Szedłeś, jechałeś do pracy i uległeś wypadkowi? Podpowiadamy, jakie w tej sytuacji należą Ci się świadczenia.
Wyjątki od tej reguły:
•droga może zostać przerwana, jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona, a jej czas nie przekraczał granic potrzeby oraz ni, a także wówczas
•droga, nie musi być najkrótsza, jeśli, ze względów komunikacyjnych, jest najdogodniejsza.
Jak to się stało?
- Aby ubezpieczony mógł domagać się przyznania wymienionych świadczeń, konieczne jest ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Takiego ustalenia dokonują w karcie wypadku w drodze do pracy lub z pracy pracodawcy w stosunku do ubezpieczonych będących pracownikami, a w stosunku do pozostałych ubezpieczonych podmiot zatrudniający bez względu na formę umowy - mówi Krzysztof Budzik, ekspert ubezpieczeniowy.
Ustalenie okoliczności wypadku jest dokonywane w karcie wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Kartę wypadku sporządza pracodawca i ubezpieczony, który uległ wypadkowi po ustaleniu okoliczności i przyczyn zdarzenia, nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku.
Świadczenia przysługujące poszkodowanemu
Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy, trwającej łącznie do 33 dni, pracownik zachowuje prawo do 100 proc. wynagrodzenia.
Od 34. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego równego przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu wypłaconemu za wcześniejsze 12 miesięcy.
Zasiłek rehabilitacyjny
Jeżeli ubezpieczony po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy, przysługuje mu świadczenie rehabilitacyjne. Jest ono wypłacane przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.
Oceny niezdolności do pracy mającej wpływ na przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Korzystniejsze przepisy
Od 1 stycznia 2003 r. poszkodowany wskutek wypadku w drodze do lub z pracy, który stał się niezdolny do pracy z powodu takiego wypadku, ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, nawet jeżeli nie posiada wymaganych okresów składkowych i nieskładkowych.
Renta szkoleniowa
- Istnieje również możliwość przyznania renty szkoleniowej okres 6 miesięcy (z możliwością wydłużenia do maksimum 30 miesięcy na wniosek starosty) w przypadku orzeczenia celowości przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie - dodaje Krzysztof Budzik.
O jakie świadczenia możesz się starać?
•wynagrodzenie za czas choroby,
• zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego,
•świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego,
•renta z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej takim wypadkiem,
•renta rodzinna po pracowniku lub renciście zmarłym wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
•renta szkoleniowa w przypadku konieczności przekwalifikowania na wykonywanie innego zawodu
Ewentualnie możemy się ubiegać odszkodowanie, gdy mamy:
* grupowe ubezpieczenie pracownicze
* indywidualne polisy ubezpieczeniowe
W przypadku, kiedy poszkodowany nie jest sprawcą wypadku, należy dochodzić odszkodowania z polisy OC sprawcy.
Masz pytania, wątpliwości? Zadzwoń
Zapytaj eksperta, czy należy Ci się odszkodowanie
Dzisiaj od 12 do 13 na Państwa pytania i wątpliwości czeka Krzysztof Budzik, doradca ds. odszkodowań. Prosimy dzwonić pod bezpłatny numer 0 800 303 983