej (nie są natomiast naliczane od tego momentu odsetki za zwłokę).
Opłata prolongacyjna naliczana jest odrębnie od każdej raty - za okres do dnia upływu odroczonego terminu płatności podatku lub zaległości podatkowej, albo terminu zapłaty poszczególnych rat podatku lub zaległości podatkowej. Jej stawka wynosi 50 proc. ogłaszanej na podstawie ordynacji podatkowej stawki odsetek za zwłokę, która obecnie wynosi 14 proc. kwoty zaległości w stosunku rocznym. Nie ustala się opłaty prolongacyjnej, gdy przyczyną wydania decyzji była klęska żywiołowa lub wypadek losowy.
W praktyce orzeczniczej organów podatkowych instytucja umorzenia lub rozłożenia na raty zobowiązań podatkowych jest stosowana niezwykle rzadko, w przypadkach wyjątkowych i uzasadnionych szczególnymi okolicznościami. Wydanie w takiej sprawie decyzji zawsze jest poprzedzone szczegółowym ustaleniem - w ramach prowadzonego postępowania dowodowego - materialnej i osobistej sytuacji wnioskodawcy.
Termin dokonania zapłaty podatku
• w obrocie bezgotówkowym – dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika lub rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej
na podstawie polecenia przelewu.