Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

18 czerwca 2022 r.
11:53

List intencyjny podpisany, Bogdanka coraz bliżej Skarbu Państwa. To ma być część "miksu energetycznego"

Autor: Zdjęcie autora kyku
55 11 A A
(fot. Screen z Facebooka)

Lubelski Węgiel "Bogdanka" trafi w ręce Skarbu Państwa. W sobotę w Łęcznej podpisano list intencyjny, który otwiera drogę do odkupienia akcji węglowej spółki od Enei. Jak zapewnia minister Jacek Sasin, chodzi o zapewnienie Polsce "bezpieczeństwa energetycznego"

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

List intencyjny jest wstępną deklaracją, a jego podpisanie kolejnym krokiem do sformułowania i podpisania końcowej umowy. Skarb Państwa chce odkupić od Enei, głównego udziałowca LW "Bogdanka", wszystkie akcje, które ta posiada (64.57 proc.). We wtorek Rada Ministrów przyjęła stosowną uchwałę, przedłożoną przez ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, która ma umożliwić przeprowadzenie takiej operacji.

Na sobotniej konferencji prasowej w Łęcznej wszyscy jej uczestnicy nie mogli się nachwalić, jaka to dobra decyzja dla samej "Bogdanki" i całej Lubelszczyzny. Najczęściej pojawiającą się frazą było "bezpieczeństwo energetyczne".

– Bezpieczeństwo eneregetyczne, o czym chyba dzisiaj nie trzeba nikogo przekonywać, to jeden z fudamentów suwerenności każdego państwa – przekonuje Jacek Sasin. – Jesteśmy gotowi do tego, co jest dzisiaj jednym z fundamentów polityki europejskiej, czyli transformacji energetycznej, ale nie za wszelką cenę. Transformacja energetyczna "tak" i ona w Polsce postępuje, inwestujemy dużo w odnawialne źródła energii, planujemy nowe inwestycje, planujemy nowy "miks energetyczny", który będzie się opierał z jednej strony o odnawialne źródła energii, a z drugiej o eneregtykę jądrową. Ale ten proces musi postępować w takim tempie i w taki sposób, aby bezpieczeństwo energetyczne Polski nie było ani przez chwilę zagrożone. Dzisiaj fundamentem tego bezpieczeństwa energetycznego jest w dalszym ciągu energetyka oparta o źródła kopalne, przede wszystkim węgiel kamienny, ale też węgiel brunatny, i oparta jest o górnictwo – zaznacza minister aktywów państwowych.

Jak dodaje, górnictwo ma być stopniowo wygaszane do 2049 roku. Cała ta taktyka ma także współgrać z jednoczesnym inwestowaniem w nowe źródła wytwarzania energii. Do końca tego roku ma powstać Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego – polskie spółki energetyczne przekażą swoje elektrownie węglowe do tego podmiotu. Z kolei te spółki, które dysponują aktywami wydobywczymi (jak Enea), będą musiały zdecydować, w jakich strukturach organizacyjnych znajdą się te aktywa.

Jacek Sasin: To głęboko przemyślana decyzja

Dlaczego Skarb Państwa chce przejąć "Bogdankę"? Zdaniem Jacka Sasina to decyzja "głęboko przemyślana" i wynika z "oceny perspektyw rozwoju" spółki.

– "Bogdanka" jest tą częścią polskiego górnictwa, która nie korzysta dzisiaj z pomocy publicznej z tego względu, że jest firmą przynoszącą zyski. Rozmawialiśmy z zarządem o tych zyskach za rok ubiegły i o tym, że powinny to być zyski przede wszystkim zużytkowane na inwestycje, rozwój. Na rozwój, który ma sens – podkreśla Jacek Sasin. Te "perspektywy rozwoju" LW "Bogdanka", według członka rządu, mają przełożyć się na rozwój całej Lubelszczyzny.

– Nie ma dzisiaj mowy o bezpieczeństwie energetycznym bez węgla i nie ma mowy o bezpieczeństwie energetycznym bez "Bogdanki", która jest w skali ogólnopolskiej gigantycznym producentem tego węgla – zauważa Michał Moskal, dyrektor biura Jarosława Kaczyńskiego. – Aspiracje i możliwości, które ma przed sobą ta firma, bardzo jasno dzisiaj widzimy. To, co robi "Bogdanka" w ostatnich dniach, czyli zakłada klaster energetyczny, powołuje radę naukową, pokazuje, że te aspiracje tutaj są. Musimy dać im szansę się rozwinąć – uzupełnia.

– "Bogdanka" jest cennym aktywem w Grupie Kapitałowej Enea, jest dobrze zarządzana i jest spółką rentowną. Kopalnia zabezpiecza w tej chwili znaczącą część dostaw do naszych elektrowni systemowych w Kozienicach i w Połańcu – twierdzi Paweł Majewski, prezes Grupy Enea. – Niemniej, stoimy przed wymogami transformacji energetycznej. (...) Do końca tego roku planujemy wydzielić aktywa węglowe, naturalną konsekwencją takiej decyzji jest wyzbycie się aktywów związanych z wydobyciem tego węgla energetycznego – podkreśla i dodaje, że pieniądze uzyskane z tej transakcji mają być przeznaczone na inwestycje w OZE.

– Ta transakcja jest korzystna dla wszystkich interesariuszy. Dla rządu, bo zwiększa kontrolę państwa nad stategicznym aktywem wydobywczym w kraju, dla Grupy Enea, bo zyskuje środki i uwalnia potencjał w kierunku "zielonej transformacji" i wreszcie dla samej "Bogdanki", dlatego że zyskuje najbardziej chyba wiarygodnego akcjonariusza, jakiego można sobie wyobrazić w postaci Skarbu Państwa – wylicza Paweł Majewski.

– Przed "Bogdanką" wiele wyzwań – ryzyk, ale również szans. Polityka Unii Euroepjskiej w zakresie dekarbonizacji, transformacji nie ulegnie zmianie. (...) "Bogdanka" była rozumiana przez właściciela. Mieliśmy zrozumienie co do kapitałochłonności i czasu, jaki jest potrzebny na realizację naszych inwestycji. Jestem przekonany, że teraz będzie to równie dobrze postrzegane – ma nadzieję Artur Wasil, prezes zarządu Lubelskiego Węgla "Bogdanka".

Przypomnijmy, że Enea ma większościowe udziały w LW "Bogdanka" – w swoim portfelu trzyma 64.57 proc. akcji. W spółce działa Kopalnia Węgla Kamiennego "Bogdanka", która jest producentem węgla kamiennego, głównie na potrzeby energetyki zawodowej. Dostarcza go m.in. do elektrowni Połaniec i Kozienice.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej
16 maja 2024, 18:00

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej

Już dziś w księgarni Dosłowna odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Las Literatury” oraz Turniej Jednego Wiersza.

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście znowu uśmiechnęło się do mieszkańców naszego województwa. We wtorkowym losowaniu Eurojackpot grający w Zamościu wygrał blisko 900 tysięcy złotych. Z kolei w Rykach padła główna wygrana w Ekstra Premii!

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!