Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć,
- A także wypadek, któremu pracownik uległ w czasie podróży służbowej, podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony oraz przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe - dodaje Krzysztof Budzik, ekspert z firmy specjalizującej się w egzekwowaniu odszkodowań.
Warunek: musisz mieć opłaconą składkę
Świadczenia z tytułu wypadku przysługują nie tylko pracującym na etacie, ale także na zlecenie czy umowę agencyjną lub współpracownikom tych osób. Warunkiem jest opłacanie składki wypadkowej.
Osoby poszkodowane, które w chwili wypadku nie były w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających czy substancji psychotropowych oraz nie spowodowały wypadku umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, mają prawo do kilku rodzajów świadczeń, z których większość wypłaca ZUS.
- I do niego, samodzielnie lub poprzez pracodawcę, należy się zgłosić, jeśli chce się otrzymać: odszkodowanie, rentę inwalidzką lub rentę szkoleniową - dodaje Krzysztof Budzik.
W pierwszej kolejności
Inne świadczenia
- Pracownik może dochodzić swoich roszczeń od pracodawcy dopiero po dokładnym określeniu wysokości świadczenia z ZUS - dodaje Krzysztof Budzik.
Kolejnym źródłem dodatkowych świadczeń, jakie może otrzymać pracownik w związku z wypadkiem, jest grupowe ubezpieczenie NNW, które pracodawca powinien wykupić dla pracowników firmy.
Jeżeli okaże się, że przyczyna zdarzenia leży po stronie pracodawcy (np. wadliwe rusztowanie, brak przeglądu urządzenia, itp.), pracownik może domagać się od niego dodatkowego odszkodowania lub nawet dożywotniej renty.
Nie chce po dobroci? To idziemy do sądu!
Dziś dyżur eksperta
W jakich przypadkach można się starać o odszkodowanie za poniesiony uszczerbek na zdrowiu? Czy tylko z ZUS? Na pytania od Czytelników czeka dzisiaj
nasz ekspert Krzysztof Budzik, w godzinach od 12 do 13. Prosimy dzwonić pod bezpłatny numer 0 800 303 983.